Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Patroni jastrzębskich ulic. Kim był Arka Bożek? 

Z pewnością każdy mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju słyszał o Osiedlu Arki Bożka lub przejeżdżał kiedyś ulicą, nazwaną na jego cześć. Jednak zapewne nie wszyscy wiedzą, kim był ten działacz społeczny i polityczny oraz czym zasłużył...

HistoriON - rusza nowy projekt Wydawnictwa Nowiny 

Drodzy Czytelnicy. 31 stycznia 1992 roku to data dla Wydawnictwa Nowiny bardzo ważna, bo właśnie w tym dniu ukazał się pierwszy numer tygodnika „Nowiny Raciborskie”. Tego samego dnia, tylko 32 lata później, rusza portal HistoriON.

Fotografie, które zapoczątkowały złote lata ulicy Długiej 

Ich autor czekał na tę chwilę 35 lat, a one czekały na szczęśliwe odnalezienie na dnie szuflady. W rolce kliszy, która zawierała zaledwie cztery klatki historycznych dziś ujęć odnalazły się w końcu zdjęcia z uroczystego otwarcia pierwszego...

„Harcerze i Baca” - nowa książka o środowisku skautów z Żor 

Przy okazji niedawnego jubileuszu żorskiego harcerstwa zaprezentowana została nowa książka, wydana przez Muzeum Miejskie w Żorach z cyklu „Tożsamość”. „Harcerze i Baca” to nowa książka o żorskich harcerzach, a także założycielu...

Pięciolatek bawił się zapałkami. Spłonęła stodoła 

Śmiertelny wypadek w kopalni Chwałowice, najgłębsza dziura świata z Czuchowa, rok więzienia za sprzeniewierzenie urzędowych pieniędzy, śmierć rolnika, życie na wsi bez kowala i opłakane skutki zabawy zapałkami – między innymi o tym...

Skatował żonę, podpalił dobytek. Pijacki szał mieszkańca Raciborza 

Pijackie burdy w Raciborzu, niezapomniane ostatki w Makowie, zatrucie czadem czterech mieszkanek Pawłowa, bolesna (dla portfela) nauczka dla mieszkańca Rybnika – Boguszowic, który dał wiarę zabobonom oraz plan kursowania pociągów na trasie...

Sąd w Raciborzu skazał Gerharda S. z Paruszowca, który zabił własnego ojca 

Kara dla ojcobójcy, polsko-niemiecki spór na łamach raciborskiej prasy i wielka zwada w Łubowicach o to, czy dzwonami z katolickiego kościoła należało uczcić zmarłego ewangelika – między innymi o tym pisały Nowiny równo sto lat temu....

Wielki strajk w Raciborzu. Stanęły państwowe zakłady i prywatne fabryki, łamistrajków obito „na pamiątkę” 

Śmierć zasłużonego dla historii Raciborza burmistrza Bernerta, gorące wiadomości na temat zbliżającego się wielkimi krokami plebiscytu narodowościowego na Górnym Śląsku, wielki strajk w Raciborzu i powrót zaginionego na wojnie rybniczanina...

Piekielny plan. Chcieli pourywać głowy niepokornym mówcom 

Zapomogi dla pracowników kolejki wąskotorowej z Gliwic do Raciborza, piekielny plan uporania się z przeciwnikami politycznymi nieopodal Raciborza, wrażenia z wycieczki do Polski czy nieszczęśliwy wypadek na kopalni „Emma” – między innymi...

Urzędnicy z Raciborza w areszcie. W zamian za słoninę i jajka pomagali w przydziale mieszkania 

Polsko-niemieckie utarczki na potrójnym weselu w Zabełkowie, żądanie usunięcia landrata – hanowerczyk z powiatu raciborskiego, urzędnicy z raciborskiego magistratu na ławie oskarżonych i protest rzeźników z Rydułtów – m.in. o tym sto...

Ziobro: Ks. Franciszek Blachnicki został zamordowany. Urodził się w Rybniku 

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Rych Światło- Życie został zamordowany w 1987 roku. Takie są wyniki śledztwa, o których poinformował Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ks. Blachnicki urodził się w Rybniku, a w czasach kapłańskich przez trzy lata pełnił funkcję wikarego w parafii w Rydułtowach.

Henryk Piechaczek opowiedział o swojej twórczości w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim [ZDJĘCIA]  

W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, znajdującym się w Pałacu Dietrichsteinów, odbyło się spotkanie z Henrykiem Piechaczkiem, rzeźbiarzem i artystą, spod którego ręki wyszedł m.in. pomnik powstańców śląskich z Wodzisławia. 

Wiara – ona daje siłę i ukojenie. Wspomnienie o zakonniku z Borucina 

- Rok temu, 8 lutego 2022 r. odszedł do Pana, Jego wierny Sługa, brat zakonny Wiktor, jedyny zakonnik pochodzący z Borucina - pisze we wspomnieniach dr Kornelia Lach, uznana badaczka kultury ludowej pogranicza śląsko-morawskiego i regionalistka, autorka szeregu publikacji naukowych.

