Uwierzyć w siebie i nabrać odwagi
Fundacja EDF Polska od stycznia do maja 2015 była organizatorem projektu ,,Obudzić potencjał, przełamać izolację” adresowanego do podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy „Cogito Noster” i grupy Artystycznie Aktywnych 50+ . Podsumowanie działań odbyło się 28 maja.
Projekt polegał na wspólnej pracy teatralno-plastycznej seniorów z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Spotkania na zajęciach, w siedzibie organizatora, pozwalały na realizację potrzeb twórczego wypowiedzenia się, możliwość działań artystycznych zakończonych prezentacją efektów warsztatów przed publicznością. Przede wszystkim jednak pozwolił na wyjście poza własną grupę i pomoc osobom wyizolowanym do nabrania wiary we własne siły, podniesienie samooceny, satysfakcję z finału wspólnych dokonań. Dał też możliwość na integrację i udział w życiu kulturalnym miasta poprzez wyjścia na przedstawienia do teatru i wystawy plastyczne. Warsztaty prowadzone były według autorskiego programu reżysera teatralnego Jadwigi Demczuk-Bronowskiej oraz artysty plastyka Marię Budny-Malczewską.
– Celem zajęć teatralnych było pobudzenie kreatywności i wyobraźni, partnerstwo i współpraca w zespole, przełamywanie kompleksów, oswajanie ze sceną i techniką sceniczną, stworzenie zamkniętej formy dramaturgicznej na bazie tekstów literackich i własnych przy użyciu elementarnych narzędzi aktorskich, pokonywanie barier przed publiczną wypowiedzią. Dzięki partnerstwu z dyrekcją Teatru Ziemi Rybnickiej możliwe także było uczestnictwo w kulturalnych wydarzeniach miasta poprzez wyjście na spektakle teatralne i koncert muzyczne – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska.
Dyrektor Środowiskowy Dom Samopomocy „Cogito Noster” w Rybniku-Niedobczycach, Danuta Szostakowska dodaje: – Uczestnicy „Cogito Noster” biorący udział w projekcie, to osoby przewlekle chorujące psychicznie, które na co dzień zmagają się z trudnościami wynikającymi z choroby. Warsztaty plastyczno-teatralne pozwoliły im poprzez sztukę, w atrakcyjny sposób, zwrócić na siebie uwagę i przełamać negatywne stereotypy społeczne na swój temat. Dzięki swojej twórczości, poczuli, że nie są odbierani jako chorzy, tylko jako artyści. Ponadto zajęcia w grupie dały możliwość kształtowania umiejętności społecznych i intelektualnych, takich jak praca w grupie, umiejętność efektywnej komunikacji, pozwoliły na wyrażanie siebie – własnych uczuć, myśli i doświadczeń – twierdzi dyrektor „Cogito Noster”. – Szereg spotkań składających się z zajęć plastycznych zaowocowało powstaniem wielu prac malarskich oraz scenografii do spektaklu. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznanie wielu procesów twórczych różnymi technikami plastycznymi. Praca twórcza umożliwia rozwój osobisty, poznanie samego siebie, oraz pogłębianie współpracy międzyludzkiej – mówi, odpowiedzialna w projekcie za część plastyczną, Maria Budny-Malczewska.
Uczestnicy projektu podkreślali, że dzień warsztatów był dniem, kiedy czuli akceptację i aprobatę ze strony innych. Udział w tym przedsięwzięciu dał im możliwość samorealizacji w twórczości poprzez sztukę, jak również pomógł uwierzyć w siebie i nabrać odwagi.
Zwieńczeniem zajęć było pokazanie efektów twórczego działania ich uczestników w postaci prezentacji scenicznej i wystawy plastycznej dla publiczności.
(opr. pm)