Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (424/425) Data wydania: 23.12.14
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Pobieram rentę z ZUS. Córka namówiła mnie na zmianę konta  w banku na korzystniejsze. W banku powiedziałam, że pobieram świadczenie z ZUS. Zapewnili mnie, że poinformują Oddział o tym, ale teraz chciałabym się upewnić, czy to wystarczy, czy też jednak sama powinnam się zgłosić w ZUS. 

Świadczeniobiorca przy okazji zmiany numeru rachunku bankowego może podpisać w banku oświadczenie dotyczące przekazywania świadczenia na nowe konto i zobowiązać bank do przesłania tego dokumentu do ZUS. Takie oświadczenie jest traktowane jak wniosek o zmianę numeru konta w ZUS, na które ma być przekazywane świadczenie.

Świadczeniobiorca może też osobiście dokonać wszelkich formalności. W tym celu powinien zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na sali obsługi klientów przedstawić umowę (aneks do umowy) o zmianie numeru rachunku bankowego oraz dowód osobisty. Po zmianie numeru bankowego od najbliższego terminu płatności świadczenie będzie przekazywane na nowy rachunek. Należy jednak zwrócić uwagę, że proces związany z wypłatą rozpoczyna się na około 9 dni roboczych przed jej terminem. Może się więc zdarzyć, że mimo wizyty w ZUS, czy przekazania oświadczenia przez bank, emerytura będzie przekazana jeszcze na stare konto. A na nowe wpłynie w następnym terminie wypłaty.


Od kilku lat pracuję na umowę zlecenie, bo pracodawca pomimo obietnic, nie zatrudnił mnie na umowę o pracę. Niestety ostatnimi czasu często miewam różnego rodzaju infekcję. Myślę, że jest to spowodowane przemęczeniem organizmu, ale też tym, że pomimo choroby wciąż pracuję. Zastanawiam się, czy osoba zatrudniona na umowę zlecenie może skorzystać ze zwolnienia chorobowego i czy przysługuje jej zasiłek chorobowy. Jakie dostanie wynagrodzenie za czas choroby?

- Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego - obowiązkowego lub też dobrowolnego. Z tego co Pani napisała mniemam, że umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych, to ubezpieczenie chorobowe jest dla Pani ubezpieczeniem dobrowolnym. Jeśli z tytułu wykonywania pracy na umowę zlecenie podlega Pani temu ubezpieczeniu dobrowolnie to może Pani skorzystać z tego świadczenia. Pod warunkiem, że od dnia złożenia u pracodawcy wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem. Prawo do zasiłku chorobowego nabywa Pani po upływie 90 dni trwania tego ubezpieczenia. Jest to tak zwany okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, przysługującego dobrowolnie zgłoszonemu do ubezpieczenia chorobowego, stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak powstała ona przed upływem 12 miesięcy - to z faktycznego okresu ubezpieczenia za pełne kalendarzowe miesiące tego ubezpieczenia.


Od dwóch lat jestem na emeryturze, ale cały czas pracuję. Świadczenie mam obliczone według starych zasad. Czy mogę zwrócić się do ZUS o ponowne obliczenie emerytury, czy może zakład sam przeliczy mi świadczenie?

Może Pani zwrócić się do oddziału ZUS w miejscu zamieszkania o ponowne obliczenie świadczenia z uwzględnieniem nowych zarobków. W tym celu powinna Pani złożyć stosowny wniosek, ponieważ zakład nie przelicza świadczeń z urzędu. Wniosek o przeliczenie emerytury należy złożyć w placówce ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Skoro ma Pani ustaloną wysokość świadczenia według starych zasad, ZUS przeliczy je poprzez doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych, przebytych już po przyznaniu emerytury. O doliczanie dodatkowych okresów można wnioskować po zakończeniu każdego kwartału kalendarzowego, a więc w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku każdego roku lub po ustaniu ubezpieczenia (zakończeniu pracy, która pociąga za sobą opłacanie składek). W tym ostatnim przypadku nie trzeba czekać na zakończenie kwartału. W niektórych przypadkach emeryt może również wnioskować o ponowne ustalenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po przyznaniu świadczenia. Wymaga to udowodnienia wyższego wskaźnika wysokości podstawy wymiaru, niż ten przyjęty do obliczenia tej podstawy. Wysokość podstawy wymiaru to - najogólniej - stosunek zarobków do średniej krajowej w tym samym czasie.