Przegląd powiatowy
Powiat
WYDARZYŁO SIĘ
Lekcja na cmentarzu
Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 kilkakrotnie odwiedzili niedawno sąsiadującą ze szkołą zabytkową leszczyńską nekropolię. Poznali historię miejsca oraz dzieje spoczywających na cmentarzu ważnych dla rozwoju dzielnicy osób. – Czy wśród tych mogił błądzą duchy dziedzica Bartelta? Jego żony? Może powstańca śląskiego? Albo pierwszego kierownika leszczyńskiej szkoły? – zastanawiali się uczniowie. – Przez teren starego cmentarza przebiegają dawne główne drogi (dziś ścieżki), którymi poruszali się nasi przodkowie, ponieważ stoi on w dawnym centrum leszczyńskiej osady. W obecnych czasach niektórzy z nas korzystają z tych ścieżek, idąc każdego dnia „dróżką przez cmentarz” do szkoły, nieświadomi tego, że dosłownie dotykają historii ukrytej wśród tych starych mogił – komentowali uczestnicy spotkań. Wędrując po starym leszczyńskim cmentarzu duchów na pewno nie spotkali, za to na pewno odkryli kawałek zapomnianej historii. Co więcej, dowiedzieli się, że w Leszczynach jest sporo ludzi – zwykłych mieszkańców – dla których ważną sprawą jest dbanie o to, by pamięć o przodkach pozostała żywa wśród kolejnych leszczyńskich pokoleń. Warto dodać, że stary cmentarz od kilku lat jest szczególnie pielęgnowany przez grupę mieszkańców, skupioną wokół Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”.
Wybrali najlepszy projekt
Znane są już wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej parku rekreacyjnego, jaki ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu oświatowego w Jankowicach. – Zwyciężyła prostota i czytelność układu funkcjonalno-przestrzennego oraz racjonalność w ukształtowaniu przestrzeni parku, przy zachowaniu właściwych proporcji. O wyniku zdecydował sąd konkursowy. Pierwszą nagrodę zdobył podmiot p.n. Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. Myślę, że park, który powstanie będzie służył mieszkańcom naszej gminy, by mogli miło spędzać swój czas wolny – komentuje wójt Tomasz Pieczka. Powstanie parku zaplanowano na przyszły rok budżetowy.
Gospodynie piekły pączki
Tradycyjnie przed zakończeniem karnawału, członkinie KGW nr 1 w Jankowicach wzięły udział w spotkaniu z degustacją śląskich krepli i śledzi w wielu wydaniach. Były m.in. śledzie pod pierzynką, w ziołach oraz dość egzotyczne śledzie ze śmietaną i żurawiną. Panie przygotowały ciasto, które odpowiednio wyrosło, a później usmażyły pączki w udostępnionej na ten cel kuchni budynku GOKiR przy ul. Kościelnej w Jankowicach. Spotkanie odbyło się na tamtejszej sali bankietowej, a oprócz gospodyń, wzięli w nim udział zaproszeni goście – m.in. wójt Tomasz Pieczka z zastępcą Henrykiem Mincerem oraz kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku Jadwiga Gajewska. Według zapowiedzi, podczas kolejnego spotkania, gospodynie mają degustować potrawy związane z wielkanocnym śniadaniem.
Nowy sprzęt w jednostce
W ubiegłym tygodniu do Ochotniczej Straży Pożarnej w Przegędzy trafił nowy sprzęt. To pirometr – urządzenie do bezdotykowego pomiaru temperatury, który zasponsorowała strażakom firma Aisko. Sprzęt będzie pomocny przy akcjach, podobnych do tej, jaka miała miejsce 25 stycznia. Wtedy OSP Przegędza została zadysponowana do pożaru sadzy w kominie. W działaniach na jednej z posesji przy ul. Mikołowskiej brali udział także strażacy z JRG Rybnik.
Zrzucili kilogramy
Lysecka grupa kobiet aktywnych „Inicjatywa” zrealizowała projekt „Akademia Aktywnych Grubasów” dzięki uprzejmości UKS Gracz, który użyczył osobowości prawnej w pozyskaniu dotacji. Projekt miał zachęcić do aktywności fizycznej te osoby, które zagrożone są chorobą XXI wieku – otyłością. W zajęciach uczestniczyli dorośli i dzieci z terenu gminy Lyski. W trakcie kilku warsztatów teoretycznych uczestnicy spotkali się z dietetykiem, który opowiedział o zbilansowanej diecie, prawidłowych nawykach żywieniowych, a także zbadał pomiar tkanki tłuszczowej i obliczył BMI. Wyniki w zrzucaniu zbędnych kilogramów były stale monitorowane, a osiągane przez uczestników sukcesy, mobilizowały do jeszcze większego wysiłku fizycznego. Zajęcia z instruktorem fitness były bardzo różnorodne i dzięki zakupionemu w ramach projektu sprzętowi sportowemu nie były nudne. „Akademia aktywnych Grubasów” uzyskała dofinansowanie ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Tłusty Czwartek w świetlicy
Jak co roku, wychowankowie Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi, spotkali się na wspólnym pieczeniu pączków. Najpierw dzieci przygotowały drożdżowe ciasto, dokładnie obserwując jego wzrost. Po odczekaniu, przyszedł czas na smażenie pączków, w czym pomogły świetlicowe wychowawczynie, dbając o bezpieczeństwo podopiecznych. Punktem kulminacyjnym spotkania było wspólne pałaszowanie usmażonych pączków. Wspólne przygotowywanie pączków w okolicy Tłustego Czwartku odbyło się także we wszystkich filiach świetlicy.
Industriada ponownie z familokami
Po sukcesie ubiegłorocznej Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki, organizowanej po raz pierwszy także w Czerwionce-Leszczynach, pracownicy urzędu gminy i miasta przygotowali wniosek aplikacyjny i wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu „Obiekt zaprzyjaźniony festiwalu Industriady 2016”. W wyniku przeprowadzonej oceny zgłoszeń, Komisja Konkursowa po raz drugi włączyła czerwieńskie familoki do współorganizacji Industriady i wspólnego świętowania na Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku hasłem przewodnim wydarzeń są „przemysłowe legendy”, czyli opowieści związane z wydarzeniami z historii industrializacji regionu, osobami działającymi na rzecz uprzemysłowienia, jak również świadkami wydarzeń towarzyszących temu procesowi. – Na ulicach osiedla spotkać będzie można kuglarzy, szczudlarzy, mimów, którzy zaproszą do wspólnej zabawy. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, których nigdy dotąd nie było w naszym mieście. Pełny program Industriady na familokach zaprezentujemy w maju – wyjaśniają pracownicy UGiM Czerwionka-Leszczyny.
WYDARZY SIĘ
Przyjdź oddać krew
W piątek 12 lutego od godz. 8.00 do 12.00 przy budynku MOK w Czerwionce (ul. Wolności 2) odbędzie się akcja oddawania krwi. Aby oddać krew, należy zabrać ze sobą dokument stwierdzający tożsamość.
Turniej tenisa
Już w sobotę 13 lutego odbędzie się turniej tenisa stołowego o Puchar Wójta Gminy Świerklany. Osoby zainteresowane udziałem w imprezie mogą zgłaszać się do Urzędu Gminy Świerklany w referacie rozwoju i promocji gminy (II piętro) lub do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach przy ul. Strażackiej 1. Można również zadzwonić pod nr tel. (32) 432 75 31. W zależności od liczby zawodników turniej odbędzie się w szkolnej sali gimnastycznej lub w GOKiR-ze.