Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Maturzyści z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie zatańczyli poloneza [ZDJĘCIA] 

W piątek 10 stycznia w Domu Przyjęć Iwona w Rybniku odbyła się uroczysta studniówka tegorocznych maturzystów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie. 

6-letni Antoś przyodział skrzydła aniołka 

Rodzice Antosia przekazali bardzo smutne informacje. Ich 6-letni syn odszedł w czwartek, 9 stycznia. Od ponad czterech lat zmagał się z nowotworem. Tysiące osób włączyły się w pomoc dla chłopca, aby zapewnić środki na leczenie.

Koncert Noworoczny w tworkowskiej Roszarni 

W piąkowy wieczór 10 stycznia 2025, tworkowska Roszarnia rozbrzmiała kolędami oraz pieśniami świątecznymi w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice. Sala, znajdująca się niedaleko ruin pałacu, wypełniła się tego wieczoru po brzegi.

Policjant z Żor zmarł w czasie wspinaczki na Kilimandżaro. Służył od 25 lat. Przyjaciele uruchomili zbiórkę 

Zdobycie Kilimandżaro miało być spełnieniem marzeń. Życie bywa jednak nieprzewidywalne. 48-letni aspirant sztabowy Mariusz Łojek, funkcjonariusz żorskiej komendy policji, zmarł w czasie wspinaczki. Jego przyjaciele i współpracownicy wspominają...

Zmiana warty w KMP Żory. Insp. Mariusz Klepek przechodzi na emeryturę [ZDJĘCIA] 

Po ponad 30 latach służby insp. Mariusz Klepek podjął decyzję o rozstaniu z policyjnym mundurem. Za poświęcone czas i energię podziękowania złożyli mu dziś m.in. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Mariusz Krzystyniak i...

Demograficzny obraz Krzanowic w 2024 roku. Spadek ludności, więcej urodzeń, ale także więcej zgonów 

W 2024 roku gmina Krzanowice odnotowała spadek liczby mieszkańców o blisko 60 osób – wynika z danych ewidencji ludności miejscowego urzędu. Jakie jeszcze zmiany demograficzne zaszły w tej gminie w ubiegłym roku? Sprawdzamy również statystyki...

Z pomocą robota za 10,5 mln zł chirurdzy przeprowadzają operacje w jastrzębskim szpitalu 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju jest pierwszym w Polsce ośrodkiem, który zainstalował i wykorzystuje system robotyczny HUGO™ RAS. Pierwsze zabiegi przy wykorzystaniu tego robota odbyły się 9 grudnia 2024 r. „Pierwsze...

Sprawcy kradzieży nagrani przez monitoring. Rozpoznajesz ich? [ZDJĘCIA] 

Rybnicka policja szuka sprawców kradzieży części samochodowych. Osoby, które rozpoznają mężczyzn ze zdjęć proszone są o kontakt z mundurowymi.

Ostatnie chwile legendy. Trwa rozbiórka dawnej "Wiedeńskiej" w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

W „Wiedeńskiej” stołowali się politycy, aktorzy, piosenkarze i wszyscy zagraniczni goście przyjeżdżający do raciborskich zakładów pracy. To był najbardziej prestiżowy lokal w mieście.

Poczuj miętę do powiatu wodzisławskiego - startuje nowa kampania [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Podczas pierwszej w tym roku konferencji prasowej przedstawiciele zarządu powiatu wodzisławskiego zainicjowali nową kampanię, która ma promować powiat, jego ciekawe miejsca i wydarzenia. Słowo klucz to mięta, ale nie oznacza to, że teraz wszystkim...

Mydło, ręcznik, papier toaletowy w szkolnej toalecie  

Ostatnio Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie o nowych podstawach programowych, ale nie tylko. Drugim rozporządzeniem jest to, dotyczące szkolnego BHP. W szkolnej toalecie mają obowiązkowo znajdować się: mydło, papier toaletowy, ręcznik lub suszarka do rąk. 

