Przegląd tygodnia
Powiat
WYDARZYŁO SIĘ
Z przewodnikiem o dawnych kopalniach
W ostatnią niedzielę, 12 maja, tradycyjnie o 12.00, rozpoczął się kolejny spacer w ramach akcji „Przewodnik czeka... w Rybniku”. Tym razem był to spacer wyjazdowy – zwiedzano pozostałości po kopalni „Szczęście Beaty”. Wycieczkę poprowadził przewodnik PTTK Krzysztof Koterba wraz z Andrzejem Adamczykiem, znawcą historii górnictwa okolic Rybnika. Akcja „Przewodnik czeka…w Rybniku”, organizowana jest przez Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Rybniku wspólnie z Wydziałem Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika i serwisem „Zapomniany Rybnik”.
Wodzisławska w dwóch kierunkach
Na całej długości ulicy Wodzisławskiej (od ronda Płn.Irlandzkiego do granicy miasta) przywrócony został ruch dwukierunkowy . Od czwartku, 9 maja na ulicę wróciły też autobusy komunikacji miejskiej, które będą zatrzymywały się w wybudowanych zatokach autobusowych lub też w obrębie innych, wyznaczonych w tym celu miejsc. – Przypominamy jednak, że prace związane z przebudową drogi nie zostały jeszcze całkowicie zakończone. Na remontowanej ulicy mogą obowiązywać dwa odcinki połówkowego zajęcia jezdni – sygnalizacja wahadłowa lub ręczne kierowanie ruchem, tj. w rejonie skrzyżowania z ulicą Kadłubka oraz Konarskiego. Ponadto na całej długości remontowanego odcinka prowadzone będą jeszcze prace końcowe – informuje Lucyna Tyl z UM Rybnik. Wygląda na to, że wykonawca jednak zdąży na czas, przed naliczeniem kar umownych.
Mechatronicy z „tygla” w Bratysławie
W Bratysławie odbył się XIV Międzynarodowy Turniej Robotów ISTROBOT 2013. W stawce 60 robotów ze Słowacji, Czech, Niemiec i Polski rywalizowało 8 robotów z naszej szkoły. 3. miejsce w kategorii FreeStyle zajęli uczniowie klasy III Tm – Dawid Harazim i Mateusz Martuszewski. Ponadto Maciej Aleksandrowicz z klasy I Tm zakwalifikował się do finału kategorii LineFollower, pokonując z jedenastym czasem tor z przeszkodami. Reprezentację szkoły stanowili uczniowie klasy I, II i III mechatronicznej przygotowujący się w ramach koła robotów mobilnych pod opieką mgr inż. Piotra Tokarza. Obecnie drużyna ZST przygotowuje się już do kolejnych zawodów, licząc na rozwój umiejętności i dalsze sukcesy.
Fudali otworzył nową siłownię
W Rybniku powstała kolejna siłownia „pod chmurką” – tym razem w parku nad Nacyną, na terenie kampusu przy ul. Rudzkiej. Nowa siłownia kosztowała niecałe 70 tys. złotych. Z 10 zestawów służących do ćwiczeń niemal wszystkich grup mięśni, m.in.: ramion, pleców, brzucha i nóg, korzystać mogą zarówno stali bywalcy tradycyjnych siłowni, jak i ci wszyscy, którzy z podobnym sprzętem nigdy wcześniej się nie zetknęli. Urządzenia przeznaczone są zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, a także osób starszych i niepełnosprawnych.
Z majem przyszła amnestia
Jak co roku w maju oddając wypożyczone książki z bibliotek, nawet przetrzymywane bardzo długo, nie zapłacimy kary. Amnestia obowiązuje we wszystkich publicznych bibliotekach na terenie Rybnika i powiatu rybnickiego od 8 do 29 maja. Akcja ma związek z tygodniem bibliotek i ma skłaniać do czytelnictwa małych i dużych oraz zapominalskich.
Dyskutowali o problemach przedszkoli
9 maja w Hotelu Olimpia w Rybniku – Kamieniu odbyła się konferencja projektu „Przedszkolak – to brzmi dumnie”. Na projekt miasto pozyskało przeszło 2,8 mln zł z UE na wsparcie dla rybnickich przedszkoli i stworzenie możliwości równego dostępu dzieciom nieobjętym edukacją do rozszerzonej bezpłatnej edukacji. Projekt jest odpowiedzią na szczególne potrzeby przedszkoli w zakresie edukacji przedszkolnej oraz znaczący brak miejsc w istniejących placówkach. Projektem objętych jest 15 przedszkoli w Rybniku, które zostaną dodatkowo wyposażone w sprzęt multimedialny, meble oraz niezbędne do zajęć materiały.
