DNI RYBNIKA 2015. Debiuty, historia, muzyka i... grad
Tegoroczne Dni Rybnika przeszły już do historii. Od piątku 12 czerwca mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w sporej liczbie wydarzeń z różnych dziedzin. Jak zwykle Dni Rybnika odbyły się w weekend, kiedy w Kościele wypada wspomnienie Św. Antoniego – patrona miasta.
Dni Rybnika rozpoczęły się już w piątek barwnym korowodem dzielnic, konkursem cukierników i koncertami. W Dni Rybnika wpisały się również I Dni Seniora. W sobotę oczy całego Rybnika skierowały się na deptak, gdzie można było wrócić do lat 20.W sobotę warto było również odwiedzić Zabytkową Kopalnię Hoym-Ignacy w Niewiadomiu, gdzie odbyła się Industriada. Tradycyjnie w odpust w bazylice, ulicami miasta przeszła procesja, a w bazylice odbyła sęi suma odpustowa. W niedzielne popołudnie Dni Rybnika przeniosły się na Kampus. Tam od godz. 16.00 mieszkańcy i goście bawili się na koncercie gwiazd. Na początek wystąpiły dwa rybnickie zespoły w ramach projektu Non Stop Music: Children of 90’s i Vitamins. Niestety występ lokalnych gwiazd na moment przerwała nawałnica z gradobiciem. Nie ochłodziło to jednak nastrojów, szczególnie fanek Dawida Kwiatkowskiego, Grubsona i fanów Margaret, którzy byli gwiazdami tegorocznego święta miasta. Koncert przyciągnął tłumy, dzięki czemu na pewno tegoroczne Dni Rybnika można uznać za udane.
(ska)
Industriada na „Ignacym”
Dni Rybnika zbiegły się w tym roku z Industriadą. Święto zabytków techniki kolejny raz zawitało do Niewiadomia, a konkretnie na Zabytkową Kopalnię Ignacy. Impreza rozpoczęła się na boisku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, gdzie odbyły się gry i zabawy sportowe. Następnie spod szkoły wyruszył pomarańczowy korowód, który w asyście orkiestry dętej i mażoretek przeszedł na teren kopalni. Tam, po uroczystym otwarciu, rozpoczęła się prawdziwa industrialna zabawa. W programie nie zabrakło warsztatów edukacyjnych na temat pracy, interaktywnej gry Coal Catcher, czy zwiedzania zabytkowych obiektów i punktu widokowego. Do tańca przygrywał zespół Happy Folk, a punktualnie o godzinie 22:00 odbył się przekaz pozdrowienia z Zabytkowej Kopalni Ignacy do wież Bazyliki św. Antoniego, poprzez nadanie alfabetem Morse’a dźwiękowo-świetlnego sygnału „Tu nasza gruba Ignacy-Hoym, Ignaś pozdrawia Antoniczka.”.
Koncerty
Na Kampusie w niedzielę rybniczanie mogli posłuchać dobrej muzyki. Na kampusie oprócz rybnickich grup Vitamins i Children of 90’s, zagrały także gwiazdy: Margaret, Dawid Kwiatkowski (z licznym gronem fanek na widowni) oraz rybniczanie Grubson, Metrowy, Sanepid i BRK. Koncertu nie zakłóciła nawet nawałnica, która z gradobiciem przeszła przez miasto. W pompowaniu wody z terenu Kampusu pomogli obecni na miejscu strażacy jednostek OSP.
Retro deptak
Odwiedzając w sobotę ulice Powstańców Śląskich i Sobieskiego oraz Plac Jana Pawła II, można było przenieść się wstecz o prawie sto lat. Było to możliwe dzięki wydarzeniu pod nazwą Retro Deptak. Już od samego rana na wszystkich przybyłych czekał pchli targ oraz giełda staroci i rękodzieła. Byli też uliczni grajkowie i kataryniarze. Po południu, ze spektaklem „Czarno-Biały” wystąpił teatr Rondo, zaś wieczorem nie zabrakło takich atrakcji jak nieme kino czy inscenizacja gangsterskich porachunków z lat 20. Odbył się także konkurs na najlepsze przebranie w stylu retro, a główną nagrodą były wejściówki na koncert Linkin Park. Najlepiej ubraną damą została wybrana rybnicka blogerka modowa Izabela Rajter. Wszyscy przybyli mogli też, pod okiem instruktorów, zatańczyć w sposób, jaki robiło się to przed niemal stu laty. Impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczyły tłumy zebrane na deptaku, który na ten jeden dzień zmienił się w deptak retro.
Prezydent dał ślub
Niecodzienne wydarzenie odbyło się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rybniku, choć uczestniczyli w nim tylko zaproszeni goście. Rybniczanin Marcin Szebera poślubił Wiolettę Szymańską. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby ślubu nie udzielił sam prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Ślub odbył się w bardzo uroczystej atmosferze. Pan młody przywdział górniczy mundur, aby podkreślić rodzinną tradycję. Jak podkreślił Piotr Kuczera, ślub udzielany przez prezydenta ma stać się coroczną tradycją z okazji Dni Rybnika.
I Dni Seniora
Podczas tegorocznych Dni Rybnika świętowały również osoby starsze, dla których po raz pierwszy zorganizowano Dni Seniora. W piątek, 12 czerwca, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej można było wysłuchać wykładów dr Anieli Kempińskiej na temat zaćmy, dyrektora Miejskiego Domu Pomocy Społecznej Danuty Wimmer o problematyce rybnickich seniorów, Andrzeja Adamczyka o historii górnictwa w rejonie Rybnika oraz Jerzego Natkańca pt. „Działalność na rzecz upamiętnienia huty Silesia.” Tego samego dnia otwarto również wystawę „Rybniccy Seniorzy swojemu Miastu.” W sobotę uroczystości przeniosły się na Plac Jana Pawła II pod Bazyliką, gdzie dla seniorów wystąpiły chóry Bel Canto i Zorza, zespół Józefinki, działający przy uniwersytecie trzeciego wieku „Teatr na pięterku”, a także młodzież z Zespołu szkół Technicznych. Współorganizatorem wydarzenia, wraz z Miastem Rybnik, była rybnicka Rada Seniorów.