Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (463) Data wydania: 22.09.15
Czytaj e-gazetę

Miasto chce przejąć kwartał Juliusz

Od długiego czasu w Rybniku trwa dyskusja co zrobić z kompleksem kwartał Juliusz, który znajduje się w samym centrum miasta i niszczeje. Jedynym racjonalnym pomysłem wydaje się przejęcie przez Miasto obiektów Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera od Starostwa Powiatowego. Piotr Kuczera, prezydent Rybnika rozpoczął dyskusję z Radą Miasta na ten właśnie temat.

Jest koncepcja

Jednym z jego elementów było spotkanie na terenie „Juliusza”, na które zostali zaproszeni radni, ale także  prof. dr hab. Zbigniew Kadłubek, który przedstawił prezentację dotyczącą postaci Juliusza Rogera oraz dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Alicja Knast, która opowiadała o tym, dlaczego warto rewitalizować takie obiekty.

– Przedstawiliśmy Radzie Miasta koncepcję zagospodarowania całego kwartału Juliusz. Mówię świadomie całego kwartału, bo chodzi o plac obok urzędu miasta, o park Bukówka oraz o zabytkowe budynki kompleksu Juliusz. To dla nas bardzo istotne tereny – w samym centrum. Nie tylko pokazujemy jak zagospodarować ten teren, ale również skąd wziąć środki finansowe, aby to wszystko przeprowadzić. Chciałbym uzyskać ponad polityczną zgodę, aby podjąć wysiłek w celu przywrócenia tych terenów miastu – mówił Piotr Kuczera.

Większość radnych popiera ten pomysł. – Uważam, że powinniśmy przejąć te tereny. Znajdują się one w samym środku miasta. Będę przekonywał swoich kolegów, żeby przystąpić do remontu jak najszybciej, tak – aby dalej to wszystko nie niszczało. Szkoda, że nie zadbano o te budynki wcześniej, bo koszty ich wyremontowania byłby z pewnością mniejsze – mówi Jerzy Lazar, radny PiS. W podobnym tonie wypowiada się Franciszek Kurpanik. – „Juliusz” to jest dziedzictwo tego miasta. Powinniśmy dążyć, aby przejąć te obiekty. To jest nasze perełka. Kto nie szanuje historii, ten w efekcie nie szanuj samego siebie. Dlatego jestem zdecydowanym zwolennikiem działań, które mają doprowadzić do przejęcia tych obiektów i ich wyremontowania – deklaruje radny Kurpanik, który obecnie ubiega się o fotel senatora z ramienia PO.

Ostatni pacjent w 2000 roku

Przypomnijmy, że zespół byłego szpitala nr 1 powstał z inicjatywy doktora Juliusza Rogera. Budowę szpitala ukończono w maju 1869 roku, a w 1871 roku został przejęty przez Śląski Związek Rycerzy Maltańskich. W 1894, 1900 i 1901 roku szpital był rozbudowywany. W 1894 roku przy szpitalu powstała osobna kaplicą, którą obecnie zarządza Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto. – Od grudnia ubiegłego roku nasze stowarzyszenie jest właścicielem kaplicy Kawalerów Maltańskich, mówiąc „po rybnicku” – Juliusza. Okazało się, że obiekt jest zdesakralizowany. Było to dla nas małe zaskoczenie. Pierwotnie planowaliśmy przywrócenie kaplicy funkcji sakralnej. Rzeczywistość zmusiła nas jednak do zmiany planów. Chcemy tu stworzyć małą scenę kameralną, z opcją galerii, działań muzealnych. Nasze koncepcja została zaakceptowana przez konserwatora zabytków. Oczywiście będziemy współpracować z Miastem, co wydaje się naturalne, jak również ze Szkołą Zawodową – zapowiada Aleksander Larysz, prezes rybnickiego stowarzyszenia.

W ostatnich latach działalności szpitala znajdowały się w nim oddziały: chorób wewnętrznych, onkologiczny oraz dermatologiczny. Ostatni pacjent opuścił budynek w 2000 roku. W 2009 roku zespół poszpitalny został podzielony i znalazł nowych właścicieli. Większość przejęło Starostwo Powiatowe w Rybniku, które w 2012 roku przekazało budynek pogotowia ratunkowego rybnickiej Izbie Rzemieślniczej, gdzie powstała szkoła zawodowa.

Kolejne działania

W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania z radnymi, a następnie przedłożenie Radzie Miasta projektu uchwały wspierającej działania prezydenta na rzecz przejęcia obiektów Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera i jego rewitalizacji według przygotowanej koncepcji.

Marek Pietras


Założenia projektu rewitalizacji byłego szpitala im. Juliusza Rogera.

1. Przebudowa budynku „Juliusz” na cele kulturalne, uwzględniające cele muzealne oraz ekspozycyjne wraz z salą konferencyjno-dydaktyczną.

2. Zagospodarowanie budynku „Rafał” we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju w połączeniu z zagospodarowaniem części terenu inwestycyjnego przy ul. 3 Maja (obecnie parking) zgodnie z koncepcją rozwoju polityki senioralnej.

3. Adaptacja budynku byłego oddziału dermatologii na potrzeby Centrum Wsparcia Rodziny, w którym realizowane byłyby takie zadania jak m.in.: punkt informacyjny na rzecz rodziny, specjalistyczne poradnictwo, porady prawne, mediacje czy porady psychologiczne. Powinno to być miejsce przyjazne rodzinom, w których nie tylko będzie świadczona pomoc w zakresie rozwiązywania istniejących problemów, ale głównie profilaktyka.

4. Zagospodarowanie otoczenia budynków (parku) wraz z otwarciem kompleksu na terenie Parku „Bukówka” w ramach koncepcji Śródmiejskiej Strefy wielopokoleniowej. 

Kroki niezbędne do podjęcia w celu realizacji przedsięwzięcia

1. Modyfikacja projektu budowlanego dla budynku „Juliusz” (opracowanego przez Starostwo Powiatowe) dostosowujące go do potrzeb własnych na cele kulturalne wraz ze zmianą pozwolenia na budowę.

2. Zgłoszenie inwestycji (budynek „Juliusz”) do konkursu w ramach Poddziałania 5.3 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

3. Opracowanie koncepcji i projektu budowlanego dla budynku dawnego oddziału dermatologii na cele społeczne.

4. Zgłoszenie inwestycji (budynek oddz. dermatologii) do konkursu w ramach Poddziałania 10.2 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.