Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (427) Data wydania: 13.01.15
Czytaj e-gazetę

„Krótka historia książki” na wystawie

Biblioteka zaprasza

Do 13 lutego w filii nr 4 rybnickiej biblioteki przy ul. Za torem 3b oglądać będzie można wystawę „Krótka historia książki”. Wiek XX można z powodzeniem nazwać wiekiem książki, ponieważ stała się nie tylko łatwo dostępna, ale jest trwałym nośnikiem kultury ubiegłego stulecia, a w jej losach odbijała się historia tego, jakże zróżnicowanego wieku.

Na przełomie XIX i XX wieku „najmodniejsza” była klasyka: od Mickiewicza (już od czasu śmierci uznawanego za klasyka) do Shakespeare’a. Na początku ubiegłego wieku książka stała się wspaniałym dodatkiem do gazet, o czym świadczy prezentowany na wystawie tom „Listów z Afryki” Henryka Sienkiewicza, wydany w 1901 roku. W latach 1910-30 sztuka użytkowa była na wysokim poziomie. Nad książkami pracowali najlepsi graficy; nawet „zwykłe” wydanie miało ozdobniki w postaci choćby ciekawych inicjałów. Po II wojnie światowej choć część matryc została zachowana, nie było materiałów, by produkować dobre jakościowo książki. Wydawało się przede wszystkim książki mające służyć nauce, poezję (Słowacki, Kochanowski) w szczególności autorów rodzimych, oraz światową „neutralną politycznie” klasykę. Dopiero „odwilż” przyniosła prawdziwy boom na dobrze wykonane tomy. Twarde okładki były obłożone w materiał, klejenie było dodatkiem do szycia, książki nierzadko ukazywały się z ilustracjami. Przełom lat 60. i 70. upłynął pod znakiem miniaturyzacji. Niewymieniane matryce były słabe, a papier coraz cieńszy. Okładki przeważnie twarde, ale zbyt dużo było eksperymentów z formatem. Od tamtych czasów zaczęła się równia pochyła: koniec lat 70. oraz lata 80. przyniosły książki złej jakości, wydawane coraz tańszym kosztem. Na szczęście koniec lat 90. przyniósł świeży powiew jakości. Wychodziło wówczas wiele serii książkowych popularnych do dziś. Zaczęto wydawać na powrót książki o twardych okładkach, dobrze przygotowane edytorsko. Ostatnio w księgarniach można dostać książki wydawane wzorowo. Te książki na pewno przetrwają przynajmniej jeszcze jeden wiek. Wszystkie będzie można obejrzeć w bibliotece.

(ska)