Nauczą się pisać listy i wyślą je w świat
W dzisiejszym świecie dzieci potrafią komunikować się wykorzystując zaawansowaną technologię – wysyłają SMS-y, e-maile, publikują tweety i piszą posty. Wielu młodych ludzi nigdy jednak nie napisało listu, ani nawet nie wysłało kartki pocztowej. To chce zmienić trzyosobowa grupa nieformalna pod kierownictwem Mirosława Górki.
Nowy projekt „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia” uzyskał dofinansowane w konkursie Śląskie Lokalnie FIO. Dzięki omawianemu przedsięwzięciu dzieci będą miały okazję zetknąć się z podstawowymi formami komunikacji – dowiedzą się, dlaczego ludzie wysyłali karty pocztowe, jak trafiały do one do adresatów oraz jakie zwyczaje i zasady obowiązywały w tradycyjnej korespondencji. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję wysłać zaprojektowaną przez siebie pocztówkę. W projekt zaangażowali się dr Andrzej Górny – wykładowca i socjolog oraz dr Aldona Urbanek – również wykładowca, trenerka i animatorka rozwoju podmiotowości. Przedsięwzięcie „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia” koncentruje się wokół idei ukazania przestrzeni codziennego życia w innym świetle. Głównym jego celem jest uwrażliwienie mieszkańców (szczególności młodych) na elementy pejzażu społeczno-kulturowego, w którym żyją, a którego subtelności na co dzień nie dostrzegają. Ponadto ma ono uzmysłowić, że tradycyjne formy interakcji i podtrzymywania więzi, jakimi są wysyłane z miejsc znaczących kartki pocztowe, stanowią alternatywę dla komunikacji zapośredniczonej przez telefony i internet.
Inspiracja dla szkół
Istotą przedstawianego pomysłu jest wysłanie bezpłatnie tysiąca specjalnie zaprojektowanych widokówek, przedstawiających miejsca ważne dla Niedobczyc i Niewiadomia. Elementy umieszczone na kartkach pocztowych, zostaną wyłonione w wyniku lokalnego konkursu skierowanego do dzieci i młodzieży obu rybnickich dzielnic. – Założeniem jest wpisanie się w Postcrossing – uczestnicy przedsięwzięcia włączając się w proponowane działania mogą sami stać się adresatami kart pocztowych wysyłanych „w rewanżu” z najodleglejszych zakątków świata. Efektem doświadczeń, zgromadzonych podczas warsztatów, będzie opracowany scenariusz lekcji, który może stać się inspiracją dla nauczycieli. Wierzymy, że dzięki inicjatywie „T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia” uda się ożywić zanikające formy relacji międzyludzkich i uzmysłowić młodym Ślązakom, w jak fascynującej przestrzeni przyszło im żyć – wyjaśnia Mirosław Górka, inicjator przedsięwzięcia.
Lokalna kasa
Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 3550 zł. – Niezwykle cenne dla naszego województwa jest to, że środki z programu „Śląskie Lokalnie” przekazują dwie organizacje z naszego regionu: CRIS oraz Ramża. Jest to o tyle ważne, że regranting staje się ważnym mechanizmem zmiany społecznej. W mojej ocenie, po 2023 roku, gdy zakończą się ostatnie projekty ze środków UE, miarodajną oceną kapitału społecznego i kulturowego nie będzie to, ile i za jaką kwotę zrealizowano projektów przez JST i NGO, ale tak naprawdę jak radzą sobie społeczności lokalne, grupy nieformalne, sąsiedzkie, itd. – dodaje Górka. Wkrótce grupa nieformalna T:RAF wyśle do wszystkich instytucji oraz organizacji z Niedobczyc i Niewiadomia odezwę i załączy ulotki specjalnie przygotowane pod ten projekt.
(ska)
Regranting: Jest jedną z form przyznawania dotacji na lokalne inicjatywy. Polega na tym, że jedna duża organizacja dostaje w formie dotacji pieniądze, które później są przekazywane i rozdzielane dla mniejszych organizacji lub grup inicjatywnych bez osobowości prawnej. Regranting od 2010 roku jest możliwy także w samorządach, ale te często nie korzystają z tej możliwości. Bardziej znane są konkursy grantowe np. Działaj Lokalnie, gdzie środki dużej organizacji przekazuje podmiot prywatny, a one później są rozdzielane na mniejsze lokalne grupy i organizacje.