105 mln euro dla Subregionu Zachodniego
W ramach środków unijnych na lata 2014-2020 Województwo Śląskie dysponuje kwotą 3,5 mld euro (ok. 15 mld zł). Z tej puli, na chwilę obecną 32 proc. jest już rozdysponowane na poszczególne subregiony. Do Subregionu Zachodniego trafić ma ok. 420 mln zł.
Uczestnicy konferencji „Strategia rozwoju Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Nowa perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020”, którą zorganizował Marek Krząkała zapoznali się z zestawieniem lokalnych priorytetów inwestycyjnych, harmonogramem przebiegu konkursów oraz procedurą składania i oceny wniosków. W ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (420 mln złotych) wsparcie otrzymają osoby młode zakładające firmy, powstaną nowe przedszkola, a samorządy będą mogły ubiegać się o zakup nowoczesnych autobusów w ramach niskoemisyjnego transportu miejskiego. Spore środki są zarezerwowane na infrastrukturę kształcenia zawodowego, rewitalizację obszarów zdegradowanych i dalsze wspieranie działań w zakresie termomodernizacji budynków, wymiany bądź modernizacji indywidualnych źródeł ciepła lub podłączania budynków do sieciowych nośników ciepła, czyli ogólnie mówiąc – ograniczania niskiej emisji. Ponadto, ponad 10 000 dzieci zostanie objętych dodatkowymi zajęciami w edukacji przedszkolnej.
– Stoimy, jako województwo, mieszkańcy Śląska przed ogromnym wyzwaniem, mamy bardzo duże środki do wydania, na rozwój. Chcemy, aby przełożyły się one bezpośrednio na podniesienie jakości życia mieszkańców, w tym przypadku Subregionu Zachodniego. Kwota jaką udało się wynegocjować budzi u wielu podziw ale i zazdrość, chociażby wśród krajów nadbałtyckich, bo okazało się, że nasze województwo dostanie więcej niż te kraje. Największym problemem subregionu jest jakość powietrza, jest to sprzężona bezpośrednio z efektywnością energetyczną. Poprawa sytuacji w tej dziedzinie to jeden z naszych priorytetów, podobnie jak ochrona środowiska – powiedziała Gabriela Lenartowicz, która została niedawno powołana na stanowisko II wicewojewody śląskiego.
– Jesteśmy świadkami historycznego i przełomowego wydarzenia. Konkursy w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych są częścią największego Regionalnego Programu Operacyjnego w Europie. Będziemy mogli wspierać te zadania, te cele, które zostały określone w strategii Subregionu Zachodniego i zwrócić uwagę – poprzez interwencję finansową – na największe problemy społeczne i infrastrukturalne – tłumaczył Adam Wawoczny, dyrektora Biura Subregionu Zachodniego, koordynatora Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.
Podczas konferencji bardzo mocno zaakcentowano również potrzebę współpracy z naszym południowym partnerem – Czechami. Anna Olszewska, konsul RP z Ostrawy, mówiła o dobrych przykładach współpracy gmin z subregionu zachodniego z okręgiem śląsko-morawskim. Samorządowcy i urzędnicy mogli zapoznać się z barierami, które istnieją w kontaktach pomiędzy obydwoma narodowościami oraz poznali kluczowe obszary stwarzające szansę wykorzystania środków unijnych w zakresie współpracy polsko-czeskiej.
(pm)