Gimnazjum Dwujęzyczne nr 17 z sukcesami
W tym roku szkolnym Gimnazjum Dwujęzyczne nr 17 w Rybniku może pochwalić się aż 14 uczniami, którzy uzyskali tytuły laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Jeden z nich, Mateusz Winny, został potrójnym laureatem – z fizyki, chemii i matematyki. Na liście podwójnych laureatów znaleźli się: Anna Szawerna (język angielski, matematyka), Mateusz Bronikowski (matematyka, fizyka) i Andrzej Szpak (język polski, wiedza o społeczeństwie). Pozostali uczniowie, którzy uzyskali tytuły laureatów, to: Jeremi Zając (biologia), Aleksandra Chrost (język angielski), Patryk Mocek (język angielski), Oktawia Brembor (język polski), Grzegorz Furgoł (matematyka), Magdalena Paszenda (język angielski), Szymon Śliwiński (matematyka), Łukasz Bednarski (fizyka), Olga Szczepańska (język polski) i Maja Wilczyńska (język angielski). Warto dodać, że wynik G17 klasyfikuje je w pierwszej piątce gimnazjów województwa śląskiego pod względem ilości laureatów w roku szkolnym 2012/13. Rybnicką szkołę wyprzedziły tylko trzy gimnazja: z Chorzowa, Bielska-Białej i Gliwic. Natomiast wśród gimnazjów z zasięgu Delegatury w Rybniku (obejmującej powiaty: Rybnik, rybnicki, Żory, Jastrzębie-Zdrój, wodzisławski, raciborski i mikołowski), G17 zajęło pierwsze miejsce.
WYDARZY SIĘ
Znamy szczegóły turnieju dzielnic!
W dniach od 12 do 16 czerwca w naszym mieście planowane są kolejne Dni Rybnika. W programie imprezy m.in. tradycyjny Turniej Dzielnic, który w tym roku poświęcony będzie problematyce segregacji odpadów. Turniej Dzielnic odbedzie się 15 czerwca pod hasłem „Rybnik dycko je na czasie – mo guliki, przebiyro hasie…”. Celem konkursu jest przede wszystkim integracja mieszkańców, zaznaczenie tożsamości poszczególnych dzielnic oraz promocja segregacji odpadów. Do uczestnictwa w turnieju dzielnic zaproszone są wszystkie dzielnice miasta Rybnika. Ze względu na dużą ich ilość organizatorzy w drodze losowania wybiorą 3 grupy po 9 dzielnic, które zaprezentują się w trzech kolejnych edycjach turnieju. Każda z dzielnic wylosowana do turnieju jest zobligowana do złożenia w biurze obsługi rady miasta Rybnika czytelnie wypełnionej przez przewodniczącego zarządu dzielnicy karty zgłoszenia dzielnicy, potwierdzającą jej udział w turnieju, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 maja br.
Diamentowa Rybka czeka na małych muzyków
Do 15 maja można składać zgłoszenia do udziału w XIV Rybnickim Festiwalu Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszka, który odbędzie się od 31 maja do 1 czerwca w Domu Kultury w Chwałowicach. Celem festiwalu jest umożliwienie zaprezentowania uzdolnień wokalnych, instrumentalnych, kompozytorskich dzieci oraz porównanie osiągnięć, sposobów nauczania i wymiana doświadczeń oraz muzyczna integracja z polską kulturą. Rybnicki festiwal jest imprezą cykliczną na stale wpisaną do Kalendarza Kulturalnego Województwa Śląskiego oraz Kalendarza Imprez Kulturalnych Miasta Rybnika.
Strażacy będą świętować
W piątek 17 maja na rybnickim rynku odbędą się tradycyjne obchody Dnia Strażaka. W uroczystościach udział wezmą funkcjonariusze Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku oraz ochotnicy z rybnickich i powiatowych jednostek. Strażacy otrzymają również gratulacje z rąk gospodarzy gmin i miast wchodzących w skład rejonu działania PSP Rybnik. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00, a po nich rybniczanie będą mogli obejrzeć wyposażenie rybnickiej jednostki.