Sprawdzają stan wód w regionie
Inspektorzy WIOŚ wspólnie z pozostałymi służbami monitorują wody Kanału Gliwickiego i rzeki Odry. Analizy wody pobranej w Kanale Gliwickim , wykazały jednorazowe przekroczenie parametrów rtęci. Realizowane od tej pory codzienne badania nie powtórzyły tego wyniku. Oględziny terenu, prowadzone zarówno z ziemi podczas poboru prób jak i przy pomocy dronów, nie wykazują obecności śniętych ryb.
Woda w Kanale Gliwickim badana jest w zakresie dwudziestu kilku parametrów, w tym między innymi rtęci, mezytylenu, metali ciężkich, węglowodorów ropopochodnych oraz chlorków, siarczanów, sodu, zawartości tlenu i pH. Węglowodory ropopochodne oznaczane są w śladowych ilościach, a metale ciężkie takie jak ołów, nikiel, chrom czy rtęć wykazują wartości poniżej dopuszczalnych. Jedynie 11 sierpnia br. wykazały przekroczenia parametrów rtęci ponad dopuszczalną normę która wynosi 0,07 µg/l (mikrograma/litr). Parametry te oznaczone zostały na poziomie 0,286, 0,301 oraz 0,319 µg/l. Dla porównania wartość dopuszczalna rtęci w wodzie pitnej wynosi 1 µg/l.
Jednorazowy wynik badania nie może być podstawą wnioskowania, zawsze bowiem obarczony jest ryzykiem błędu. Rtęć, tak jak inne metale ciężkie jest pierwiastkiem, który występuje w różnych związkach chemicznych w środowisku naturalnym, również w środowisku wodnym. Szczególnie kumuluje się w osadach dennych rzek, kanałów oraz zbiorników wodnych. Po wzruszeniu dna rzecznego związki rtęci mogą się uwolnić w większej ilości, wówczas rtęć pojawia się punktowo w próbach badawczych. Dlatego też badania pod kątem występowania związków rtęci i innych metali ciężkich zawsze są powtarzane i standardowo robione w cyklach rocznych. W tym przypadku analizy poziomu rtęci w wodach Kanału powtarzane są od 11 sierpnia 2022 r. codziennie, a ich wyniki nie potwierdzają ponadnormatywnej obecności tego pierwiastka.
Pozostałe analizowane parametry, przede wszystkim przewodność elektrolityczna, która wynika z wysokiej zawartości chlorków i siarczanów w wodzie, choć wykazują wysokie wartości nie odbiegają zasadniczo od danych uzyskanych w poprzednich latach w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, a także w stosunku do wyników badań prowadzonych przez Inspektorat w poprzednich miesiącach. Są one niestety typowe dla wód powierzchniowych na terenach zurbanizowanych. Wysokie stężenia soli: chlorków, siarczanów czy sodu są typowe dla badanych wód ponieważ rzeka Kłodnica, zasilająca zarówno Kanał Gliwicki jak i jezioro Dzierżno Duże, jest odbiornikiem zasolonych wód dołowych pochodzących z odwadniania okolicznych kopalń. Podobnie rzecz ma się z rzeką Odrą do której kolektorem Olza wody dołowe, odprowadzają kopalnie z południowej części naszego regionu.
W celu zabezpieczenia rzek i zbiorników wodnych przed degradacją słonymi wodami górniczymi został
zbudowany system „Olza”. Obejmuje on oczyszczanie wód z zawiesiny, z jonów baru oraz radu. Zapewnia też maksymalne wykorzystanie wód słonych do celów technologicznych kopalń. Pozostałe wody dozowane są z kopalnianych zbiorników retencyjno-dozujących do rzeki Odry w miejscowości Olza.
Pobory prób realizowane są:
• w trzech punktach na Kanale Gliwickim: marinie w Gliwicach, Pyskowicach, Pławniowicach kilka kilometrów od granicy województwa śląskiego,
• w dwóch punktach w rzece Odrze: – Chałupkach,– w Ciechowicach – Grzegorzowicach, na rzece Kłodnicy na wysokości mariny.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja