Strażacy przeszkolą się w likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska
Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z obszaru całej Polski wezmą udział w szkoleniach z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 16 listopada podpisał umowę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji z siedzibą w Radomiu. Na cykl szkoleń NFOŚiGW przekaże 240 tysięcy złotych.
W ramach przedsięwzięcia „Rozwój kompetencji merytorycznych strażaków poprzez teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu zasad likwidacji chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego oraz minimalizacji ich skutków” zaplanowano cykl szkoleń, w których wezmą udział strażacy PSP i OSP.
W ramach projektu zaplanowano cykl szkoleniowy, pozwalający na nabycie praktycznych umiejętności postępowania z chemikaliami i mikroorganizmami, potencjalnie występującymi podczas akcji ratowniczych. Szkolenia zostaną przeprowadzone w 2 wariantach: szkolenie stacjonarne (zajęcia teoretyczne i praktyczne) oraz szkolenie e-learningowe (zajęcia teoretyczne).
– Edukacja ekologiczna to fundamentalny element ochrony środowiska. Dzięki dzisiejszej umowie z Siecią Badawczą Łukasiewicz zostaną wyszkoleni strażacy z PSP i OSP. Rozwój ich kompetencji merytorycznych pomoże im w działaniach związanych z likwidacją chemicznych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Nie będą to tylko zajęcia teoretyczne, strażacy nabędą praktyczne umiejętności, które wykorzystają podczas akcji ratowniczych – mówi Sławomir Mazurek, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.
Tematyka wykładów (stacjonarnych oraz e-learningowych) w szczególności obejmować będzie zagadnienia: materia i jej budowa, charakterystyka substancji nieorganicznych, reakcje chemiczne związków nieorganicznych, charakterystyka i reakcje chemiczne substancji organicznych, metody postępowania ze szkodliwymi substancjami organicznymi, pobór prób i identyfikacja związków chemicznych, wybrane zagadnienia mikrobiologii, postępowanie z odpadami.
Tematyka zajęć praktycznych (stacjonarnych): neutralizacja substancji kwaśnych i zasadowych, oznaczanie gęstości cieczy, zachowanie tworzyw sztucznych w płomieniu palnika.
Podczas szkoleń stacjonarnych będą wykorzystywane laboratoryjne stanowiska badawcze oraz pomoce dydaktyczne, przygotowane przez Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji, a w szczególności opracowane w ramach niniejszego projektu: prezentacje multimedialne, instrukcje ćwiczeń wraz z kartami pracy i skrypt.
W pilotażowym szkoleniu stacjonarnym planowany jest udział min. 60 strażaków (min. 24 z PSP oraz min. 36 z OSP), ale nie więcej niż 80, a w szkoleniu e-learningowym – min. 40 strażaków z obszaru całej Polski. Każdy z uczestników szkoleń stacjonarnych weźmie udział w wykładach (łącznie 45 godzin) oraz samodzielnie przeprowadzi eksperymenty chemiczne podczas zajęć laboratoryjnych (łącznie 16 godzin) w siedzibie SBŁ-ITEE.
Promocja oferty szkoleniowej będzie realizowana głównie za pomocą narzędzi elektronicznych (np. zakładka na stronie internetowej instytutu www.itee.lukasiewicz.gov.pl/szkolenie-straz, profile społecznościowe instytutu np. Facebook). Informacja o szkoleniu zostanie rozpropagowana głównie wśród PSP (komendy wojewódzkie, miejskie i powiatowe) oraz OSP np. za pośrednictwem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, poprzez rozsyłanie oferty szkolenia mailowo do jednostek z obszaru całej Polski.
Umowa została podpisana 16 listopada 2023 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i Tomasza Dąbrowskiego, dyrektora Instytutu Technologii Eksploatacji Sieci Badawczej Łukasiewicz.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja