Edukacja zawodowa szansą dla młodych rybniczan i pracodawców
We wtorek, 17 listopada zostało podpisane porozumienie pomiędzy Miastem Rybnikiem a Izbą Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, którego celem jest intensyfikacja współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi.
Wszystko działo się w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej – Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Praktycznego, które wraz z miejskimi szkołami zawodowymi już dziś efektywnie współpracują z wieloma firmami oraz instytucjami związanymi z kształceniem zawodowym. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest sformalizowanie współpracy podmiotów realizujących politykę oświatową Miasta Rybnika z Izbą Przemysłowo-Handlową.
Mieć pracę, nie tylko jej szukać
Porozumienie otwiera nowe, zgodne ze strategią rozwoju województwa śląskiego, możliwości rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb lokalnego rynku pracy. – To porozumienie ma służyć głównie młodym ludziom, którzy po ukończeniu edukacji chcą mieć pracę, a nie tylko poszukiwać pracy. Problem z zatrudnieniem często wynikał z braku praktycznych umiejętności, bo w szkołach stawiano głównie na teorię. Dzięki m.in. Rybnickiemu Centrum Edukacji Zawodowej to się zmienia. Chcemy pokazać przedsiębiorcom, że istnieje możliwość, aby sami sobie szkolili kadry. Wierzę, że znajdą się firmy, które z tego skorzystają. Wydaje mi się, że idziemy w świetnym kierunku, jeżeli chodzi o kształcenie zawodowe – stwierdził Andrzej Żylak, prezes zarządu Izby Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Zadowolony z podpisanej umowy był także dyrektor Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej. – Ta umowa dla naszych uczniów, ale też dla całego środowiska edukacyjnego jest bardzo ważna. To nowoczesne rozwiązanie, które spełnia standardy europejskie. Mamy tutaj połączenie bardzo ważnych trzech sił, trzech sektorów istotnych dla nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki – samorządu, przedsiębiorców i firm oraz szkoły. Wciągnięcie pracodawców do procesu edukacyjnego jest czymś niezbędnym w budowaniu nowoczesnej edukacji zawodowej w Rybniku – zapewniał Tomasz Harsze, dyrektor RCEZ.
Zawodówki to przyszłość
Miasto podczas podpisywania umowy reprezentowali prezydent Piotr Kuczera i wiceprezydent Wojciech Świerkosz, odpowiedzialny w magistracie za edukację. Ten pierwszy podkreślał znaczenie kształcenia zawodowego w dzisiejszej rzeczywistości. – Dziś nie ma samorządu twórczego, bez szkolnictwa zawodowego, które w ostatnich latach bardzo mocno przyśpieszyło technologicznie, informatycznie. Musimy te procesy śledzić i reagować. Dziś, kształcenie zawodowe musi się opierać na praktykach zawodowych, a proces pozyskiwania pracowników powinien odbywać się już na poziomie szkół zawodowych. Współpracując i wspierając takie inicjatywy, chcemy aby młody człowiek lepiej odnajdywał się na rynku pracy. To jest nasz cel – oznajmił prezydent Rybnika.
Miejmy nadzieję, że podpisana umowa przełoży się na jakość szkolenia, ale również na wybór kierunków, na których będą mogli kształcić się młodzi rybniczanie – mając, po ukończeniu edukacji, gwarancję zatrudnienia.
Marek Pietras