Procesja i nojlepszo żymła
– Okażmy naszą radość z opieki św. Antoniego, uczestnicząc w uroczystej sumie odpustowej i procesji ulicami miasta ku czci patrona Rybnika. Chciałbym, żeby to była radosna procesja, ale nie powinno zabraknąć też elementu refleksji nad tym, czym jest miasto, czym jest wspólnota obywateli. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Rybnika: weźmy jak najliczniejszy udział w procesji i pokażmy jak barwne i różnorodne jest nasze miasto – zachęca prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Spora część rybnickiego świętowania, ze względu na rocznicę chrztu Polski, dziać się będzie „z historią w tle”, w prawdziwie średniowiecznych klimatach.
Do czasów Mieszka I nawiązywać będzie Jarmark Muzealny oraz uliczni grajkowie. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się Wioska Rycerska, w którą 18 czerwca zamieni się stadion lekkoatletyczny.
Również dzień później, w niedzielę, 19 czerwca przeniesiemy się w czasie, do roku 966, by uczestniczyć w inscenizacji chrztu Polski oraz średniowiecznej imprezie na rybnickim rynku.
Po raz drugi Dniom Rybnika towarzyszyć będą również Dni Seniora. Rybniczanie 60+ wzorem ubiegłego roku będą mogli uczestniczyć w dedykowanym im koncertom i wykładom.
Z kolei rzemieślniczy konkurs „Nojlepszo słodko żymła” oraz mistrzostwa młodych cukierników zaspokoją z pewnością nawet najbardziej wybredne podniebienia.
Gwiazdy muzyki i kabaretu
Od kilku lat, w krajobraz Dni Rybnika na dobre wpisały się barwne przemarsze orkiestr dętych i towarzyszących im mażoretek. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira” jest jednak znacznie starszy niż Święto Miasta. Tegoroczna edycja festiwalu jest wyjątkowa, bo jubileuszowa – Złota Lira odbędzie się w Rybniku już po raz 25. Między innymi z tej okazji orkiestry dęte wyjdą w miasto, do dzielnic, uatrakcyjniając swoją siłą szereg lokalnych imprez.
Dni Rybnika to oczywiście również gwiazdy – w tym roku na rybnickim stadionie zagrają Michał Szpak, Kombii oraz Katarzyna Cerekwicka. Na stadionie zaprezentują się również kabareciarze.
KabaRYJton czyli nawiązujący do „Ryjka” kabaretowy maraton ściągnie na rybnicki stadion nie tylko gospodarzy, czyli Kabaret Młodych Panów, ale też grupy Smile, Łowcy.B, Jurki czy Mariusza Kałamagę. – Kabarety to wprawdzie nie jest nic nowego na dniach miasta, bo w poprzednich latach bywały już kabaretony czy występy pojedynczych kabaretów, natomiast na pewno nowością jest formuła, rozmiar i zasięg tego pomysłu. Podczas występu kabarety zaprezentują skecze znane z Ryjka. Szczególnie te, które stały się hitami – mówi Piotr Sobik z Kabaretu Młodych Panów i dodaje, że cały dochód z imprezy przeznaczony będzie na rehabilitację ikony polskiego kabaretu – Bohdana Smolenia.
Spore wyzwanie
Organizacja dwóch dużych koncertów na stadionie to również wyzwanie logistyczne dla miasta. – Ze względu na konieczność połączenia sobotniego koncertu z niedzielnym kabaretonem, scena ustawiona jest bardzo blisko. Chodzi oczywiście o zapewnienie komfortu oglądającym. Publiczność będzie znajdowała się na torze żużlowym, który będzie oczywiście profesjonalnie zabezpieczony odpowiednimi podestami, na których pierwszego dnia będzie można poskakać, a drugiego znajdzie się tam sektor VIP – opowiada Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej. W sobotę, a więc na koncerty gwiazd muzyki, przyjść będzie mogło 8 tys. osób. Dzień później, na KabaRYJton, 5 tys. osób.
Warto również dodać, że o sprawny powrót rybniczan z sobotnich i niedzielnych koncertów zapewni dziewięć dodatkowych linii autobusowych, odjeżdżających z okolic stadionu do poszczególnych dzielnic.
(pm)