W skrócie
Region
Sport
Memoriał Czesława Fojcika
Tradycyjnie już na hali sportowej MOSiR w Żorach przy ul. Folwareckiej 10 odbędzie się Memoriał Czesława Fojcika. Jak informują organizatorzy, celem turnieju jest uhonorowanie wybitnego siatkarza i trenera. Zawody zostaną rozegrane 20 marca. Warunkiem uczestnictwa jest złożenie zgłoszenia drużyny do 15 marca, które przyjmuje Tadeusz Bonk (tel. 603 770 779 mail: tados2@o2.pl – od 1 do 15 marca). Wpisowe w wysokości 100 zł od drużyny w całości będzie przeznaczone na cele charytatywne. W tym roku pomoc otrzyma Bartosz, który urodził się w 2014 roku z wadą genetyczną, jaką jest hipochondroplazja.
Praca
Załóż firmę za środki unijne
Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku rozpoczął projekt „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Rybnik i powiecie rybnickim (II)”. Dzięki środkom unijnym, osoby bezrobotne będą mogły odbyć staże i szkolenia, a także zdobyć dotacje na otwarcie firmy. Na projekt PUP pozyskał z Europejskiego Funduszu Społecznego ponad 2,6 mln zł. Grupą docelową w projekcie są osoby młode w wieku 18-29 lat, bez pracy, zarejestrowane w PUP Rybnik jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu. Podstawowym celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia dla uczestników, a także wsparcie dla wejścia na rynek nowych firm. Szczegółowych informacji na temat projektu udzielają pracownicy PUP Rybnik.
Polityka
Nowy szef ZUS
Prof. Gertruda Uścińska została prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej wprowadziła ją do Zakładu. Jej kandydatura uzyskała pozytywną opinię rady nadzorczej ZUS. Profesor pracowała naukowo – była prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i kierowała Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej na tym wydziale.
Patrol
Podsumowanie „NURD”
Policjanci ruchu drogowego rybnickiej komendy, przeprowadzili na terenie naszego miasta i powiatu działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów, ale też bacznie przyglądali się, czy oni sami nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego. Działania trwały od wczesnych godzin porannych, a do ich realizacji zaangażowano ponad 20 stróżów prawa. W czasie trwania akcji, mundurowi ujawnili 26 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi, 2 naruszenia przepisów przez kierujących rowerami oraz 69 naruszeń, których dopuścili się piesi. Mundurowi nałożyli łącznie 76 mandatów karnych, w 18 przypadkach skończyło się na pouczeniu.
Samorząd
Celują w innowacje
Rybnik zamierza włączyć się w realizację programu Urban Innovative Actions, zainaugurowanego przez Komisję Europejską. W programie testowane i wdrażane będą innowacyjne rozwiązania w czterech obszarach: ubóstwo miejskie, integracja imigrantów oraz uchodźców, transformacja energetyki, praca i umiejętności w gospodarce lokalnej. W ramach ogłoszonego konkursu preferowane będą projekty o charakterze partnerskim, w którego planowanie i realizację jest włączonych wiele podmiotów. Konkursowy wniosek o dofinansowanie, jaki złoży Rybnik, będzie dotyczył dziedziny transformacji energetyki i związany będzie z zastosowaniem innowacyjnych technologii odnawialnych źródeł energii (OZE) w budynkach mieszkaniowych.
Samorząd
Ulotki o smogu
Przygotowane w ramach projektu „Wyjście Smoga” ulotki informujące o szkodliwości smogu oraz sposobach walki z tym niekorzystnym dla zdrowia zjawiskiem trafiają do rybniczan. Foldery roznoszą pracownicy urzędu zajmujący się dostarczeniem korespondencji. Ulotka, nazwana przewodnikiem po rybnickim smogu, to kompendium wiedzy na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza. To także źródło danych o najbardziej szkodliwych substancjach, jakie przede wszystkim w wyniku nieekologicznego ogrzewania domów trafiają do atmosfery. Folder zawiera ponadto informacje m.in. o tym, jak właściwie i w sposób bezpieczny dla środowiska korzystać z węgla, jak uzyskać dopłatę do wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, czy też skąd czerpać informacje o stężeniach niebezpiecznych substancji w powietrzu.
Samorząd
Psychoterapia z budżetu obywatelskiego
Ciekawy pomysł na zagospodarowanie budżetu obywatelskiego pojawił się w Radomiu. To właśnie tam powstanie Dobry Dom – miejsce psychoterapeutycznej pomocy osobom z problemami emocjonalnymi. Projekt zdobył najwięcej głosów mieszkańców w głosowaniu na propozycje do budżetu obywatelskiego. Z placówki mogą korzystać osoby z problemami emocjonalnymi i psychicznymi, cierpiące na depresję, stany lękowe, fobie, nerwice, zaburzenia odżywiania, a także osoby doświadczające trudności w relacjach z innymi. Psychoterapeuci prowadzą terapię indywidualną oraz konsultacje dla par i rodzin. Jak podkreśla wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik – to przykład, że w ramach budżetu obywatelskiego mogą być realizowane nie tylko projekty inwestycyjne, ale także różne przedsięwzięcia, które zaspokajają inne potrzeby mieszkańców.