Pieniądze z puszek na akwarium
W 2009 roku SP 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku przystąpiło do programu odzysku puszek aluminiowych Recal. Jednak podobną działalność prowadzi już 10 lat.
– Ekologia to konieczność współczesnych czasów. Puszki aluminiowe zbieramy systematycznie od roku szkolnego 2004. Pieniądze otrzymane ze sprzedaży puszek przeznaczone były m.in. na dofinansowanie do „zielonej szkoły” – mówi Teresa Zielonka, wychowawczyni klasy III a, koordynator programu Recal i tłumaczy: – Po przesłaniu zgłoszenia, otrzymujemy pakiety edukacyjne, pomagające w organizacji zajęć na temat recyklingu, plakaty poświęcone aluminium i recyklingowi, płyty z filmem „Nowe życie puszki” oraz przedstawieniem teatralnym „Ala w Alulandii”, magnesy do rozpoznawania alu-puszek, pojemniki i worki na puszki po napojach – wymienia nauczycielka z SP 12.
Uczniowie bardzo się zaangażowali w zbiórkę. Prawie co miesiąc oddawali do skupu worek puszek aluminiowych. Od trzech lat pieniądze z ich sprzedaży przeznaczone są na utrzymanie dużego akwarium z rybami. Wykonano też gazetkę ścienną z materiałami o ochronie środowiska i segregacji śmieci. Uczniowie brali udział w licznych konkursach. Wymyślali również własne hasła oraz rymowanki promujące segregowanie odpadów. – Przez wszystkie działania podjęte w ramach programu i nie tylko, uczniowie potrafią segregować śmieci, angażują się w prace na rzecz ochrony środowiska, posiadają wiedzę na temat możliwości powtórnego wykorzystania aluminiowych puszek po napojach oraz płynących z tego pożytku ekologicznego i ekonomicznego. W tym roku szkolnym, za aktywność w edukacji na temat recyklingu aluminiowych puszek, klasa III a wygrała miniwieżę samsung – dodaje na zakończenie Teresa Zielonka z SP 12.