Kącik ZUS
Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Przez 20 dni byłam na bezrobociu (w przerwie między jednym zatrudnieniem a drugim). Czy te 20 dni będą mi doliczone do stażu pracy jako nieskładkowe?
Okres pobierania zasiłków dla bezrobotnych jest okresem składkowym uwzględnionym przy wyliczeniu kapitału początkowego. Po dniu 31 grudnia 1998 r. do wyliczenia wysokości emerytury przyjmowane są składki zgromadzone na koncie ubezpieczonego a nie okresy składkowe i nieskładkowe.
Gdzie należy złożyć wniosek o rentę socjalną?
Na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268 z póżn. zm.) od 1 października 2003 r. organem przyznającym i wypłacającym renty socjalne jest właściwa jednostka organizacyjna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Postępowanie w sprawie renty socjalnej wszczyna się na podstawie wniosku zgłoszonego w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS. Właściwą jednostką do rozpatrzenia wniosku jest jednostka według miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o rentę. Odpowiedni formularz wniosku wraz z niezbędną dokumentacją składa bezpośrednio osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy - osobiście lub za pośrednictwem urzędu pocztowego.
Jaka jest wysokość renty socjalnej?
Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta ta podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej. Od 1 marca 2015 r. renta socjalna wynosi 739,58 zł. Renta socjalna jest świadczeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak więc z kwoty renty odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy, a także potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Jestem rocznikiem urodzenia 1948. Przeszłam na wcześniejszą emeryturę w 2003 r. Mam zaliczone 4 lata urlopu wychowawczego. Po przejściu na emeryturę pracowałam do 2011 r. Po ukończeniu 60 lat nie przeliczałam emerytury. Czy mogę złożyć wniosek o przeliczenie w związku z urlopem wychowawczym?
Mogłaby Pani wystąpić z wnioskiem o emeryturę z tyt. ukończenia 60 lat. We wniosku proszę zaznaczyć , że chce Pani przeliczenia świadczenia wg starych i nowych zasad. Zmiana dotyczy kapitału początkowego. Jeśli będzie miała Pani ustaloną emeryturę wg nowych zasad, to przy obliczeniu wysokości kapitału początkowego urlop wychowawczy będzie policzony jak okres składkowy , czyli 1,3 proc. zamiast 0,7. Ważne jest, że podstawa obliczonej nowej emerytury będzie pomniejszona o świadczenia pobrane wcześniej, od 2003 r. Gdyby okazało się, że emerytura z tyt. ukończenia powszechnego wieku z kapitału początkowego jest wyższa niż ustalona na starych zasadach, prawo do emerytury wcześniejszej ustaje niezależnie od tego, czy emerytura wcześniejsza jest wyższa od nowo obliczonej. Zawsze jednak, w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji może Pani wycofać swój wniosek. Trzeba tylko pamiętać by zmieścić się w terminie.
Mam 70 lat, w 2000 r. przeszedłem na wcześniejszą emeryturę. Wcześniej byłem na rencie z tytułu niezdolności do pracy. W czasie pobierania tych świadczeń nie pracowałem. Czy w związku z nowymi zasadami mogę sobie przeliczyć emeryturę?
Zmiany dotyczą głównie osób, które otrzymują emeryturę według zreformowanych zasad tj. jest ona liczona z kapitału początkowego oraz składek nagromadzonych na koncie. Taka emerytura przysługuje także osobie, która urodziła się przed 1949 rokiem, ale po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego kontynuowała zatrudnienie i wniosek o emeryturę z powszechnego wieku złożyła po 2008 r. Musiała też po osiągnięciu wieku emerytalnego kontynuować zatrudnienie. Pan tych warunków, niestety, nie spełnia.