Już po świętach plonów
Gospodynie z Czuchowa ze swoją koroną, która została okrzyknięta najpiękniejszą na dożynkach powiatowych
We wszystkich sołectwach, a także dzielnicach – Czuchowie i Dębieńsku świętowano dożynki. Uroczystości zaczynają się od mszy świętych sprawowanych w lokalnych kościołach, kończą zaś wspólnym biesiadowaniem. Łączy je także symboliczne przekazywanie przez starostów dożynek na ręce przedstawicieli władz samorządowych chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów.
Zwieńczeniem dożynkowych obchodów, które rozpoczęły się 30 sierpnia w Książenicach i Szczejkowicach była uroczystość w Bełku, gdzie świętowano w niedzielę – 13 września.
Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Piotr Cionaka i były wikariusz, ks. Witold Psurek, zaś starostami dożynek byli Stanisława i Andrzej Ptak. Prócz burmistrza Wiesława Janiszewskiego i przewodniczącego rady miejskiej Bernarda Strzody, władze samorządowe były reprezentowane przez Grzegorza Wolnika – przewodniczącego sejmiku województwa śląskiego. W uroczystościach uczestniczyła także pełnomocnik burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, samorząd powiatowy reprezentował radny Eugeniusz Adamiec, zaś lokalny – radna Jolanta Szejka, zarazem sołtys Bełku, oraz sekretarz urzędu gminy i miasta Józef Zaskórski. Na scenie Słonecznego Placu pięknie zaprezentowały się dzieci z miejscowego przedszkola. Mieszkańcy bawili się także podczas występu Kapeli Ludowej „Jetelinka” oraz karaoke i dyskoteki. Zadbano o szereg atrakcji dla najmłodszych.
Korona z płodów ziemi
– Dożynki są ważnym elementem promocji materialnego i kulturalnego dorobku regionalnych środowisk rolniczych. Święto plonów obchodzone w naszej gminie sprzyja także pielęgnowaniu lokalnych tradycji, wymianie zawodowych doświadczeń oraz wyzwalaniu cennych inicjatyw i – co ważne – pozwala na integrację społeczności dzielnic i sołectw – twierdzi Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Przy okazji dożynek warto zwrócić uwagę na tradycję przygotowania dożynkowej korony. Ta utworzona przez gospodynie z Czuchowa, zdobyła pierwsze miejsce podczas dożynek powiatowo-gminnych w Jejkowicach. Teraz, rywalizuje o tytuł najpiękniejszej w Polsce. Okazała, niezwykle efektowna praca, zachwycająca bogactwem misternie wykonanych dodatków, doczekała się także sesji zdjęciowej autorstwa mieszkanki gminy – artystki fotografik Marii Śliwy.
Dzieło sztuki
Warto podkreślić, że obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek. Prezentować ma wszystkie plony, które rodzi ziemia, i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też szczególna dbałość, by przedstawiał się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce, zgodnie z tradycją, mają uosabiać urodzaj i dostatek, obok zbóż w wieniec wplatano również owoce i warzywa, całość zaś przyozdabiano czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami. Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj, nie tracąc nic na aktualności. Okazałe dożynkowe wieńce są na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny dziełem pań skupionych w Kołach Gospodyń Wiejskich, które w zgodzie z tradycją przekazywaną od pokoleń wyplatają prawdziwe dzieła sztuki.
(ska)