Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (401) Data wydania: 15.07.14
Czytaj e-gazetę

Ścieżka edukacyjna odżyła na wakacje

LESZCZYNY. W kwietniu pisaliśmy o leszczyńskich wandalach, którzy za cel obierają sobie ścieżkę edukacyjną „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”. Sprawdziliśmy, co od tego czasu zmieniło się na ścieżce.

Grupa opiekunów starego cmentarza stale pracuje nad renowacją i czyszczeniem starych nagrobków. – W ostatnim czasie znaleźliśmy metalowe elementy, np. łańcuch, które były częścią pomników Konrada Bartelta i jego rodziny. Udałe nam się te elementy odnowić i ustawić we właściwym miejscu. Jest to część łańcucha wokół grobu Bartelta i kuta ramka na grobie jego wnuka – mówi Krzysztof Kluczniok, inicjator ścieżki w 2009 roku i jeden z opiekunów starego cmentarza. Na cmentarzu widać również pozytywne zjawisko, jakim jest odnawianie starych pomników przez rodziny zmarłych. Cmentarz jest nie tylko miejscem pamięci, ale także historycznym dziedzictwem, ponieważ w tym miejscu pochowani zostali m.in. zarządcy leszczyńskiego majątku, nauczyciele i urzędnicy. Stał tam również drewniany kościółek, który w 1981 roku został przeniesiony do Palowic. Na cmentarzu znajduje się tablica informacyjna, która w tym roku została przewrócona przez chuliganów. Opiekunom nekropolii udało się ją ustawić na nowo.

Staw tętni życiem

Idąc dalej ścieżką edukacyjną, trafiamy w końcu na leszczyński staw. Tutaj czeka nas duża niespodzianka. Od kwietnia miejsce zmieniło się nie do poznania. Zniknęła glina i śmieci, natomiast w stawie pojawiła się woda. Brzegi stawu zostały wzmocnione i zabezpieczone drewnianym oplotem. Na środku stawu znajduje się zielona wyspa. Właściciele ogródków działkowych ustawili drewniane ławki, na których można przysiąść i odpocząć, podziwiając piękno przyrody. Do stawu wróciło również życie. Choć nie ma jeszcze ryb, nad stawem gniazdują kaczki i inne ptaki. Kiedy w 2009 roku otwierano ścieżkę edukacyjną, w stawie żyły nietoperze, lisy, wiewiórki i piżmaki. Na tablicach można zobaczyć m.in. jak wyglądają ich tropy i odchody. Obecnie również od czasu do czasu można zobaczyć tutaj te zwierzęta, za wyjątkiem piżmaków, które z Leszczyn prawdopodobnie wyniosły się na dobre.

Zameczek czeka na kasę

Niestety, tablice informacyjne ścieżki edukacyjnej nadal są pomalowane i poprzewracane, mimo kwietniowych zapewnień urzędników starostwa o zajęciu się tym tematem. – Chcemy pozyskać małe dofinansowanie, dzięki któremu moglibyśmy wyczyścić i być może wymienić na nowe część tablic. Niektóre są tak pomalowane, że nie widać już ich treści – wyjaśnia Krzysztof Kluczniok. Również postawiony w 2009 roku prowizoryczny daszek z desek przed wejściem do zameczku stoi jak stał. Sam zameczek jest niezwykle istotnym obiektem dla miejscowości. W budynku mieszczą się m.in. biblioteka i punkt terenowy Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach. Zameczek oraz jego otoczenie mają podlegać gruntownej rewitalizacji ze środków Unii Europejskiej w ramach nowej perspektywy finansowej.

Szymon Kamczyk