Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (382) Data wydania: 04.03.14

Zdrowie: DIETA DLA KOBIET W CIĄŻY CZ. 2

Podstawową zasadą diety dla kobiet w ciąży jest wyeliminowanie z jadłospisu przetworzonego, „martwego” jedzenia, tj.,mięso, nabiał, sól kuchenna, biała mąka oraz przetworzone cukry, oraz odstawienie wszelkich używek i szkodliwych substancji, takich jak kofeina i leki dostępne bez recepty, oraz unikanie w takim stopniu, w jakim to tylko możliwe leków przepisywanych przez lekarzy.

Musimy właściwie odżywiać nasze ciało „żywym” pokarmem – takim, jakiego dostarcza nam natura. Optymalnemu zdrowiu sprzyja dieta roślinna składająca się z 75 – 85%  pokarmu surowego i świeżo wyciśniętych soków warzywnych oraz z 15 – 25% żywności gotowanej. Dieta ta w idealnych ilościach i proporcjach dostarcza ciału szeroką gamę substancji odżywczych w formie synergicznej mieszanki, która jest biodostępna dla organizmu człowieka. Niewielki odsetek pokarmu niesurowego ma za zadanie udostępniać nam składniki, które są łatwiej przyswajalne z ugotowanego jedzenia, np. likopeny z pomidorów czy zwiększone właściwości przeciwutleniające gotowanej marchwi.

Koniecznie powinniśmy zatroszczyć się o dostęp do dobrego źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), czyli kwasów egzogennych, których nasz organizm nie wytwarza, a które muszą być obecne w naszej diecie. W ostatnim trymestrze ciąży mózg dziecka rozwija się bardzo szybko, dlatego w tym właśnie okresie odpowiednie zapasy tych niezbędnych kwasów tłuszczowych odgrywają decydującą rolę. Spore dawki kwasu tłuszczowego omega-3 obecne są w oleju lnianym oraz  świeżo zmielonych nasionach siemienia lnianego. Jedna, dwie lub trzy łyżeczki ziaren zmielonych każdego ranka  są znakomitym źródłem błonnika oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).

Aby zadbać o bezpieczeństwo matki oraz rozwijającego się w jej łonie płodu, musimy dopilnować, by w jej diecie znalazła się odpowiednia dawka witaminy B12. Odgrywa ona znaczącą rolę w tworzeniu otoczki mielinowej, która osłania i ochrania komórki nerwowe, jak również pilnuje prawidłowego poziomu czerwonych krwinek. Współczesna dieta oraz styl życia przyczyniają się do niszczenia przyjaznej flory, a tym samym zakłócania optymalnej równowagi, która powinna panować w przewodzie pokarmowym. U wielu z nas nie występuje odpowiednia flora bakteryjna jelit, która wytwarzałaby dostateczne ilości witaminy B12, dlatego w razie potrzeby musimy ratować się suplementami.

Ważną rolę w procesach wchłaniania i wykorzystywania wapnia odgrywa witamina D, którą możemy czerpać poprzez wystawianie swojego ciała na działanie promieni słonecznych przez 10-15 minut każdego tygodnia w sezonie letnim. Ponieważ organizm posiada zdolność magazynowania tej witaminy, jej zasoby powinny nam wystarczyć na całą zimę.

Musimy również zatroszczyć się o odpowiednie źródła kwasu foliowego, który występuje w zielonych warzywach liściastych, drożdżach, soczewicy, brązowym ryżu, roślinach strączkowych, warzywach korzeniowych, pełnych ziarnach zbóż oraz daktylach. Niedobór kwasu foliowego może upośledzić procesy podziału komórek oraz syntezy białek a także przyczynić się do wystąpienia wad cewy nerwowej.

Białko ma duży wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Obecne jest w roślinach strączkowych, orzechach, nasionach i ziarnach, w tym w pełnych ziarnach zbóż.

W kościach płodu w całym okresie ciąży gromadzi się około 30 gramów wapnia, większość z tego w czasie trzeciego trymestru. Dieta umiarkowana pod względem spożycia białka i zupełnie pozbawiona produktów pochodzenia zwierzęcego skutkuje obniżonym zapotrzebowaniem na wapń. Wapń obecny jest między innymi: w kapuście ogrodowej, liściach gorczycy i rzepy, jarmużu, brokułach, migdałach oraz figach. Kiedy stosujemy dietę roślinną, naszemu organizmowi o wiele łatwiej przychodzi zachowywanie równowagi kwasowo-zasadowej i pozwala nam utrzymywać na stałym poziomie nasze rezerwy wapnia.

W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, ponieważ zarówno organizm niemowlęcia, jak i matki pracuje w tym czasie pełną parą przy produkcji nowej krwi. Ważne jest zatem, żeby dieta matki dostarczała żelazo, którego wymaga ta wzmożona produkcja oraz którego potrzebuje łożysko i płód. Żelazo jest niezbędne przy wytwarzaniu zdrowych krwinek, które transportują tlen z płuc do reszty organizmu. Dobrymi źródłami żelaza są: zielone warzywa liściaste (np., sałaty z ekologicznej hodowli, można je zmiksować razem z marchwią),  pełne ziarna zbóż, buraki, soczewica, fasola limeńska, migdały, gruszki, brzoskwinie, suszone śliwki, rodzynki, wodorosty. W swojej książce dr Klaper pisze: „Jedno jest pewne – jedzenie czerwonego mięsa wcale nie zapewnia skutecznej ochrony przed anemią (czyli niedostatkiem czerwonych krwinek), skoro większość ciężarnych (i nieciężarnych) kobiet, które cierpią na niedobór żelaza, konsumuje czerwone mięso! Kobiety w ciąży zazwyczaj piją też krowie mleko i spożywają nabiał, a oba te pokarmy, jak udowodniono, hamują wchłanianie żelaza”.

Kobieta w ciąży powinna koniecznie zdać sobie sprawę ze wzmożonego zapotrzebowania na rozmaite witaminy, minerały, białka i tłuszcze oraz upewnić się, że spożywa właściwe dawki pokarmu, które są źródłem tych substancji odżywczych.

Apeluję więc do wszystkich kobiet w ciąży, żebyście mądrze dobierały pokarm. Wszystkie produkty, które zjadacie, tak naprawdę są cegiełkami, z których będzie zbudowane wasze dziecko.



Krystyna Dajka
Specjalista Promocji Zdrowia
Dietetyk i Żywieniowiec
Tel. 887 466 598
www.dieta-zdrowko.pl