Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (474) Data wydania: 08.12.15
Czytaj e-gazetę

Lisy na osiedlu? Zachowaj spokój!

W ostatnich miesiącach coraz więcej słyszy się o wzmożonej aktywności lisów. Drapieżniki pojawiają się nawet w najmniej oczekiwanych miejscach, np. na osiedlu Nowiny, a dokładnie za blokami przy ul. Chabrowej. Co zrobić i jak się zachować, gdy staniemy twarzą w twarz z małym rudym zwierzakiem?

Wielu mieszkańców Nowin ma w zwyczaju regularne wyprowadzanie psów. W takich okolicznościach nietrudno natknąć się w okolicy na lisa, których populacja w ostatnich latach znacząco wzrosła. – Lisów jest dużo, bo szczepionki przeciw wściekliźnie mają podwójny skutek. Z jednej strony praktycznie wyeliminowały wściekliznę ze środowiska, jednak z drugiej strony przez brak choroby, lisy straciły naturalną regulację populacji – wyjaśnia Arkadiusz Kochanek, leśniczy leśnictwa Chwałęcice i szef Koła Łowieckiego „Jaźwiec” Jejkowice, którego teren obejmuje także rejon osiedla Nowiny. Jak podkreślają łowczy, wścieklizna kiedyś naturalnie regulowała zgony lisów, przez co przeżywało ich mniej. Dzisiaj, dzięki szczepionkom, lisy w większości są zdrowe i ich populacja powoli wzrasta. – Odstrzał lisów jest dodatkowo utrudniony przez dwie przyczyny: jedną jest częste bytowanie lisów w pobliżu ludzkich siedzib, a drugą nieużytki. Myśliwi mogą prowadzić odstrzał w minimalnej odległości od zabudowań wynoszącej 100 metrów. Z kolei nieużytki, gdzie często bytują lisy, stwarzają barierę trawy, krzaków i innego rodzaju zieleni, w której trudno wypatrzyć drapieżnika – podkreśla szef koła „Jaźwiec”. Lisy często przenoszą swoje miejsce bytowania w pobliże zabudowań, bo łatwiej w tym miejscu o pożywienie, np. z wyrzucanej przez ludzi żywności. Z kolei na terenach zabudowy jednorodzinnej drapieżnikom łatwiej jest dostać się do zagród i kurników, gdzie znajdują swoje ofiary. To właśnie lisy są jednym z głównych czynników znaczącego spadku populacji dzikich ptaków-nielotów, np. kuropatw. Obecnie kuropatwy są sztucznie wprowadzane do naszego ekosystemu np. z hodowli w Czechach, bo u nas praktycznie wyginęły.

Jak więc należy się zachować, gdy spotkamy lisa na naszej drodze? – Lisy są najbardziej aktywne wieczorem i w nocy. Kiedy zauważą człowieka np. z psem, często przystają i badają sytuację. Oczywiście człowiek jest dla lisa zbyt dużym przeciwnikiem, dlatego drapieżnik najczęściej rezygnuje i ucieka – mówi Arkadiusz Kochanek. Co innego pies, szczególnie mały – może paść ofiarą lisa. Dlatego bezwzględnie wyprowadzając psa musimy korzystać ze smyczy. Bezpośredni kontakt psa z lisem może dla naszego pupila skończyć się tragicznie.

Szymon Kamczyk