Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (418) Data wydania: 11.11.14
Czytaj e-gazetę

Ostatnie miesiące na złożenie wniosku o abolicję

Samozatrudnieni, którzy za okres od  stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. zalegają  z opłacaniem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, mają niewiele ponad dwa miesiące na złożenie wniosku o ich umorzenie. Czas nagli, bo ostateczny termin na złożenie wniosku o abolicję upływa 15 stycznia 2015 r.

Do tego dnia wszyscy, których obejmuje prawo do abolicji, mogą złożyć swój wniosek. Wyjątek przewidziano jedynie dla osób, którym po 15 stycznia 2013 r., czyli po dniu wejścia w życie ustawy, ZUS wydał lub wyda decyzję o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, decyzję o wysokości zadłużenia z tytułu składek, decyzję o odpowiedzialności osób trzecich lub odpowiedzialności spadkobierców. Na złożenie wniosku mają 12 miesięcy liczone od dnia uprawomocnienia się wyżej wymienionych decyzji, chyba że termin 24 miesięcy – czyli do dnia 15.01.2015 r. jest dłuższy. Tylko w takim przypadku złożenie wniosku o abolicję może mieć miejsce po 15 stycznia 2015 r.

– Wszyscy pozostali powinni pamiętać, że termin na skorzystanie z abolicji jest ostateczny i nie będzie możliwości jego późniejszego przywrócenia. Wniosek o umorzenie należności można złożyć zarówno osobiście w siedzibie dowolnej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, jak również nadać w placówce pocztowej. W tym przypadku decyduje data nadania przesyłki – tłumaczy Beata Kopczyńska,  rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku.

Dla osób, które otrzymały lub otrzymają decyzję określającą warunki umorzenia należności na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej, warunkiem umorzenia należności jest uregulowanie, w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się wyżej wymienionej decyzji, wszystkich należności niepodlegających umorzeniu lub zawarcie umowy o rozłożeniu na raty lub odroczeniu terminu płatności tych należności. Po otrzymaniu decyzji określającej warunki umorzenia należności, wnioskodawca może uzyskać informację o wysokości kwot niepodlegających umorzeniu w terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu właściwej ze względu na miejsce prowadzenia pozarolniczej działalności. Osoba zainteresowana uzyskaniem informacji o wysokości kwot niepodlegających umorzeniu, może zwrócić się z takim zapytaniem na piśmie. Warunkiem umorzenia należności na podstawie przepisu ustawy abolicyjnej jest również uregulowanie kosztów egzekucyjnych naliczonych przez naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego. Informacje o kosztach egzekucyjnych niepodlegających umorzeniu, można uzyskać u naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego  prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Osoba, która otrzymała lub otrzyma decyzję o odmowie umorzenia należności na podstawie przepisów ustawy abolicyjnej, może ponownie złożyć wniosek o umorzenie tych należności, jednak nie później niż do 15 stycznia 2015 r.

– Od momentu wejścia w życie ustawy do 30 września 2014 r. wszystkie oddziały ZUS wydały 30 740 decyzji o umorzeniu należności na ogólną kwotę 572 659 786 zł. Do oddziału ZUS w Rybniku – do 30 września wpłynęło 3906 wniosków, z czego oddział wydał 985 wniosków o umorzeniu należności na łączną kwotę 20 905 770, 29 zł. W 119 przypadkach wnioski zostały rozpatrzone negatywnie. Ponadto w 439 wniosków umorzono postępowanie ze względu na brak długu podlegającego przepisom związanym z ustawą abolicyjną. Z 75 wnioskami o abolicję zwróciły się podmioty nieuprawnione do tego. W większości przyczyna odmowy umorzenia to brak uregulowania wszystkich należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12-tu miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji o warunkach umorzenia – dodaje Beata Kopczyńska.

(opr. pm)