Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Ile kosztuje utrzymanie kursów PKS w powiecie raciborskim? 

Radni powiatowi poznali prognozę kosztów utrzymania kursowania autobusów PKS po Raciborszczyźnie. Największe obciążenie ponosi budżet Powiatu.

36-latka dźgnęła nożem swojego partnera. 62-letni jastrzębianin trafił do szpitala 

Dramatyczny finał libacji alkoholowej. Para pokłóciła się, po czym kompletnie pijana 36-latka chwyciła za nóż, którym ugodziła swojego partnera. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

ZUS podał dane o cudzoziemcach. Jest ich więcej niż rok temu. Ilu w naszym regionie? 

Na koniec grudnia 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zgłoszonych 1 mln 192 tys. cudzoziemców. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 1 mln 127 tys., co oznacza wzrost o 65,1 tys. osób. W województwie...

Wawrzyńczyk, Stolarczyk i Czarnecki z MKZ Unia z medalami Mistrzostw Polski seniorów w zapasach 

W weekend 21-23 lutego w Radomiu odbyły się 95. Mistrzostwa Polski seniorów w zapasach w stylu klasycznym. Miejski Klub Zapaśniczy Unia Racibórz przywiózł stamtąd 3 medale.

Ekowystawa 2025 - doskonały produkt promocyjny dla przedsiębiorców! 

Po 5 latach przerwy wraca XX Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku w Gminie Pietrowice Wielkie. Przeczytajcie zaproszenie dla Przedsiębiorców od Marka Kudera – Dyrektora Działu Rozwoju Biznesu i Szefa Organizacyjnego części wystawienniczej...

W Chorzowie ustanowiono rekord stulecia na meczu ligowym w Polsce. Byli tam kibice z naszego regionu [ZDJĘCIA][FILM] 

22 lutego na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się mecz przyjaźni miejscowego Ruchu z Wisłą Kraków. Na trybunach zasiadło 53 293 widzów!

17-latek zatrzymany na crossie będzie się tłumaczył w sądzie. Policjanci sprawdzą także, kto dał mu pojazd 

Nastolatek bez uprawnień, motocykl bez ubezpieczenia, niedopuszczony do ruchu. Sprawa skończy się w sądzie. Jednak odpowiadał będzie nie tylko 17-latek. Policjanci sprawdzą także inny wątek.

Leszek Pietrasz zapowiada powołanie zastępcy. Kiedy poznamy wicewójta Nędzy? [WYWIAD] 

Leszek Pietrasz już na początku swojej kadencji zapowiadał powołanie wicewójta, do tej kwestii wracamy po kilku miesiącach. Kiedy jego zastępca obejmie to stanowisko? Wójt Pietrasz deklaruje, że chciałby, aby wicewójt rozpoczął pracę...

Justyna Święty-Ersetic mistrzynią Polski. W Toruniu pokonała na ostatniej prostej Natalię Bukowiecką 

- Zwyciężyć z brązową medalistką Igrzysk w Paryżu to nie jest w kij dmuchał - tak podkreślono w TVP Sport sukces raciborzanki w Halowych Mistrzostwach Polski w Toruniu. Justyna Święty-Ersetic wygrała bieg finałowy z czasem 51.52

Żory świętują urodziny w klimacie Harry'ego Pottera [ZDJĘCIA] 

Pokazy iluzji, widowiskowe eksperymenty, a nawet mecze quidditcha - to tylko część atrakcji 753. urodzin Żor.

Ile kosztuje utrzymanie kursów PKS w powiecie raciborskim? 

Radni powiatowi poznali prognozę kosztów utrzymania kursowania autobusów PKS po Raciborszczyźnie. Największe obciążenie ponosi budżet Powiatu.

36-latka dźgnęła nożem swojego partnera. 62-letni jastrzębianin trafił do szpitala 

Dramatyczny finał libacji alkoholowej. Para pokłóciła się, po czym kompletnie pijana 36-latka chwyciła za nóż, którym ugodziła swojego partnera. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

ZUS podał dane o cudzoziemcach. Jest ich więcej niż rok temu. Ilu w naszym regionie? 

Na koniec grudnia 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zgłoszonych 1 mln 192 tys. cudzoziemców. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 1 mln 127 tys., co oznacza wzrost o 65,1 tys. osób. W województwie...

Jastrzębskie kontrowersje: wanny, kłótnie i pieniądze  

Na temat tych kłótni rozpisywała się nawet prasa. Padały oskarżenia o niesprawiedliwość, wywyższanie się, a nawet utrwalanie podziałów społecznych na lepszych i gorszych. Mówiono o żerowaniu na ludzkiej naiwności, a wszystko to dotyczyło łazienek – nie byle jakich, bo tych w jastrzębskim uzdrowisku.

Granaty, miny i bomby w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Granaty, miny i inne militaria z czasów wojennych można zobaczyć w Galerii Historii Miasta. W piątek odbył się wernisaż wystawy, którą przygotowało Jastrzębskie Stowarzyszenie Eksploracyjne „Szpon”. Chętnych do obejrzenia ekspozycji było tak dużo, że nie wszyscy zmieścili się do małej sali wystawowej.

Ostatnie święta w Nieboczowach 

Najpierw były wycieczki rowerowe, które stały się nieodłącznym elementem naszych rodzinnych weekendów. Malowniczą trasą po polnych ścieżkach Płoni docieraliśmy przez dwa mosty do samego serca Nieboczów, zostawiając za sobą liczne stawy i wyrobiska żwirowe, które były rajem dla wędkarzy. Odpoczywaliśmy na placu przed remizą,...

