Ekoserwis: Tak się korzysta ze wsparcia funduszu
Miedźno jest trzecią gminą w województwie śląskim, która skorzysta ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na opracowanie lokalnego programu efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na ten cel zarząd funduszu 21 lutego przeznaczył dotację w wysokości do 21 156 zł, co stanowi 80 procent kosztów ponoszonych przez gminę.
Środki te pozwolą na opracowanie programu pozwalającego na obniżenie kosztów energii oraz zmniejszenie energochłonności gospodarki na terenie gminy. Stworzony w tym celu program zawierać będzie możliwe do zrealizowania propozycje w zakresie rozwoju i modernizacji poszczególnych systemów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Dokument nakreśli przewidywane koszty realizacji proponowanych przedsięwzięć oraz źródła ich finansowania. Uwzględnione zostaną oczekiwania mieszkańców gminy z punktu widzenia zmniejszenia kosztów energii, racjonalizacji jej zużycia dzięki zastosowaniu technologii energooszczędnych i niekonwencjonalnych źródeł energii.
Bezpośrednim efektem powstania programu będą działania zwiększające efekt energetyczny na terenie gminy poprzez poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej m.in w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Mokrej, termomodernizacja obiektów Szkoły Podstawowej w Ostrowach a także modernizacja systemów oświetlenia ulicznego i budowa kanalizacji sanitarnej oraz przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie miejscowości Miedźno. Istotne będą również przedsięwzięcia podejmowane w celu podnoszenia poziomu świadomości społecznej w zakresie poszanowania energii i środowiska.
Autorzy opracowywanego dokumentu już zapowiedzieli, iż zawierać będzie on ocenę stanu aktualnego gminnego systemu efektywności energetycznej, określi strefy wpływów poszczególnych nośników energii i pozwoli nie tylko na ocenę możliwości wykorzystania istniejących nadwyżek zasobów ciepła, ale również nakreśli zakres współpracy z sąsiednimi gminami w zakresie racjonalnej gospodarki energetycznej.
Dzięki temu programowi gmina Miedźno przyłączy się do gmin realizujących przyjęty przez Unię Europejską pakiet o ograniczeniu emisji dwutlenku węgla o 20 procent do 2020 roku. Zrealizowane na podstawie tego planu inwestycje energooszczędne pozwolą mieszkańcom gminy na zmniejszenie opłat za energię i jej racjonalne wykorzystanie.W 2010 roku WFOŚGW w Katowicach, jako jedyny w kraju, stworzył program dofinansowujący dotacją do 80 procent koszty opracowania takich realnych strategii służących energooszczędności po to, by – dzięki pozyskaniu preferencyjnych pożyczek – móc je zrealizować.
Okazuje się bowiem, że w Polsce, mimo ustawowego nakazu, niewiele gmin posiada plany zaopatrzenia i oszczędzania energii dostosowane do lokalnych uwarunkowań. Jako pierwsze w regionie, z możliwości wykorzystania środków funduszu dla stworzenia realnego programu bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, skorzystały Pietrowice Wielkie. Trwają już tam prace nad pozyskaniem tańszej energii dzięki koncepcjom inwestycji opartym na wykorzystaniu m.in. biomasy, małych wiatraków oraz wprowadzeniu pełnej termomodernizacji budynków z wykorzystaniem pomp ciepła i energii słonecznej. Podobny program opracowywany jest w Dąbrowie Górniczej. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami są także kolejne samorządy w województwie śląskim.
(eco)