Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (429) Data wydania: 27.01.15
Czytaj e-gazetę

Marsz pamięci przeszedł przez Rybnik

Z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Rybniku, w minioną niedzielę, już po raz kolejny odbył się modlitewny marsz pamięci, podczas którego wszyscy przybyli, oddali hołd ofiarom pamiętnego marszu śmierci więźniów hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

– Modlitewny marsz pamięci jest organizowany w formie drogi krzyżowej przez Klub Inteligencji Katolickiej i Akcję Katolicką w Rybniku, na pamiątkę marszu śmierci z Oświęcimia. Jednocześnie od pięciu lat, podczas marszu, obchodzimy rocznicę tragedii górnośląskiej z 1945 roku. Pamiętamy też o tych wszystkich zamordowanych, którzy mają tutaj swoje groby przy pomniku w lesie. Są to pacjenci znajdującego się naprzeciw szpitala psychiatrycznego, którzy także w 1945 roku zostali zamordowani przez Niemców i Rosjan – wyjaśnił Kazimierz Pogłódek, wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Rybniku. Uczestnicy marszu, których pomimo niesprzyjającej aury zebrało się kilkadziesiąt, uroczystość rozpoczęli przy pomniku za stadionem (ul. Gliwicka), skąd udali się pod kolejny pomnik, znajdujący się nad rzeką Rudą. Ostatnim punktem marszu był kościół św. Katarzyny w Wielopolu, gdzie odbyła się msza święta w intencji wszystkich ofiar II wojny światowej. – Pierwszy taki marsz pamięci odbył się w 1989 roku, jeszcze za czasów komunistycznych. Inicjatorem był ówczesny prezes Klubu Inteligencji Katolickiej, pan Karol Miczajka, który był uczestnikiem takiego marszu śmierci, tyle że nie do Rybnika, a do Wodzisławia. On tam został załadowany na wagony kolejowe i wywieziony do Niemiec z wszystkimi pozostałymi więźniami. Tam przeszedł przez trzy obozy, aż do momentu wyzwolenia przez Amerykanów. Po wszystkim wrócił szczęśliwie do domu – podsumował Kazimierz Pogłódek.

(kp)