Ekoserwis: Nauczmy się szanować wodę
23 września na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja poświęcona zaopatrzeniu w wodę pitna dla mieszkańców regionu. W dyskusji udział wzieli naukowcy, samorządowcy i przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych z województwa śląskiego.
Konferencję zorganizowały Uniwersytet Śląski, WFOŚiGW, Polska Izba Ekologii oraz Stowarzyszenie Śląski Klaster Wodny. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Celem spotkania było przyjęcie stanowiska skierowanego do marszałka województwa, mówiącego o konieczności opracowania regionalnej strategii bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do konsumpcji. Ten dokument powinien stanowić wsparcie przy wydawaniu przez administrację samorządową pozwoleń na pobór wody z nowych ujęć.
Niemal każdy z uczestników panelowej dyskusji o wodzie podkreślał w swym wystąpieniu, że woda powinna być traktowana przede wszystkim jako dobro o znaczeniu strategicznym. Wymaga to- mówiono- dużej konsekwencji w działaniach służących jej ochronie i szanowaniu oraz nieustannej dbałości o jej jakość. Istotne jest też aby w długoterminowej strategii gospodarowania wodą opierać się na wskazaniach zawartych w Ramowej Dyrektywie Wodnej wskazującej m.in. na konieczność większego wykorzystanie wód powierzchniowych czerpanych z odnawialnych źródeł.
Dla gmin w regionie to jedna z priorytetowych dziś kwestii. Śląskie jest bowiem regionem uprzemysłowionym, mocno wyeksploatowanym geologicznie o małej ilości wód podziemnych, które w dużej mierze narażone są na skażenie poprzemysłowe. Jest też jednym z trzech województw, gdzie pobór wód powierzchniowych na cele wodociągowe jest wyższy niż wód podziemnych. Możliwe to jest dzięki systemowi zaopatrzenia w wodę subregionu centralnego i zachodniego województwa, zarządzanym przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA. Spółka w 2014 r. pozyskała 144 705 522 m3 wody, z czego 86,5 % stanowiły wody powierzchniowe.Dlatego otwierając konferencję na temat strategii zarządzania zasobami wody w regionie Kazimierz Karolczak – członowej Zarządu Województwa Śląskiego zaznaczył, że dla Zarządu Województwa Śląskiego Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów jest i będzie ważnym instrumentem mającym na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw wody w województwie.
Na zakończenie debaty eksperci i samorządowcy zapowiedzieli aktywne uczestnictwo w dalszych wspólnych pracach nad strategią gospodarowania wodą w regionie, dzięki której tego podstawowego dobra jakim jest woda nikomu nie powinno zabraknąć ani teraz ani w przyszłości.
(eco)