Dzieci integrowały się z seniorami
Od 22 września do 27 listopada Fundacja EDF Polska w Rybniku organizowała warsztaty plastyczno-teatralne dla młodzieży Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rybniku. Polegały one na spotkaniach z grupą seniorów – w ramach projektu: Artystycznie Aktywni 50 „PLUS” Dzieciom Specjalnej Troski.
Warsztaty miały na celu motywowanie seniorów i dzieci z ograniczonymi możliwościami do odkrywania wewnętrznego potencjału kreatywnego, pokonywanie barier między ludźmi, przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu i integrację młodzieży z osobami starszymi poprzez wspólny projekt artystyczny. – Udział w bezpłatnych zajęciach – ich wybór, planowanie własnego czasu pozwala na mobilizację psychiczną i wzrost aktywności życiowej. Poprzez uczestnictwo w zajęciach teatralno-plastycznych ludzie starsi i dzieci specjalnej troski mieli także szansę zmienić postawy i zachowania w kontaktach z drugim człowiekiem, mogli odnaleźć radość i sens życia realizując własne i wspólne marzenia – twierdzi Maria Budny-Malczewska, jedna z koordynatorek projektu.
W siedzibie organizatora 27 listopada grupa młodzieży i seniorów zakończyła zajęcia wspólną prezentacją sceniczną i plastyczną, zainspirowaną twórczością Jana Brzechwy pt. ,,Witajcie w NASZEJ bajce”. Autorkami i koordynatorami projektu były Jadwiga Demczuk-Bronowska (teatr) i Maria Budny-Malczewska (plastyka), we współpracy z pedagogiem Kingą Tarnowską.
– Sukcesem zrealizowanych dwumiesięcznych warsztatów plastyczno-teatralnych są dwa doświadczenia. Pierwsze to spełniony kontakt seniorów z osobami specjalnej troski, które w naturalny życiowy sposób potrzebują i oczekują pokierowanej aktywności. Wzajemne uzupełnianie się kreatywnym zaangażowaniem jak i emocjami i uczuciami dało ciekawą grę dorosłych i młodzieży na scenie oraz uzyskanie różnych efektów plastycznych. Drugie: to doświadczenia twórcze seniorów, poszerzanie i pogłębianie kreatywności i artyzmu, które zaowocowały kolejną wystawą plastyczną towarzyszącą spektaklowi teatralnemu – dodaje Jadwiga Demczuk-Bronowska. Nadrzędnym celem pomysłodawczyń warsztatów było uświadomienie grupie seniorów o alternatywie przekazywania w przyszłości swoich twórczych pasji osobom niepełnosprawnym i wykluczonym społecznie np. w ramach wolontariatu.
(opr. pm)