Wiosna pełna ekologii i sztuki zawitała do Olzy. Otwarcie Ekopracowni pod chmurką
Powitanie wiosny w Olzie przebiegło wyjątkowo barwnie. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego uczestniczyli w ekologicznych warsztatach, a całość dopełniło uroczyste otwarcie Ekopracowni oraz wystawa zdjęć znanego fotografa przyrody – Adama Fichny. Gościem specjalnym wydarzenia była Iwona Gejdel-Targosz z WFOŚiGW w Katowicach.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Olzie 21 marca uroczyście przywitano wiosnę wyjątkowym wydarzeniem, jakim było otwarcie Ekopracowni pod chmurką oraz liczne atrakcje edukacyjne. Podczas wydarzenia uczniowie uczestniczyli w warsztatach rzeźbiarskich, pszczelarskich, ogrodniczych i plastycznych, które miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej oraz promowanie kreatywności i szacunku do środowiska. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z leśniczym, który opowiedział młodzieży o tajemnicach lasu i znaczeniu ochrony przyrody.
Gościem honorowym uroczystości była Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – Iwona Gejdel-Targosz, która podkreśliła znaczenie tego typu inicjatyw dla budowania świadomości ekologicznej wśród najmłodszych. - Jest to dla mnie niezwykła chwila, że mogę oderwać się od obowiązków służbowych i być dzisiaj w waszej pięknej miejscowości. Tym bardziej, że dzisiaj jest pierwszy dzień wiosny - powiedziała. - Chciałam bardzo serdecznie pogratulować pani dyrektor, że złożyła wniosek, który zdobył taką liczbę punktów i zachwycił komisję konkursową, że mógł uzyskać dofinansowanie. Na terenie województwa śląskiego działaj 77 ekopracownii pod chmurką. Cieszymy się, że dzieci i młodzież będzie mogła na świeżym powietrzu uczyć się edukacji ekologicznej i ochrony środowiska - dodała.
Punktem kulminacyjnym uroczystości była akademia z występami artystycznymi. Na piętrze można było oglądać wystawę fotograficzną autorstwa Adama Fichny, mieszkańca Olzy i uznanego fotografa przyrody.
Jak zaznaczyła Dorota Domańska, Dyrektor ZSP w Olzie, wydarzenie nie tylko edukuje, ale również integruje lokalną społeczność, dając okazję do wspólnego celebrowania przyrody i ekologii. - Pieniądze z Funduszu na pewno nie będą wydane na marno, będą zainwestowane w naszych uczniów, którzy już prowadzą działania dydaktyczne i uczą się wielu rzeczy. Mamy piękne okolice i sprzyja to naprawdę poszerzaniem wiedzy o ekologii i naturze. Bardzo dziękuję władzom gminy na czele z panem wicewójtem Danielem Kuraszem za pomoc w realizacji tego projektu - dodała.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja
