Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (459) Data wydania: 25.08.15
Czytaj e-gazetę

Dmuchanie na bramie, czyli kto kogo może sprawdzić

Kilka lat temu opisywaliśmy akcję ratunkową na kopalni Marcel. Wówczas z dołu wywieziono nieprzytomnego górnika. Szybko okazało się, że powodem utraty świadomości nie był wypadek, a 3,5 promila alkoholu, które miał we krwi. Nie tak dawno, również przez alkohol, pracę stracił dyrektor handlowy jednej z kopalni należącej do Kompanii Węglowej. Czy więc alkohol na kopalniach to naprawdę już przeszłość?

Choć nie wszystkie spółki górnicze chcą podawać takie informacje, średnio rocznie na bramach każdej ze śląskich kopalni wychwytuje się od kilku do kilkunastu nietrzeźwych górników. Kontrolami zajmują się pracownicy firm ochroniarskich, chroniących dany zakład. Choć ustawa nie daje im takich uprawnień, górnicy zgodnie dmuchają, bo odmowa to strzał w kolano. Skąd wątpliwości? Zgoda na badanie nie jest obowiązkiem nałożonym na pracownika z tytułu samego zatrudnienia. Jeżeli pracownik nie wyraża zgody na przeprowadzenie badania przez pracodawcę lub przedstawicieli pracodawcy, musi być on przeprowadzony przez uprawnione do tego instytucje tj. Policję, Straż Graniczną, Służbę Celną bądź Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zgodnie z art. 17 „Ustawy o wychowaniu w trzeźwości” (nowelizacja z lipca 2011 r.).To tylko te służby mają prawo, a nawet mogą stosować środki przymusu do takiego badania. Nie mają takich uprawnień firmy ochroniarskie, sam pracodawca i nie ma ich również Straż Ochrony Kolei. Dlaczego więc górnicy dmuchają? – Kontroli pracownicy poddają się dobrowolnie, gdyż ich obowiązkiem jest udowodnienie, że nie są pod wpływem alkoholu – wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W praktyce wygląda to tak, że ochroniarze wychwytują losowo osoby wchodzące lub wychodzące z zakładu. Badanie trwa kilkanaście sekund. – Kopalnie posiadają wzorcowane co pół roku alkomaty i przeprowadzają wyrywkowe kontrole trzeźwości pracowników przychodzących do pracy, przebywających na terenie zakładu pracy i wychodzących z pracy – dodaje. Kontrole przeprowadzane są m.in. w miejscach podziału prac, na nadszybiach podczas zjazdu i wyjazdu załogi oraz na bramie podczas wejścia i wyjścia pracowników.

Picie w pracy to już wspomnienie

Wielkie dmuchanie trwa także w kopalniach należących do Kompanii Węglowej. – Nasze zakłady ochrania Konsorcjum Ochrony Kopalń, która jest spółką zależną Kompanii Węglowej. Jej pracownicy wykonują również badania trzeźwości – wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej. – Tu nie ma najmniejszych wątpliwości, czy mają prawo badać pracowników, bo dla nas to są względy bezpieczeństwa. Nie możemy sobie pozwolić, aby osoby pijane podjęły pracę na dole i wykonywały obowiązki służbowe. Takie kontrole są u nas wykonywane regularnie. Jest jedna zasada, nie ma już absolutnie żadnej tolerancji dla alkoholu w naszych zakładach. Czasy kiedy ktoś sobie coś wypił i pracował, albo nie daj Boże pił w pracy, już dawno minęły. My jesteśmy bezwzględni jeśli chodzi o alkohol w pracy. Kontrole są przeprowadzane zarówno wyrywkowo już w miejscach pracy jak i na bramie – zapewnia.

Takich tu nie chcemy

Inny jest tryb postępowania i sankcje stosowane są w stosunku pracowników próbujących wejść na teren zakładu w stanie nietrzeźwym, a więc tych którzy nie podjęli jeszcze pracy, a inne w przypadku osób przyłapanych na piciu lub wychodzących z zakładu w stanie wskazującym na spożywanie alkoholu. – Pracownicy wychwyceni przed bramą nie są dopuszczani do pracy, a informacje o tym trafiają do dyrektora kopalni, który w przypadku powtarzania się takich sytuacji wyciąga konsekwencje dyscyplinarne. W przypadku pracowników firm obcych, którzy podlegają takim samym kontrolom, do ich pracodawcy wysyłane jest zawiadomienie o tym, że nie życzymy sobie, by taki u nas pracował – mówi rzeczniczka JSW. Okazuje się, że policja częściej jeździ do prywatnych firm czy różnego rodzaju instytucji niż do kopalni. – Urządzenia ochrony na kopalni umożliwiają określenie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu i nie przypominamy sobie, abyśmy w ostatnim czasie byli wzywani do kopalni. Jeździmy za to do innych zakładów pracy – mówi sierżant Anna Karkoszka z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku. – Ludzie do nas dzwonią i informują, że jakiś pracownik, lekarz, lub urzędnik może być pijany. My przyjeżdżamy i to sprawdzamy. Jeśli sytuacja się potwierdza wszczynamy postepowanie – mówi policjantka.

Co grozi za picie?

Sankcje są zróżnicowane – poczynając od rozmów ostrzegawczych, które uważamy za skuteczne, gdyż wiele osób dobrowolnie decyduje się po nich na podjęcie leczenia w zamkniętych zakładach, poprzez upomnienia, nagany i wpisywanie dniówek nieusprawiedliwionych, co oznacza utratę prawa do barbórki lub 14 pensji, a więc wymierne i duże straty finansowe, aż po zwolnienia dyscyplinarne z art 52 kodeksu pracy. W JSW dodatkowo górnikom wyświetlane są filmy, w których prezentowane są skutki picia. – Powyższe filmy przedstawiają 6 charakterystycznych wypadków pracowników pod wpływem alkoholu, które miały miejsce w zakładach górniczych – słyszymy w JSW. Warto zaznaczyć, że na nic zdają się tłumaczenia o wczorajszych imieninach. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy następnego dnia po imprezie jest trzeźwy, nie powinien pojawiać się w pracy. – Warto o tym pomyśleć zawczasu i wziąć urlop. Z pracą jest jak z jazdą samochodem. Jeśli mam wątpliwości, czy jestem trzeźwy, powinienem to sprawdzić. Dziś każdy może sobie kupić alkomat, lub skorzystać z badania na komendzie – mówi Tomasz Głogowski.

Adrian Czarnota