Ekonowiny: To będzie dobra współpraca
9 maja podpisano umowę o współpracy pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach a Głównym Instytutem Górnictwa. W ramach umowy obie strony deklarują między innymi wspólne działania na rzecz intensyfikacji kompleksowych procesów rewitalizacji terenów poprzemysłowych oraz wypracowania systemowych rozwiązań techniczno–organizacyjnych mających na celu przeciwdziałanie niskiej emisji.
Planowane są również wspólne działania na rzecz szeroko pojętej edukacji ekologicznej, w tym prowadzenie programów szkoleniowych dedykowanych różnym grupom interesariuszy (podmiotów gospodarczych, organizacji branżowych, organów administracji centralnej i jednostek samorządu terytorialnego) obejmujących problematykę zrównoważonego rozwoju. – Problematyka ochrony środowiska jest niezmiennie istotnym elementem wpływającym na poziom życia mieszkańców oraz atrakcyjność regionu. Podpisana w dniu dzisiejszym umowa pomiędzy WFOŚiGW oraz GIG wyznacza ramy wspólnych działań na rzecz ograniczania skutków działalności przemysłowej na środowisko – mówił Stanisław Prusek, Naczelny Dyrektor GIG. GIG od szeregu lat świadczy usługi oraz prowadzi prace badawczo–rozwojowe ukierunkowane na monitorowanie stanu środowiska oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań i technologii zarówno do przemysłu, sektora komunalnego, jak i administracji. Jesteśmy przekonani, że w oparciu o wieloletnie doświadczenie WFOŚiGW oraz potencjał badawczy i kompetencje GIG wypracujemy modelowe rozwiązania w tym zakresie. Mając nadzieję na wspólne inicjatywy projektowe będziemy sukcesywnie doskonalili warsztat badawczy oraz rozbudowywali zaplecze techniczne naszego Centrum Inżynierii Środowiska.
– WFOŚiGW w Katowicach od ponad 20–tu lat służy regionowi w jego przekształcaniu się z typowo przemysłowego charakteru, w przyjazne środowisku miejsce do życia i pracy – mówi Andrzej Pilot prezes Funduszu. „Wartość wsparcia udzielonego ze środków WFOŚiGW w województwie śląskim przekroczyła 6 mld zł. Jestem przekonany, że wspólne wykorzystanie możliwości i doświadczeń Głównego Instytutu Górnictwa oraz Funduszu pomoże w realizacji wielu działań, których celem będzie m.in. przeciwdziałanie niskiej emisji czy rewitalizacja terenów poprzemysłowych – powiedział prezes Funduszu Andrzej Pilot.
(eco)