OSP w Rybniku i powiecie. Wybieramy JEDNOSTKĘ ROKU
Od marca do grudnia trwać będzie nasz konkurs na Jednostkę OSP 2015 roku. Co tydzień prezentować będziemy strażaków, którzy bezinteresownie niosą pomoc w potrzebie, poświęcając swój wolny czas, a często także pieniądze.
Prezentujemy na naszych łamach wszystkie ochotnicze jednostki z powiatu rybnickiego i Rybnika. Chcemy pokazać, że praca strażaków to trud i poświęcenie, tym bardziej jeśli są to ochotnicy. Najlepszą jednostkę na pewno cechuje największe poparcie społeczne. Dlatego nasz konkurs oparliśmy na specjalnych kuponach, które co tydzień będziemy drukować w naszej gazecie. Na każdym kuponie będzie można wpisać swoją jednostkę, a OSP, która zbierze najwięcej kuponów zostanie zwycięzcą. Kupony można wrzucać do urn ustawionych w urzędach gmin w Lyskach (w kancelarii przy wejściu), Gaszowicach (w Gminnym Centrum Informacji), Świerklanach (przy sekretariacie wójta), Czerwionce-Leszczynach (przy kancelarii). Urny będą opisane informacją o konkursie oraz logiem Tygodnika Rybnickiego. Pod uwagę brane będą tylko oryginalne kupony wycięte z gazet. Te można również przysyłać na adres redakcji: Tygodnik Rybnicki. 47-400 Racibórz, ul. Zborowa 4.
Dla zwycięskiej jednostki przygotowaliśmy cenne nagrody oraz statuetkę Tygodnika Rybnickiego – Najlepszą Jednostkę OSP 2015 roku.
Konkurs honorowym patronatem objął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku st. bryg. Krzysztof Ziaja. Zachęcamy do udziału. Zagłosuj na swoich strażaków!
Niosą pomoc w całej gminie
OSP Czerwionka to jedna z trzech jednostek z gminy Czerwionka-Leszczyny, zrzeszonych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Strażacy średnio wyjeżdżają co trzy dni, nie tylko do pożarów, ale także wypadków drogowych, podtopień i zabezpieczeń.
W 1904 roku, z inicjatywy naczelnika gminy - Komandera, przy współudziale dyrektora kopalni – Price, budowniczego - Franka, nadsztygara - Seligera oraz właściciela cegielni - Jońca, zwołano zebranie mieszkańców Czerwionka. Na tym zebraniu wskazano na szkody powstałe w skutek nieumiejętnego gaszenia pożarów oraz omówiono sposoby polepszenia istniejącego stanu. Postanowiono założyć straż pożarną pod nazwą: ”Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Gaśniczo-Pożarniczej w Czerwionce”. Opracowany statut został przyjęty 3 lipca 1904 roku i zatwierdzony przez władze policyjne. Zarząd gminy przekazał cały sprzęt do gaszenia pożaru w postaci bosaka, drabiny, tłumicy, oraz beczki do przewożenia wody wraz z nową sikawką konną firmy Burghammer nowo organizowanej straży pożarnej, która od tego czasu miała działać na zasadzie dobrowolności a nie przymusu. Pierwszą piętnastoosobową sekcję wyposażono przy współudziale kopalni w uzbrojenie osobiste, mundury oraz w sprzęt: drabinę wysuwaną typu francuskiego, 100 metrów węży tłocznych parcianych, zwijadło dwukołowe oraz w sprzęt burzący. Ponieważ Dwór zobowiązał się dostarczać zaprzęg do sikawki, cały sprzęt zlokalizowano w remizie murowanej obok dworskiej kuźni. Budynek ten był częścią obecnej remizy strażackiej w Czerwionce.
Specjalnie do wypadków
Dzisiaj jednostka posiada dwa samochody – lekkiego forda i średni samochód star man. – W tym roku chcemy uzupełnić forda w urządzenia hydrauliczne do ratownictwa technicznego. Samochód ma pompę wysokociśnieniową i 200 litrów wody. W przyszłości samochód ma być przeznaczony typowo do ratownictwa drogowego, bo na terenie naszej gminy mamy dwa zjazdy z autostrady i tam taki sprzęt może być potrzebny. W tym roku doszła już do nas torba do ratownictwa medycznego ze sprzętem do tlenoterapii. Drugą torbę mamy na star manie. To dziesięcioletni samochód, wykorzystywany najczęściej do akcji gaśniczych, które prowadzimy nie tylko na terenie naszej gminy. Jako, że należymy do KSRG, możemy być dysponowani do ciężkich akcji na terenie całego kraju – mówi Maciej Lichawski, prezes OSP Czerwionka.