Mieszkaniec Kuźni Raciborskiej miał wypłynąć w dziewiczy rejs Titanicem, ale ostatecznie do tego nie doszło. Tajemnica krzyża przy Strażackiej 

W południe 10 kwietnia 1912 roku w angielskim porcie Southampton padł rozkaz „Cała naprzód” i rozpoczął się pierwszy i jak się okazało ostatni rejs Titanica. Na statku miał popłynąć również mieszkaniec Kuźni Raciborskiej, ale ostatecznie do tego nie doszło. W 25. rocznicę premiery kultowego filmy „Titanic” Jamesa Camerona,...

Adam Szecówka otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W PRL chciano mu odebrać prawo nauczania 

W stanie wojennym, jako bezpartyjny dyrektor i nauczyciel historii w tzw. poprawczaku w Raciborzu, mimo politycznych nacisków, szykan, groźby natychmiastowego zwolnienia z pracy, nie podpisał deklaracji wystąpienia z Solidarności. Esbecja zgromadziła na jego temat dwa opasłe tomy materiałów, nadając sprawie kryptonim "Historyk". Przetrzymywany...

Kolejne spotkania z Pawłem Porwołem odbędą się w Lubomi i Pszowie [ZAPOWIEDŹ] 

Starostwo powiatowe w Wodzisławiu Śląskim we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Pszowa oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubomi zaprasza na kolejne spotkania autorskie z Pawłem Porwołem na temat jego najnowszej publikacji pt. "Tropem legend. Zamczysko na Kotówce".

O Żołnierzach Wyklętych w Domu Zdrojowym  

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Domu Zdrojowym odbyło się spotkanie poświęcone tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie mogli pogodzić się okupacją sowiecką. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie "Chwała Bohaterom - Pamięć i Rekonstrukcja".

"Zamczysko na Kotówce". Spotkanie autorskie z Pawłem Porwołem [ZDJĘCIA]  

W wodzisławskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Pawłem Porwołem, związane z jego najnowszą publikacją "Zamczysko na Kotówce". Był to wieczór przepełniony historią, tradycją i legendami z powiatu wodzisławskiego.

Tragedia Górnośląska. W Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja 

19 lutego w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja pt. Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 r. - „Ocalić od zapomnienia”.

Jastrzębie dla koneserów. Spacer po dawnym uzdrowisku  

W sobotę w samo południe grupa jastrzębian wyruszyła na spacer szlakiem dawnego uzdrowiska. Organizatorem wędrówki był znany przewodnik PTTK Zdzisław Koń. Chętnych na wycieczkę nie brakowało. 

Wystawa IPN do obejrzenia w „Korfantym” 

W zeszłym roku obchodzono 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę. Ekspozycja jest prezentowana w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego.

Zasztyletował członka rady królewskiej i kazał utopić księży  

Jan II Żelazny, Wacław III Głupi czy Walentyn Garbaty - to imiona i przydomki książąt raciborskich, które barwnie opisał Jerzy Sperka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie promujące jego najnowszą książkę o książętach i księżnych raciborskich odbyło się w Rybniku.

O zapomnianej wojnie polsko-czeskiej w bibliotece  

Wojna polsko-czeska ze stycznia 1919 roku była tematem spotkania, jakie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Wzbudziło to ogromne zainteresowanie i gorące dyskusje słuchaczy.

Rybnik rozświetli miejsca pamięci ofiar "Marszu śmierci" 

Rybniczanie pomodlą się w bazylice i zapalą znicze w miejscach pamięci o ofiarach "Marszu śmieci".

Marsz Pamięci w Jastrzębiu-Zdroju. Szlakiem więźniów Auschwitz [VIDEO] 

W sobotę do Jastrzębia dotarli piechurzy, którzy przeszli Szlakiem Ewakuacji Więźniów KL Auschwitz. Zapalili znicze na grobach ofiar w Bziu oraz Jastrzębiu Górnym. Był czas na chwilę refleksji nad przeszłością, która jest przestrogą dla kolejnych pokoleń.

Marsz Pamięci im. Jana Stolarza 2023 dotarł do Wodzisławia Śląskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Uczestnicy Marszu Pamięci im. Jana Stolarza przeszli z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. W ostatnim punkcie trasy, jaką w 1945 roku pokonali więźniowie obozu Auschwitz, złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń z 1945 roku.

Skarby Jastrzębskich Targów Różności  

Jastrzębskie Targi Różności gromadzą w Jarze Południowym wielbicieli dawnych artefaktów.  Jeśli dobrze przyjrzeć się stoiskom, to można dostrzec prawdziwe perełki. Choćby pobieżne zapoznanie się z oferowanymi przedmiotami, jest podróżą w głąb czasów i całkiem niezłą lekcją historii.

Zobacz więcej