60 lat po maturze
60 lat po maturze świętowali w środę 28 maja absolwenci Technikum Budowy Maszyn Górniczych z rocznika 1936. Na jubileuszową rocznicę przyjechało 20 absolwentów, spośród 3 klas liczących w sumie 84 uczniów, którzy w 1954 roku zdawali egzamin dojrzałości. Spotkanie rozpoczęło się mszą św. w kościele Królowej Apostołów Księży Werbistów, a następnie część nieoficjalna odbyła się w restauracji „Pasja”.
Absolwenci spotkali się już 10 lat temu, obchodząc jubileusz 50-lecia. Większość z nich nie miała ze sobą kontaktów i wielu mogło się spotkać ze sobą, po raz pierwszy od komersu.
Po ukończeniu szkoły i uzyskaniu dyplomu technika, rozpoczynali pracę zawodową z obowiązującymi nakazami pracy, dlatego też los rzucił ich na różne adresy województwa śląskiego, jak i do przedsiębiorstw związanych z branżą górniczą na obszarze całej Polski.
Dla wielu z nich spotkanie było ogromnym przeżyciem, bo jako dobiegający 70-tki, dokonywali bilansu całego życia zawodowego, a w rozmowach przewijała się szkoła. Teraz jako prawie 80-latkowie jeszcze bardziej docenili pokoleniowe więzi rocznika 1936. Jednym z absolwentów jest Tadeusz Kijonka, postać dla Górnego Śląska wyjątkowa, poeta, pisarz, publicysta. W latach 1995-2013 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”. Na spotkaniu wręczył swoim kolegom, a także zaproszonej na spotkanie pani dyrektor Zespołu Szkół Technicznych – Grażynie Kohut, tomik wierszy „Czas, miejsce i słowa” wydany w 2013 r. Autor osobiście dokonał wpisu do książek o treści indywidualnej dla każdego z humorystycznymi dodatkami z przeszłości. Organizatorzy zjazdu: Jerzy Kuwaczka i Mieczysław Socha, podkreślali jaki to ładunek emocjonalny niesie dla nich każde spotkanie po latach. –
Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w waszym zjeździe, bo buduje to fundament więzi międzypokoleniowych i potwierdza, że „wielkość pracy zawodowej może polegać na tym, że łączy ludzi”– mówiła na spotkaniu dyrektor szkoły Grażyna Kohut.
(opr.pm)