Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Mam 50 lat. Przepracowałem w górnictwie 21 lat pod ziemią. Mój zakład będzie zlikwidowany. Jakie mam szanse na emeryturę górniczą?
Zgodnie z ustawą z dnia 22.01.2015r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 w okresie likwidacji zakładu górniczego pracownikom nie posiadającym uprawnień emerytalnych przysługuje urlop górniczy. Uprawnienia są udzielane pracownikowi na jego wniosek za zgodą pracodawcy tylko jeden raz. Osoba korzystająca z urlopu traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego podejmie pracę pod ziemią na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie górniczym, któremu ze względu na wiek łączny staż pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Urlop górniczy przysługuje pracownikowi pod warunkiem , że skorzystanie z niego pozwoli mu nabyć prawo do emerytury przed dniem1 stycznia 2020 r.
Mam niepełnosprawne dziecko, niezdolne do samodzielnej egzystencji. Z opieki otrzymuję na nią zasiłek pielęgnacyjny. Za rok syn ukończy 18 lat. Czy w związku z tym będę mogła się w jego imieniu ubiegać dla niego o rentę socjalną z ZUS?
Po ukończeniu przez syna 18. roku życia będzie mógł złożyć w ZUS wniosek o przyznanie renty socjalnej. Warunkiem przyznania tego świadczenie będzie uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda takie orzeczenie, synowi zostanie przyznana renta socjalna.
Jestem zatrudniony, a jednocześnie dla mojego zakładu wykonuję także pracę na umowę zlecenie. Czy gdybym chciał przejść na emeryturę i chciałbym, żeby ZUS mi ją wypłacał, muszę wypowiedzieć umowę o pracę, jak i zlecenie?
Dla celów wypłaty emerytury wystarczy tylko rozwiązanie umowy o pracę. Obowiązek ten nie dotyczy trwających umów-zleceń. Przechodząc na emeryturę nie musi Pan rezygnować z kontynuowania wykonywanej umowy zlecenia w zakładzie z którego Pan odchodzi na emeryturę.