Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Znajomi ministra myśleli, że Racibórz jest Krakowem. Pierwsze zwiedzanie sądu w poprawczaku

Marzena Korzonek i Michał Woś byli przewodnikami pierwszej grupy osób, które przyszły w piątek 11 lutego zwiedzić odrestaurowany gmach sądu rejonowego.- Czekają państwa wrażenia do utraty tchu - zapewniała pani prezes sądu w Raciborzu.

Znajomi ministra myśleli, że Racibórz jest Krakowem. Pierwsze zwiedzanie sądu w poprawczaku
Pierwsze zwiedzanie sądu dla mieszkańców miało parę wyjątkowych przewodników - posła i wiceministra Michała Wosia i prezes sądu Marzenę Korzonek

M. Korzonek przywitała pierwszą grupę zwiedzającą, wyjaśniając, że to premierowe dni otwarte sądu, aby pokazać mieszkańcom "perłę sądowej architektury" po zakończeniu remontu i renowacji obiektu.

Zachęcała do wpisu do księgi pamiątkowej i przybicia pamiątkowego stempla z datą otwarcia nowej części sądu i siedziby prokuratury.

Sąd dla każdego

- Są państwo szczęśliwcami, którym udało się zapisać na zwiedzanie. Limit wyczerpał się nam w jeden dzień. Trochę to limit covidowy, ale też taki związany z normalną pracą, która odbywa się w tym gmachu - mówił do zebranych wiceminister sprawiedliwości i poseł Michał Woś.

Marzena Korzonek o CEP.mp3

W związku z dużym zainteresowaniem zwiedzaniem w sądzie podjęto decyzję, aby do końca lutego, w każdy piątek można było przyjść i obejrzeć nowe sale sądowe.

- Chcemy, żeby sąd był dostępny dla każdego, dlatego tę dostępność będziemy kontynuowali ile trzeba - zapewnił Woś.

- Żeby ten gmach nie był tylko dla tych, którzy przychodzą jako strona procesu, albo oskarżony, albo świadek - dodał polityk.

Centrum Edukacji Prawnej

Słuchający go dowiedzieli się, że obiekt wrócił do sądownictwa po 70 latach degradacji i niszczenia. Zwiedzanie było elementem działań nowo powstającego Centrum Edukacji Prawnej przy sądzie rejonowym. Wszyscy z przybyłych otrzymali upominek od wiceministra - broszurę o historii tego budynku.

W oprowadzaniu po wnętrzach wzięła też udział asystentki sędziego - Anna Popławska i Edyta Szczotok.

Zwiedzanie zaczęło się od wejścia na salę sądową przejściem dla oskarżonych. - W przyszłości to był sąd dla najgroźniejszych przestępców i doprowadzano ich bezpośrednio do sali rozpraw. Przeżyjmy to uczucie sami - zachęciła gości pani prezes i uczestnicy zwiedzania weszli za nią po krętych schodach na piętro do sali rozpraw

Mogli wchodzić z podziemia

Sala, choć nazywana mniejszą, to jak zapewniła Korzonek, na tle wielu sądów jest naprawdę duża. Druga w gmachu ma tożsamy układ i identyczny wygląd z imponującymi sufitami.

Anna Popławska, prowadząc zwiedzających, opowiedziała im, że w czasach gdy istniał areszt śledczy w 1842 - na rogu ulic Wojska Polskiego i Browarnej, doprowadzano stamtąd podsądnych. Nie jest potwierdzone, ale mogło się to odbywać podziemnym przejściem.

- Żeby oskarżeni nie stykali się z pokrzywdzonymi i świadkami - dodała.

Mniejsze sale różnią się od głównej, największej brakiem polichromii na ścianach.

Maszyna w korytarzu

Trasa zwiedzania wiodła następnie korytarzem wzdłuż budynku, gdzie aktualnie są pomieszczenia Wydziału II Karnego.

W korytarzu umieszczono historyczne przedmioty zgromadzone w sądzie - kałamarz, pieczęć, maszynę do pisania i krzyż wieszany w sali rozpraw.

A. Popławska zwróciła uwagę na bogato zdobione wejścia do każdego z sądowych pomieszczeń.

- Do 2012 roku były tu sale szkolne, administracyjne i wychowawcze ówcześnie zlokalizowanego tam poprawczaka - wyjaśniła pracownica sądu.

Paweł - najmłodszy, kilkuletni uczestnik zwiedzania przybił pierwszą historyczną pieczątkę przygotowaną na dni otwarte sądu.

Do utraty tchu

Gdy zgromadzeni weszli do największej z sal w odnowionym gmachu, Marzena Korzonek stwierdziła, że to, co widać, mówi samo za siebie. - Moje osobiste odczucie to zachwyt do utraty tchu - przyznała.

- Kiedy drobinki polichromii odkryto tu w trakcie remontu, serce zabolało jak coś takiego miałoby się zamalować - mówił wiceminister Woś.

Ludzie

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Byk (5.172. * .31) 13.02.2022 01:03

Wos powinien być pierwszym klientom.

~BrunoUno (94.254. * .81) 12.02.2022 17:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Byłem, zwiedziłem. Super inicjatywa z otwarciem sądu dla zwiedzających.

~JamJa (213.134. * .44) 12.02.2022 16:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Fajnie dla Raciborza, że Woś dba o nasze architektoniczne perełki :)

~Pagazus (195.158. * .213) 12.02.2022 13:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Już niedługo za Pegazusa nasz Michał trafi przed oblicze tego sądu a później prosto na Eichendorffa 14.

~fanklubprezesa (46.223. * .74) 12.02.2022 12:56

Sąd się wyszykował na przyjęcie Klimy. Ten to ma szczęście!

~znajomyznajomemu (87.249. * .3) 12.02.2022 11:23

Dobrze że pan minister ma znajomych. Dobrze jest też być znajomym pana ministra.

~rikitiki (83.26. * .217) 12.02.2022 10:44

Ouu... Jak to zobaczy poseł Kowalski, partyjny partyjny pana Wosia, to zapewne każe te "czarne orły" na ścianach szybko zamalować.

~Pegazus (46.204. * .63) 12.02.2022 09:13
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Nasz lokalny Pegaz. Och, ale będzie miał komisję śledczą.

~DyzmaNikodem (46.204. * .127) 12.02.2022 09:07

Ten budynek to wielowymiarowy symbol. Do budynku sądu nie wejdziesz bez maski (mimo wytycznych z 2017 roku), ale na rozprawie zostaniesz uniewinniony bo przepisy są nielegalne. Ekipa od obrony wolnych sądów wspiera nielegalne obostrrzenia jeszcze bardziej niż tzw prawica. A teraz wolne sądy nie będą sądzić tych, którzy wprowadzali te nielegalne przepisy