Kącik ZUS
Mój zakład pracy ma kłopoty finansowe. Prezes zapowiedział już zwolnienia pracowników z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Mieliśmy też spotkania z kadrową, która mówiła o warunkach przejścia na świadczenie przedemerytalne.
Czy to prawda, że najpierw trzeba pobierać zasiłek dla bezrobotnych, by móc skorzystać z tego świadczenia?
Warunki wymagane do przyznania świadczenia przedemerytalnego zawarte są w art.2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Osoba starająca się o jego przyznanie najpierw musi się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i przez co najmniej 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Dopiero po tym czasie ma prawo do składania wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego (formularz ZUS Rp-26) w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Ponadto w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych – bez uzasadnionych przyczyn, nie można odmówić przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ( w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia) albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.
Osoba ubiegająca się o zasiłek przedemerytalny ma 30 dni na złożenie wniosku, licząc od otrzymania zaświadczenia z urzędu pracy potwierdzającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Tyle samo czasu na złożenie wniosku ma również wtedy, gdy podczas tych 180 dni była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo gdy zajęcia te zakończyła po upływie 180 dni. Świadczenie przedemerytalne obecnie wynosi 1027,58 zł.
Jestem na rencie stałej. Do emerytury w podwyższonym wieku brakuje mi 7 miesięcy. Czy będę musiał składać w ZUS wniosek o emeryturę i kiedy?
Zgodnie z przepisami (art. 24a) ustawy emerytalnej emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Zakład przyznaje z urzędu emeryturę od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. Oznacza to, że nie ma potrzeby składania w ZUS żadnych wniosków. Proszę także pamiętać, że przyznana z urzędu emerytura nie może być niższa niż dotychczas pobierana przez Pana renta z tytułu niezdolności do pracy.
Urodziłam się 1 stycznia 1957 r. Moja znajoma twierdzi, że będę mieć świadczenie liczone według nowych zasad. To ile muszę mieć lat składkowych i nieskładkowych, aby przejść na emeryturę?
W nowym systemie emerytalnym długość okresów składkowych i nieskładkowych nie ma wpływu na prawo do emerytury. Według obecnie obowiązujących zasad jedynym warunkiem jaki należy spełnić aby ubiegać się o to świadczenie, jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego. Dla Pani wiek ten wynosi 61 lat i 5 miesięcy.