Był „Juliusz„ będzie Śródmiejska Strefa Wielopokoleniowa
Koncepcja rewitalizacji, przygotowana przez Urząd Miasta Rybnika przewiduje kompleksowe przeznaczenie budynków poszpitalnych, parku Bukówka i sąsiadującego z nimi parkingu miejskiego w tzw. Śródmiejską Strefę Wielopokoleniową.
Inwestycja za 55 milionów
Po realizacji planowanego przedsięwzięcia, na powyższych terenach, powstanie kompleks obiektów o wzajemnie uzupełniających się funkcjach. Usługi medyczne i okołomedyczne realizowane będą w budynku byłego szpitala oraz w nowo wybudowanym obiekcie. Usługi dla seniorów – w nowym obiekcie powstałym na terenie parkingu miejskiego, funkcje kulturalne realizowane będą zaś w zmodernizowanym budynku poszpitalnym, a park Bukówka będzie stanowił naturalne uzupełnienie powyższych obiektów, pełniąc funkcje rekreacyjną i sportową.
Szacowana łączna wysokość wydatków inwestycyjnych w ramach projektu wyniesie około 55 mln zł (w tym wkład własny partnera prywatnego, który wybuduje i będzie zarządzał nowymi budynkami). Wydatki te będą dotyczyły przede wszystkim modernizacji istniejących budynków, budowy nowych obiektów, zagospodarowania otoczenia oraz zakupu niezbędnego wyposażenia. Koszty utrzymania obiektów po rewitalizacji, z uwagi na złożoność projektu, na tym etapie nie są jeszcze znane.
Radni „za”
Radni Miasta Rybnika, podczas sesji rady 1 października, poparli działania prezydenta Piotra Kuczery, zmierzające do przejęcia nieruchomości. Aktualnie wszelkie formalności związane z przekazaniem są w toku. Prezydent Miasta Rybnika napisał list do Starosty Powiatu Rybnickiego z intencją przejęcia, dalej starosta zwraca się do Marszałka Województwa o przekazanie na rzecz Miasta Rybnika.
Prezydent Miasta podjął również starania o przyjęcie projektu pn. Aktywna starość w Rybniku do udziału w programie wsparcia organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w Departamencie Wsparcia Projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Przedstawiony projekt został zakwalifikowany pozytywnie 6 października 2015 roku. Program wsparcia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oferuje wsparcie eksperckie do prowadzenia projektu oraz poszukuje podmiotów do realizacji na wszystkich etapach: od analizy i doradztwa, przez znalezienie inwestora, aż do operatora realizacji zadania. Prace odbywają się przy współudziale miasta.
Partnerem wspierającym działania Rybnika na rzecz gospodarki senioralnej – w zakresie projektów i strategii związanych z szerokorozumianą srebrną gospodarką, jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Wsparcie odnosi się do inwestycji w mieszkalnictwo dla osób starszych, opiekę medyczną i pielęgnacyjną oraz programy społeczne, zmierzające do zapobiegania wykluczeniu społecznemu seniorów.
(opr. pm)
Piotr Kuczera, prezydent Rybnika
Sama rewitalizacja jest częścią kompleksowej koncepcji powstania kwartału w głównej mierze przeznaczonego dla seniorów. W ostatnim czasie dużo mówi się o znaczeniu rozwoju polityki senioralnej. W tym kierunku również chcemy dostosowywać politykę miejską, bo demografii nie da się oszukać. Stworzyliśmy koncepcję Śródmiejskiej Strefy Wielopokoleniowej, która polega na zagospodarowaniu: terenów byłego szpitala, który został wybudowany w 1869 roku, przyległego do niego parku Bukówka, a także wolnego terenu inwestycyjnego, sąsiadującego z budynkiem urzędu miasta, który aktualnie wykorzystywany jest jako parking miejski. Budynki byłego szpitala zostaną zaadaptowane na cele kulturalne i medyczne, w jednym z nich (budynek dawnego oddziału dermatologii) powstanie – z udziałem środków UE – centrum wsparcia dla rodziny, skupiające miejskie i pozarządowe organizacje związane z tą tematyką. Park Bukówka będzie naturalnym łącznikiem pełniącym funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe dla kolejnego planowanego przedsięwzięcia, jakim ma być powstanie domu opieki dla seniorów na wspomnianym już parkingu. Ważny tutaj jest także aspekt urbanistyczny – zagospodarowanie terenu znajdującego się w centrum miasta w taki sposób, by jak najlepiej służył lokalnej społeczności Rybnika. Przede wszystkim teren ten, z którym tak sentymentalnie związani są rybniczanie, powinien zostać dla nich otwarty. Obecnie trwają prace analityczno-studialne nad reurbanizacją śródmieścia i opracowaniem mechanizmów umożliwiających realizację postulatu „powrotu do centrum”, który jest tematem wielu dyskusji. Mam świadomość, że plany te są ambitne. Zapewne będą związane z koniecznością przezwyciężenia wielu trudności. Jestem jednak przekonany, że warto podjąć wyzwanie i walczyć o przywrócenie „Juliusza” mieszkańcom Rybnika.
