Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (352) Data wydania: 06.08.13

Kolejny jarmark pracy za nami. Pomógł zdobyć zawód?

Ostatniego dnia lipca Powiatowy Urząd Pracy kolejny raz zorganizował jarmark pracy. Kilkadziesiąt ofert, parę stoisk i spora grupa zainteresowanych – w tym zakresie nic się nie zmieniło.

Bezrobotni z samego rana budynek PUP zdobyli szturmem. – Zainteresowanych było naprawdę sporo, potem ten ruch ustał – przyznaje Małgorzata Tlołka z rybnickiego PUP. – Kiedyś stosowaliśmy ankiety, by policzyć, ilu ludzi zjawia się na targach czy jarmarkach, ale z biegiem lat i rosnącą ilością przybyłych zrezygnowaliśmy z tego rozwiązania – dodaje.

Jedną z bezrobotnych była pani Jadwiga. Prawie 50-letnia kobieta większość swojego życia spędziła w administracji. – Byłam sekretarką, czy też po prostu prowadziłam biuro to tu, to tam, zajmowałam się papierami, trochę księgowałam. Małe firmy raczej. Niestety, firmy padały, ale coraz starszej sekretarki nikt nie chciał. Doświadczenie mam, ale wykształcenia w tym kierunku już nie, bo gdzie tam ktoś trzydzieści lat temu myślał, żeby się uczyć na sekretarkę. Po prostu się znajdowało pracę taką, a nie inną i tyle – przyznaje. Dzisiaj, choć nikt wprost tego nie przyzna, największą barierą jest wiek potencjalnego pracownika. – Kiedyś jeszcze dawałam sobie radę z młodszymi, ale od kilku lat nie pracuję. Nie chcę sprzątać korytarzy czy myć toalet, bo wierzę, że z moim doświadczeniem komuś się w biurze przydam. Jeszcze parę lat temu pracodawca bez ogródek mówił, że szuka kogoś młodszego, albo bardziej „energicznego” do biura. Dzisiaj jest już inny trend, więc pierwszym pytaniem są studia bądź kursy z administracji i od razu odpadam w przedbiegach – dodaje.

Na panią Jadwigę, jak i rzeszę innych bezrobotnych, czekało 99 lokalnych ofert pracy oraz 10 spoza regionu. Do uczestnictwa w jarmarku zaproszono przedstawiciela Młodzieżowego Biura Pracy z Rybnika, który zaprezentował oferty pracy. – Naszymi gośćmi była również firma Profi Credit Poland Sp. z o.o. rekrutująca osoby na stanowisko doradcy finansowego, oraz organizacja Emat proponująca szkolenia dla osób niepełnosprawnych – wspomina Małgorzata Tlołka. Podczas przedsięwzięcia można było skorzystać z porad specjalisty ds. szkoleń oraz doradcy zawodowego Powiatowego Urzędu Pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również zagraniczne oferty pracy sieci EURES oraz lokalne oferty na stanowisko pracownika biurowego, sprzedawcę, kierowcę kategorii B. Dodatkowo przygotowano również oferty pracy z portali internetowych oferujących miejsca pracy na terenie Rybnika i okolicznych miast.

Pani Jadwiga znalazła kilka ciekawych ofert, teraz czekają ją rozmowy kwalifikacyjne. – Wiem, że mogę dostać tę pracę. Nadaję się na pracownika biurowego, mam lata doświadczenia i wiem, że mogę jeszcze sporo popracować. A że pani przy stanowisku zapewniała mnie, że firma promuje pracę wśród osób 50+ sądzę, że szanse jeszcze wzrosły. Zobaczymy – mówi, wychodząc z budynku PUP.

Takich jak pani Jadwiga są w naszym regionie tysiące. Bez pracy i doświadczenia lub z sporym doświadczeniem, jednak brakiem „papierów”. Rybnicki PUP co rusz włącza się w projekty, dzięki którym próbuje zaktywizować bezrobotnych w wieku powyżej trzydziestu bądź pięćdziesięciu lat, prowadzi warsztaty i organizuje kursy dla samotnych matek, kobiet lub osób bez jakiejkolwiek edukacji. Jednak to właśnie panie pokroju Jadwigi – pod pięćdziesiątkę, z praktycznym doświadczeniem, ale bez dyplomów i kursów, są najczęstszymi klientami PUP.

(mark)