Poznają jeszcze więcej zapomnianych zwyczajów
ŁUKÓW ŚLĄSKI. Po ogromnym sukcesie, jaki w ubiegłym roku osiągnął projekt „Zapomniane zwyczaje naszych przodków”, Stowarzyszenie URWI’S zdecydowało się na kontynuację akcji. Dzieci i gospodynie z KGW spotkały się już pierwszy raz w tym roku.
„Kultura ludowa i dawne tradycje” to seria warsztatów, dzięki którym uczniowie i uczennice będą mieli okazję poznać i zrozumieć zapomniane zwyczaje. – Zapoznają się z symboliką poszczególnych elementów dawnych świąt i obrzędów oraz odkryją zawarte w nich sens i znaczenia. Dowiedzą się też, jaki jest rodowód obecnych zwyczajów świątecznych i jak bardzo różnią się one od tych dawnych. Poznają legendy związane z lokalnymi zjawami, postaciami fikcyjnymi, które bardzo mocno są zakorzenione w lokalnej historii i tradycji. Odbędzie się 11 trzygodzinnych warsztatów – zapowiada Agnieszka Kukuczka, koordynator projektu. Warsztaty będą prowadzone woluntarystycznie przez osoby powyżej 50. roku życia, a więc posiadające najpełniejszą wiedzę o lokalnych tradycjach i kulturze. Przedstawicielki KGW, które będą prowadziły część warsztatów, dodatkowo będą ubrane w regionalne stroje. – Pozwoli to na lepszą identyfikację wizualną tradycji regionalnej, a także przybliży dzieciom uczestniczącym w spotkaniach element kultury, który w codzienności został już całkowicie zapomniany. Stroje zostały zakupione w ramach zeszłorocznego projektu – wyjaśnia Barbara Watoła, koordynator merytoryczna.
Z tradycją na „ty”
Podczas warsztatów dzieci będą mogły dowiedzieć się skąd bierze się miód, jak ubija się masło, gotuje kompoty, piecze chleb oraz jak robi się smalec i kisi ogórki. Oprócz tego dzieci poznają ludowe przyśpiewki, lokalne historie o duchach i zjawach, a także nauczą się cerowania i filcowania. Zaplanowano również spotkania o tematyce świątecznej, na których uczestnicy poznają starą symbolikę oraz nauczą się przygotowywać świąteczne potrawy. Podczas ostatnich warsztatów dzieci dowiedziały się, jak upiec pączki. Najpierw panie z KGW Łuków opowiedziały o tym, jak kiedyś przygotowywało się pączki, a później przeszły do zajęć praktycznych. Dzieci samodzielnie łączyły składniki ciasta, by po odczekaniu, opiec je i oczywiście degustować. W pierwszych zajęciach udział wzięło ok. 40 uczestników (starszych i młodszych), co już świadczy o sukcesie projektu.
Wyszukają tajemnicze zjawiska
Dzieci będą własnoręcznie prowadzić dokumentację warsztatów, poprzez robienie zdjęć, opisów i prac plastycznych. Materiały te zostaną następnie wykorzystane do stworzenia kalendarza i publikacji, które będą miały na celu promowanie lokalnej kultury i zwyczajów. Praca nad tymi materiałami odbywać się będzie w trakcie spotkań prowadzonych przez specjalistę. Starsze dzieci będą zbierały informację na temat śląskich duchów i postaci (historie i opowieści zasłyszane od dziadków, rodziców, sąsiadów), następnie będą opisywały ich wygląd, historię oraz miejsca gdzie były widywane. Na tej podstawie grafik zilustruje postacie. Zebrane i spisane przez dzieci historie wraz z obrazami stworzonymi przez grafika zostaną wydane jako dodatek do publikacji o lokalnych zwyczajach i tradycjach. Efektem warsztatów będzie również stworzenie mapy google, na którą naniesione zostaną miejsca gdzie były widziane duchy i tajemnicze postacie.
Jarmark z wyrobami
Na zakończenie projektu zorganizowany zostanie happening, tak jak miało to miejsce podczas poprzedniej edycji. Będzie to otwarty jarmark dla mieszkańców. – Podczas wydarzenia zorganizowanych zostanie 11 stanowisk poznawczo-degustacyjnych odpowiadających 11 tematom warsztatów. Stanowiska prezentowane będą przez dzieci wraz z osobami prowadzącymi warsztaty. Podczas happeningu zaprezentowane zostaną również rezultaty projektu oraz rozdysponowane publikacje, kalendarze regionalne powstałe podczas warsztatów, pokazana mapa google. Wydarzenie zostanie przygotowane wspólnie z kołem gospodyń wiejskich, które przygotuje poczęstunek – zapowiada Barbara Watoła. Podczas każdych zajęć dzieciom towarzyszyć będzie fotoreporter, uwieczniając pracę najmłodszych. Zdjęcia trafią później do kalendarza. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Szymon Kamczyk