Pogrzeb Bordynowskiej Pani: Białe woły, wóz ze skansenu i XVIII-wieczna trumna 

Wypożyczony ze skansenu chłopski wóz i dwa woły. Najlepiej białe… – jest już koncepcja przebiegu ponownego pochówku Bordynowskiej Pani. Ma być godnie, uroczyście i w nawiązaniu do legendy.

Prezent dla górników z okazji „Barbórki”  

50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju hucznie świętowano „Barbórkę”. Pamiątkę po tamtym wydarzeniu możemy oglądać również dzisiaj. Jest to budynek dawnego górniczego domu kultury, znajdujący się przy rondzie Zdrojowym.  Chyba wówczas, pół wieku temu nikt nie przypuszczał, że w miejscu tym pojawi się market spożywczy, a po kinie nie będzie ani śladu.

Kopalnie poszukujące... ziemniaków  

Idzie zima! Czy pamiętacie czasy, kiedy każda rodzina miała w piwnicy zapasy ziemniaków? Dziś to rzadkość, ale kiedyś było to niezbędne! Dyrekcje jastrzębskich kopalń robiły wszystko, aby pracownicy mieli ziemniaki na zimę i karpie na święta. Bardzo intensywnie poszukiwały tych produktów. 

Pastwisko górskie w Jastrzębiu? Tajemnice nazw miejskich (prawie) rozwiązane [WIDEO] 

Kim był Goldmann, Timm, Hermann? W Jaki sposób wpisali się w historię wsi, tworzących obecnie Jastrzębie-Zdrój? Czy w okolicach ulicy Maryjowiec istniało pastwisko i to na dodatek górskie? O tym, jak wiele tajemnic tkwi w nazewnictwie jastrzębskich ulic, mówiono podczas kolejnej edycji „Przystanku Muzeum” w Galerii Historii Miasta.

Sejmik przyjął uchwałę o upamiętnieniu Tragedii Górnośląskiej [WIDEO] 

Zbliża się 80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. W związku tym podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęto uchwałę o obchodach rocznicy w 2025 roku. 

Czy w Jastrzębiu straszy biała dama? [WIDEO] 

Biała dama i zbuntowani chłopi podpalający dobra pańskie. Prawda, że brzmi ciekawie? Okazuje się, że ziemia jastrzębska pełna jest fascynującej historii, dramatycznych chwil, które działy się tutaj przed wiekami. Niemymi świadkami tamtych wydarzeń są zamki i pałace. Tak jak ten w Boryni. Kryje on niejedną tajemnicę.

Niezwykła historia „Gwarka”. Sklep zamiast Święta Niepodległości  

11 listopada 1980 roku w Jastrzębiu-Zdroju mieszkańcy celebrowali otwarcie Domu Handlowego „Gwarek” zamiast Święta Niepodległości. W czasach PRL ważniejsza była rocznica rewolucji październikowej, a nowy sklep przyciągnął tłumy, stając się wydarzeniem dnia.

Tym, którzy wierzą jest zawsze łatwiej 

O dystansie Kościoła do kremacji zwłok, rozwodnikach, którzy mogą liczyć na katolicki pogrzeb i innowiercach, chowanych na przykościelnych cmentarzach z księdzem prałatem Janem Szywalskim rozmawia Katarzyna Gruchot.

Kamienie zamiast zniczy… [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Na tym cmentarzu pamięć o zmarłych wyraża się nie poprzez zapalenie zniczy, ale położenia kamienia na grobie. Nie obchodzi się tam dnia Wszystkich Świętych, co nie oznacza, że zapomina się zmarłych. Cechą charakterystyczną tego miejsca są pionowe nagrobki zwane macewami. Chodzi o cmentarz żydowski w Żorach, który choć mocno zniszczony...

Niemiecka prowokacja w Stodołach 

Niemcy do końca starali się usprawiedliwiać swoje agresywne plany, dlatego w gazetach ukazywały się kolejne doniesienia o polskiej prowokacji

Kto porywał dzieci i co się z nimi działo? [ROZMOWA] 

We wsi ginęły dzieci. Zrozpaczone matki odchodziły od zmysłów i poszukiwały swoich pociech. Nie przynosiło to efektów i do ludzi powoli docierało, że to sprawka Mamuny. Sposób na odzyskanie dziecka był tylko jeden.

Biała i czarna magia na ziemi jastrzębskiej [ROZMOWA] 

Magia towarzyszyła człowiekowi już od najdawniejszych czasów. To właśnie do posiadaczy tych tajemnych mocy zwracali się ludzie z różnymi prośbami. Pragnęli zdrowia, szczęścia, ale też - i tak bywało - wyrównania rachunków z nielubianym sąsiadem. O dawnych tradycjach ziemi jastrzębskiej opowiada pani Ewelina Kuśka.

Pierwsze powstanie śląskie w Rybniku w oczach uczestników 

Wspomnienia i pamiętniki są niewątpliwie jedną z najciekawszych form pisarstwa historycznego. Na ich stronach suche fakty i daty zyskują nowy „uczuciowy” wymiar.

Wojsko zaczęło strzelać do górników. W sierpniu 1919 r. wybuchło I Powstanie Śląskie 

Walki trwały trzy godziny i Niemcy wywiesili białą flagę. Już mogło się wydawać, że Polacy brawurową akcją opanowali dworzec kolejowy, gdzie bronił się wróg, kiedy usłyszeli turkot nadciągającego pociągu pancernego nr 32. Silny ogień artyleryjski zmusił powstańców do wycofania się. W sierpniu, 105 lat temu wybuchło I Powstanie Śląskie.

Zobacz więcej