Czas na projekty z budżetu obywatelskiego
Dla wielu dzielnic nadszedł teraz bardzo ekscytujący czas. Miasto zabiera się za realizację projektów, który zakwalifikowały się do środków z budżetu obywatelskiego Rybnika. Na pierwszy ogień pójdą najprawdopodobniej place zabaw.
Magistrat rozpisał już przetargi na modernizację placów zabaw na terenie dzielnicy Boguszowice Osiedle – projekt dotyczy doposażenia kilku przyblokowych placów zabaw w nowe sprzęty, takie jak huśtawki, zjeżdżalnie lub małe zestawy zabawowe oraz na realizację instalacji monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 w dzielnicy Chwałęcice. Dalsze przetargi są w trakcie przygotowywania. – Dużym zadaniem będą siłownie, bo w projektach jest ich kilka. Chodzi o to, że nie można rozpisać przetargu na każdą z nich z osobna. Prawo stanowi, że jeśli mamy w zamiarze realizację zbliżonych do siebie inwestycji, powinny one być częścią jednego przetargu. Nie będzie więc tak, że jedną siłownię zrobi jedna firma, a drugą następna – tłumaczy Adam Fudali.
Na projekty w budżecie obywatelskim ostatecznie Miasto wyda niecałe 2 mln złotych. W znakomitej większości są to zadania jednoroczne, więc jesienią powinniśmy się spodziewać zakończenia prac dla poszczególnych inwestycji. Trudno też na dzisiaj wyrokować, czy pomysł „budżet obywatelski” będzie w Rybniku kontynuowany. Pierwsza jego odsłona pozostawiła po sobie spory entuzjazm wśród mieszkańców, jak i pewien niesmak – okazuje się bowiem, że w Śródmieściu, Niewiadomiu czy Radziejowie żadne zadanie nie będą realizowane, gdyż żaden z projektów obywatelskich nie przebrnął przez miejską komisje. Jeśli więc projekt miałby być kontynuowany, jest to pierwsza z rzeczy, które należałoby usprawnić.
(mark)