Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (485) Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę

DURŚ zachęca szkoły do promowania regionu

Edukacja regionalna to jeden z celów, jaki postawili przed sobą członkowie Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, czyli Stowarzyszenia DURŚ. Być może we współpracy z miastem Rybnik, uda się zainteresować szkoły zajęciami regionalnymi i śląską mową.

– Edukacja regionalna to proces kształcenia i wychowania oraz kształtowania poczucia tożsamości człowieka związanego ze swoją ziemią i kulturą. Można w tym zakresie regionalizować nauczanie czyli wzbogacać obowiązujące programy treściami związanymi z regionem. Ostatnia reforma oświaty zniosła między innymi regionalną ścieżkę edukacyjną, która była przez ostatnią dekadę istotnym narzędziem ułatwiającym nauczycielom nauczanie o regionie. W tej sytuacji, szczególna odpowiedzialność spoczywa na barkach samorządu na szczeblu lokalnym i regionalnym – wyjaśnia Józef Porwoł, prezes DURŚ. Obecnie, po kolejnej reformie programowej, w systemie oświaty nie ma odrębnego przedmiotu o nazwie edukacja regionalna, a poszczególne treści regionalne znajdują się w podstawach programowych poszczególnych przedmiotów. System oświaty ma charakter silnie scentralizowany co sprawia, że ta sama podstawa programowa realizowana jest we wszystkich szkołach w każdym regionie Polski. Ten problem zauważyli regionaliści z wielu organizacji społecznych i rozpoczęli starania o nadanie edukacji regionalnej odpowiedniej rangi. W Rybniku takie działania podjęło Stowarzyszenie DURŚ z nadzieją, że wypracowane lokalnie rozwiązania mogą stać się wzorem czy inspiracją dla innych.

Wsparciem środowiska nauczycieli-regionalistów może być powołanie w ramach struktur Biblioteki Śląskiej – Instytutu Badań Regionalnych, a także prace nad stworzeniem pierwszego górnośląskiego podręcznika do edukacji regionalnej. – Ten podręcznik może być szczególnie ważny dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Szczególnie istotna wydaje się jednak być rola samorządu lokalnego, gdyż to właśnie gminy są organami prowadzącymi dla kilku tysięcy szkół i placówek kulturalno-oświatowych – mówi Józef Porwoł. Stowarzyszenie DURŚ czyni obecnie starania, aby treści regionalne częściej pojawiały się w rybnickich szkołach. Jeśli to się powiedzie, uczniowie poznają m.in. zagadnienia dotyczące historii Śląska (znacznie różniącej się od historii Polski), tradycji i kultury regionu oraz mowy śląskiej. Warto wspomnieć, że w maju ma odbyć się trzecie Dyktando Śląskie, które także promuje gwarę. Wszystkie te działania podejmowane są w jednym celu – zachowaniu tradycji i kultury regionu przez przyszłe pokolenia.

(ska)