Szkoła przyjazna uczniom
„Czwórka” to szkoła kameralna. Panuje w niej prawdziwie rodzinna atmosfera. Sprzyja jej liczące trzydzieści osób grono pedagogiczne, pod okiem którego pobiera naukę blisko czterystu uczniów. Dzięki temu wszyscy dobrze się znają. Dzięki temu również – twórczo współpracują!
Budowaniu wspólnych więzi pomaga łączenie tradycji z nowoczesnością. Szkoła posiada tradycyjną bibliotekę z bogatym księgozbiorem, która jednocześnie pełni rolę miejsca uczniowskich spotkań towarzyskich. Przejawem nowoczesności jest wykorzystywanie dziennika elektronicznego, środków multimedialnych podczas lekcji oraz wielofunkcyjnego boiska sportowego.
„Kopernik” proponuje bogatą ofertą edukacyjną. Uczestniczy w Festiwalu Nauki, gdzie w sposób ciekawy i interesujący prezentuje gimnazjalistom swoją ofertę edukacyjną. Jego uczniowie osiągają dobre wyniki w nauce i zdobywają liczne nagrody oraz wyróżnienia w konkursach przedmiotowych, a absolwenci dobrze radzą sobie na studiach. Zajęcia w szkole prowadzą nauczyciele o wysokich kwalifikacjach zawodowych, w tym z tytułem doktora.
Współpraca się opłaca
Bogactwem „Czwórki” jest współpraca z renomowanymi uczelniami wyższymi: Uniwersytetem Śląskim, Politechniką Śląską oraz Katolickim Uniwersytetem Lubelskim im. Jana Pawła II. Z lubelską uczelnią szkoła ma podpisaną umowę patronacką. Uczniowie klas maturalnych odbywają wizyty studyjne na KUL-u, uczestniczą też co roku w wojewódzkim konkursie o indeks, organizowanym przez szkołę wspólnie z Wydziałem Nauk Humanistycznych oraz Wydziałem Biotechnologii i Nauk o Środowisku KUL.
„Kopernik” jest otwarty na współpracę z ośrodkami naukowo-badawczymi. Uczniowie uczestniczą w ciekawych przedsięwzięciach: „Noc biologów”, „Tydzień mózgu” czy „Kobieta Bezpieczna”, organizowanych przez Uniwersytet Śląski oraz w zajęciach laboratoryjnych w Politechnice Śląskiej.
Otwarci na Europę
Od 2006 roku w szkole realizowane są projekty międzynarodowe, stwarzające uczniom szansę poznania świata i doskonalenia umiejętności językowych. Dzięki programowi Commenius młodzież uczestniczyła w wymianach z rówieśnikami z Francji, Bułgarii, Włoch i Portugalii. Dzięki programowi International Education, zrzeszającemu dwadzieścia pięć szkół z dwunastu krajów europejskich – w różnorodnych wspólnych projektach tematycznych.
Od 2008 roku uczniowie współpracowali z licealistami z Holandii, Hiszpanii, Belgii i Francji. Dzięki zaangażowaniu w IE zostali też zaproszeni do udziału w międzynarodowej konferencji „Water is life” w Singapurze. Całoroczna praca badawcza nad stanem rzeki Rudy pozwoliła szkole osiągnąć światowy sukces. Podczas konferencji przedstawicielki „Kopernika” wywalczyły swoim projektem trzecie miejsce wśród trzydziestu dwóch projektów z piętnastu państw świata. Warto dodać, że uczniowie rybnickiego ogólniaka byli jedynymi przedstawicielami z Polski!
Rozwijamy młodzieńcze pasje
Szkoła oferuje młodym ludziom szereg zajęć pozwalających na wszechstronny rozwój. Liceum posiada odpowiednie zaplecze sportowe. Oprócz sali gimnastycznej od 2014 roku placówka dysponuje nowoczesnym boiskiem sportowym. Uczniowie szkoły odnoszą spore sukcesy w sporcie i na niwie artystycznej. Od lat z dobrym skutkiem uczestniczą w miejskim „Pojedynku na słowa”. Udział oraz wyróżnienia w tym wydarzeniu kulturalnym są potwierdzeniem wysokich umiejętności artystycznych młodzieży. Niewątpliwie do tych sukcesów przyczyniła się ścisła współpraca z zaprzyjaźnionym Domem Kultury w Rybniku-Chwałowicach.
W IV LO pielęgnuje się rodzime tradycje. Z okazji świąt Bożego Narodzenia społeczność „Kopernika” spotyka się na przykład na tradycyjnych „jasełkach”, połączonych ze wspólnym kolędowaniem. Stałym punktem tych spotkań jest też występ okolicznościowego „chóru”, złożonego z nauczycieli i pracowników szkoły.
Uczniowie włączają się w działalność charytatywną opartą na zasadach wolontariatu. Angażują się m.in. w organizację przedsięwzięć sportowych. Wolontariusze biorą udział w „Biegu Wiosny”, organizowanym przez MOSiR w Rybniku, czy organizowanym od 2015 roku „Biegu Kopernika”, który na starcie pierwszej edycji zgromadził kilkuset uczestników. Młodzież uczestniczy w ogólnopolskiej „Szlachetnej Paczce” oraz „Czapce św. Mikołaja” i akcjach Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. „Kopernik” jest również jednym z inicjatorów, a zarazem organizatorów międzyszkolnych zawodów w pływaniu na tratwach z plastikowych butelek. Idea wspólnej zabawy polega z jednej strony na sportowym współzawodnictwie, z drugiej zaś – jest elementem kampanii promującej zachowania proekologiczne. Poza tym zawody służą integracji środowisk rybnickich szkół średnich.
Sukcesem placówki jest wypracowanie, już w ciągu kilku pierwszych lat działalności, dobrego imienia, co jest z pewnością zasługą dobrej atmosfery panującej w szkole.
Janusz Rzymanek