Do tańca i różańca
Co roku OSP Czerwionka odnotowuje ponad sto wyjazdów. – Były lata, kiedy było nawet ponad 130 wyjazdów. Na terenie gminy jesteśmy wzywani często. Nasz podstawowy rejon działania, to oprócz Czerwionki również Czuchów, gdzie nie ma osobnej jednostki. Zdarzają się pożary nieużytków, szczególnie po kopalni Dębieńsko, lokalne zagrożenia jak np. wypadki i dość częste są pożary sadzy w kominie. W ubiegłym roku mieliśmy np. wyjazd do głośnego wypadku na torach, w którym zginęły dwie osoby. Takie tragiczne wydarzenia zapadają w pamięć. Oby było ich jak najmniej – podkreśla prezes. Druhowie uczestniczą również w różnego rodzaju zabezpieczeniach wydarzeń organizowanych w gminie. Ostatnio pomagali przy zabezpieczeniu festiwalu Around The Rock. Jak zapewniają strażacy, w tym roku planują również wyposażyć drużynę młodzieżową w nowe stroje, by z jednej strony zachęcić młodzież do pożarniczej pasji, z drugiej, aby reprezentanci dobrze wyglądali i byli rozpoznawalni. Strażacy stale biorą udział w szkoleniach, aby podwyższyć kwalifikacje. W czerwcu jednostka będzie wystawiać swoje drużyny w zawodach młodzieżówek (20 czerwca) oraz późniejszych zawodach gminnych grup A i C (27 czerwca).
Szymon Kamczyk
Ochotnicza Straż Pożarna w czerwionce
Liczba wyjazdów: 2014 - 114, 2013 - 114, 2012 - 131, 2011 - 73, 2010 - 83
Liczba członków biorących udział w akcjach: 26
Liczba wszystkich członków: ok. 50
Sprzęt podstawowy:
• samochód - GBA 2,5/16 STAR MAN rok prod. 2004, GLBM 0,2/0,4 Ford Transit rok prod. 2012, SLOp POLONEZ rok prod. 1997,
• pompa szlamowa - 1340 dm3/min HONDA, 1000 dm3/min HONDA,
• pompa pływająca – 1200 dm3/min - NIAGARA,
• agregat prądotwórczy - 2 kW 230V HONDA,
• pilarka - Piła łańcuchowa HUSQVARNA H 365,
• aparaty oddechowe - 4 szt. FENZY.
Sprzęt dodatkowy: Zestaw hydrauliczny spalinowy HOLMATRO.
Prezes: Maciej Lichawski
Naczelnik: Łukasz Ślosarek
Jednostki OSP z Rybnika i powiatu:
Gmina Lyski
1. OSP Pstrążna
2. OSP Dzimierz
3. OSP Żytna
4. OSP Raszczyce
5. OSP Adamowice
6. OSP Bogunice
7. OSP Zwonowice
8. OSP Sumina
9. OSP Lyski
Gmina Gaszowice
10. OSP Czernica
11. OSP Łuków
12. OSP Gaszowice
13. OSP Szczerbice
Gmina Jejkowice
14. OSP Jejkowice
Gmina Świerklany
15. OSP Jankowice
16. OSP Świerklany
Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
17. OSP Przegędza
18. OSP Stanowice
19. OSP Leszczyny
20. OSP Książenice
21. OSP Bełk
22. OSP Palowice
23. OSP Czerwionka
24. OSP Dębieńsko Wielkie
25. OSP Dębiensko Stare
26. OSP Szczejkowice
Miasto Rybnik
27. OSP Popielów
28. OSP Boguszowice
29. OSP Gotartowice
30. OSP Kamień
31. OSP Stodoły
32. OSP Chwałowice
33. OSP Chwałęcice
34. OSP Wielopole
35. OSP Golejów
36. OSP Grabownia
37. OSP Orzepowice
38. OSP Kłokocin
39. OSP Ochojec
Prezentacje jednostek będą się odbywać w kolejności losowej