Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (464) Data wydania: 29.09.15
Czytaj e-gazetę

Prawdziwa bitwa rozegrana w Niewiadomiu

W sobotę 26 września tuż po godz. 16. mieszkańców rybnickiego Niewiadomia zaskoczyły strzały i odgłosy wybuchów. Czyżby wojna? Niezupełnie. Była to inscenizacja walk wojsk polskich i niemieckich na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Mimo niesprzyjającej aury inscenizacja przyciągnęła tłumy. Zdaniem niektórych komentatorów, deszczowa pogoda nawet dodała smaczku bitwie, która rozegrała się na terenie kopalni. Udział w niej wzięły grupy rekonstrukcyjne z całego Śląska. Była to inscenizacja walk obronnych tuż przy granicy w 1939 roku. Oddziały niemieckie rozpoczęły ostrzał terenów przygranicznych. Wojsko polskie broniło pozycji, jednak stopniowo musiało ustępować, aż w końcu dotarło do ostatniej flanki Rybnika – wzgórza cmentarnego. W walki włączyła się miejscowa ludność, która pomagała także opatrywać rannych żołnierzy. Szczególnie w obronie granicy zasłużył się kpt. Jan Kotucz, którego upamiętnia obecnie ulica biegnąca wzdłuż wzgórza cmentarnego. W końcu kompania Kotucza została otoczona przez Niemców, kiedy chciała przedostać się na wschód od Rybnika, w okolice miejscowości Kobiór. To się nie udało. Większość żołnierzy poniosła śmierć, a sam kpt. Kotucz dostał się do niewoli. Trafił na krótko do obozu w Orzeszu, a później do Nieborowic, gdzie 6 września został rozstrzelany. Wydarzenia te dokładnie przedstawiono podczas inscenizacji, gdzie można było obejrzeć różne oddziały wojsk polskich oraz żołnierzy niemieckich, prawdziwe wybuchy i opatrywanie rannych. Po inscenizacji uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych w walkach 1939 roku żołnierzy. Grupom rekonstrukcyjnym podziękowali włodarze Rybnika i Radlina. Mieszkańcy mieli okazję sfotografować się z żołnierzami, zapytania o wydarzenia historyczne oraz m.in. zakupu różnego rodzaju mundurów. Kopalna Hoym-Ignacy idealnie sprawdziła się jako teren do historycznej rekonstrukcji.

(ska)