Marzena Rudnicka, prezes Zarządu Instytutu Gospodarki Senioralnej
Zamierzenie inwestycyjne „Kwartał Juliusz” w Rybniku jest spójne z najnowszymi rekomendacjami, związanymi z budowaniem przestrzeni do życia dla osób starszych. Według planów, będzie to miejsce współistnienia takich form pobytowych i usług , aby spowodować włączenie społeczne seniorów, ale też i młodych pokoleń, dla których starsza osoba może pełnić ważną rolę społeczną i mentorską.
Wszelkie formy mieszkalnictwa i usług dedykowane osobom już na wczesnym etapie ich starzenia się, pozwalają na radykalne polepszenie – w kolejnych latach ich życia – poziomu aktywności. Aktywna społecznie osoba starsza zdecydowanie dłużej żyje, w lepszym zdrowiu i dłużej pozostaje samodzielna. Senior, do którego dociera wsparcie i asysta, pozostaje dłużej samodzielny, przez co statystycznie mniej choruje i rzadziej wymaga całodobowej pełnej opieki. Z drugiej strony należy pamiętać, że dynamika zmian poziomu samodzielności seniorów jest znaczna i należy zadbać również o miejsca świadczenia opieki całodobowej, co projekt również przewiduje.
Tworzenie takich miejsc, jak „Kwartał Juliusz”, należy uznać za rozwiązanie korzystne również pod względem ekonomicznej stopy zwrotu – oszczędność środków publicznych na opiekę nad osobami niesamodzielnymi, ale też społecznej stopy zwrotu – wzajemne wsparcie międzypokoleniowe i nowe miejsce do życia dla mieszkańców miasta.
Zespół szpitalny im. Juliusza Rogera
Zespół szpitalny im. Juliusza Rogera powstał w latach 1868-1869 z inicjatywy Juliusza Rogera, przybocznego lekarza księcia raciborskiego, Wiktora I. Jako Szpital Miejski nr 1 istniał do 2000 roku, kiedy to wszystkie oddziały szpitalne zostały przeniesione do nowego szpitala w dzielnicy Orzepowice (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3). Od tego momentu obiekt stopniowo popadał w ruinę. Obecnie kompleks składa się z czterech gmachów dawnego szpitala: najstarszych i największych Juliusz i Rafał, dawnego oddziału dermatologii i dobudowanego znacznie później budynku dawnego pogotowia ratunkowego. Oprócz tego kompleks uzupełnia kaplica pw. św. Juliusza. W 1992 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W 2009 roku zespół poszpitalny został podzielony przez dotychczasowego właściciela – Zarząd Województwa Śląskiego – i znalazł nowych właścicieli. Większość obiektów przejęło Starostwo Powiatowe w Rybniku. 16 kwietnia 2012 r. kaplicę pw. św. Juliusza przejęła Archidiecezja katowicka – obecnie właścicielem jest Stowarzyszenie Rybnik Nasze miasto. W 2012 roku Starostwo Powiatowe w Rybniku przekazało budynek pogotowia ratunkowego rybnickiej Izbie Rzemieślniczej, gdzie powstała Szkoła Zawodowa.