Karetka jak ruletka
Zwonowice. Mieszkańcy najdalej wysuniętej w stronę Rybnika miejscowości gminy Lyski obawiają się konieczności wzywania pogotowia. Wszystko przez fakt, że raz karetka przyjeżdża z Rybnika (ok. 7 km), a raz z Rydułtów (ok. 14 km).
Sprawę poruszał na sesji rady gminy radny Grzegorz Dudek, wcześniej u wójta interweniował sołtys Zwonowic Eugeniusz Zientek, wójt Grzegorz Gryt wysłał w tej sprawie pismo do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i... obyło się bez konkretów. – To dla nas bardzo dziwna sytuacja. Karetki przyjeżdżają do nas dosłownie na przemian, raz z Rydułtów, gdzie terytorialnie podlega cała gmina Lyski, a raz z Orzepowic, do których mamy najbliżej. Mieszkańcy boją się, że jeśli przyjedzie karetka ze szpitala w Rydułtowach, to nie zdąży z pacjentem do szpitala, bo ma do pokonania oprócz dłuższej trasy jeszcze dwa przejazdy kolejowe. To prawdziwa ruletka – mówi Eugeniusz Zientek, sołtys. Na sesji rady gminy już w marcu problem sygnalizował radny Grzegorz Dudek. Wójt zapewnił, że wyśle odpowiednie zapytanie do Katowic, po czym skwitował, że niestety nawet w okresie PRL taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca. Dla mieszkańców karetkowa ruletka stanowi duży problem. – W ostatnim czasie zdarzyło się nawet kilka zgonów. Oczywiście nie chcemy spekulować, że to wina dłuższego czasu dojazdu do szpitala, ale niestety takie sytuacje budzą niepokój – stwierdza sołtys.
Decyduje wojewoda
Mieszkańcy Zwonowic woleliby, aby przyjeżdżała do nich właśnie karetka z Rybnika, bo przecież jest bliżej. Niestety rejonizacja pogotowia nie jest zależna od szpitali, ani nawet od gminy. O pogotowiu ratunkowym decyduje wojewoda. Województwo Śląskie podzielone jest na rejony, gdzie funkcjonują centra powiadamiania ratunkowego. Na 50 tys. mieszkańców przydzielana jest jedna karetka typu P, czyli podstawowa lub S, czyli specjalistyczna, w której zespole znajduje się oprócz dwójki ratowników także lekarz. Rejon Rybnika obsługują obecnie cztery karetki, po dwie z każdego rodzaju. Jedna z tych karetek w oddziale terenowym funkcjonuje w Świerklanach. – Szpital w sprawie podziału na rejony nie ma nic do powiedzenia, o tym decyduje wojewoda – mówi Jerzy Kasprzak, dyrektor WSS Nr 3 w Rybniku.
Na razie nie da rady
W urzędzie wojewódzkim dowiedzieliśmy się, że jakakolwiek zmiana szpitala obsługującego Zwonowice zespołem pogotowia obecnie nie jest możliwa. – Z uwagi na trwające w ŚOW NFZ umowy dysponentów zespołów ratownictwa medycznego na świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwa medycznego zawarte w odrębne rejony operacyjne, jakimi są rejon powiatu wodzisławskiego i Rybnika, wnioskowana zmiana obecnie nie jest możliwa. Jednakże umowy te obowiązują do 31 grudnia 2013r., stąd pod koniec roku ŚOW NFZ w Katowicach planuje przeprowadzenie nowego konkursu na zadania zespołów ratownictwa medycznego. W związku z tym w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach prowadzone są prace nad aktualizacją Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w zakresie funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego, ich standardu, miejsca stacjonowania oraz obszaru działania – informuje Ireneusz Ryszkiel, dyrektor wydziału nadzoru nad systemem opieki zdrowotnej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
Od stycznia centrum w Jastrzębiu
Ale dla Zwonowic jest światełko nadziei. – Na terenie województwa zgodnie z planem, trwa organizacja 6 skoncentrowanych dyspozytorni medycznych i 6 dużych rejonów operacyjnych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Termin zakończenia tej realizacji planowany jest do 31 grudnia 2013r. W związku z powyższym planowane jest od 1 stycznia 2014r. utworzenie jednego dużego rejonu operacyjnego z jedną dyspozytornią medyczną w Jastrzębiu-Zdroju, obejmującego obszar powiatu wodzisławskiego, rybnickiego, Rybnika, powiatu raciborskiego, Żor i Jastrzębia-Zdroju. Rejon ten zabezpieczany będzie przez 18 zespołów ratownictwa medycznego w obecnych punktach stacjonowania. W tym przypadku w tak zorganizowanym rejonie operacyjnym istnieje możliwość zmiany obszarów działania poszczególnych zespołów ratownictwa medycznego, w tym dołączenia sołectwa Zwonowice w obszar działania zespołów z Rybnika – zapowiada Ryszkiel, dodając, że wnioskowana już m.in. przez wójta Lysek zmiana zostanie wzięta pod uwagę w aktualizacji wojewódzkiego planu z terminem realizacji od 1 stycznia 2014r.
Szymon Kamczyk