Arkadiusz Panfil przewodniczącym Zarządu Osiedla Arki Bożka  

Osiedle Arki Bożka ma nowego przewodniczącego zarządu, został nim Arkadiusz Panfil, który od 22 lat mieszka na ulicy Zielonej. Dawid Kalicki, który dotychczas pełnił tę funkcję, wyjechał z Jastrzębia. 

Gorąca kultura w Parku Zdrojowym [ZDJĘCIA, WIDEO, ROZMOWA]  

W niezwykle gorący weekend w Parku Zdrojowym aż kipiało od propozycji kulturalnych z książką w tle. Nie zabrakło spotkań z autorami, warsztatów dla najmłodszych, dobrej muzyki i dyskusji na różnorodne tematy. Wszystko dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, organizatorowi imprezy, pod intrygującą nazwą Kulturalny Open Space.

Jastrzębski Challenge: Przepłynąć Wartę  

Dwóch jastrzębian Grzegorz „Syki” Sypniewski i Piotr Ufnal podjęło wyzwanie. Ich celem jest przepłynięcie trzeciej co do wielkości rzeki Polski – Warty. W niedzielę wyruszyli na jezioro Poraj, skąd zaczęli swoją przygodę.

Wyrzucą religię ze szkół? [FELIETON] 

Przyznam, że to dość mocno postawione pytanie, jednak debata wokół tego problemu toczy się od lat. Nie mnie przesądzać, kto ma rację. Natomiast warto zastanowić się nad tym, kto i dlaczego ma, coś komuś narzucać, kazać, egzekwować, oceniać, bo przecież kwestia wiary jest jedną z najbardziej osobistych spraw człowieka.

Nudne, a może ciekawe wakacje w mieście? 

I nadeszły wakacje. Jak co roku tu i ówdzie można usłyszeć, że wieje nudą. Czy na pewno? Jeśli wycieczkę do nowo otwartego Orientarium w Łodzi albo do Bachledowej Doliny na Słowacji można nazwać nudą, to tak. Jeszcze dorzućmy warsztaty kosmiczne albo poszukiwaczy skarbów - to dopiero jest nuda! Dla tych, którzy jednak chcą, coś...

Przystanek Muzeum. Trudna historia polsko-ukraińska  

Czerwcowe spotkanie z cyklu Przystanek Muzeum, które odbyło się w Galerii Historii Miasta, poświęcone było niełatwym relacjom polsko-ukraińskim. Zaproszenie do Jastrzębia przyjął autor książki pt. „Cena wyboru. Blizny Wołynia” - Piotr Lasota Powieść osadzona jest w kontekście dramatycznych wydarzeń na Wołyniu  (1943) i ich...

Jastrzębianie na XXV Pływadłach [ZDJĘCIA, ROZMOWA]  

Jastrzębianie liczną grupą wzięli udział w jubileuszowych XXV Pływadłach w ramach Festiwalu Górnej Odry. 40-kilometrowy odcinek Odry pokonali kajakami. Do domu wrócili pełni wrażeń i ze wspomnieniami dobrej zabawy.

„Czerwony” pasek – czy to jeszcze ma sens? [FELIETON] 

Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie, pamięciowe opanowanie treści z kilkunastu przedmiotów. A więc zlikwidować „paski”, czy jednak...

Festiwal Górnej Odry – Przystań Szymańcówka [ZDJĘCIA, WIDEO]   

Piękna słoneczna pogoda, rozlewiska rzeczki Szotkówki, kajaki, a dla pragnących błogiego spokoju leżaczki – to sceneria kolejnego dnia Festiwalu Górnej Odry w Jastrzębiu-Zdroju. Tym razem miejscem wydarzeń była Przystań Szymańcówka.

Festiwal Górnej Odry. Tłumy ludzi na OWN [ZDJĘCIA, WIDEO]  

Jedną ze scen Festiwalu Górnej Odry jest jastrzębski Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego – miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Dla uczestników przewidziano wiele atrakcji.

Rzeźby pełne emocji w Jastrzębiu [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W piątek w Galerii Sztuki Współczesnej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż prac Zygmunta Brachmańskiego. To znany śląski artysta, który wykonuje zarówno prace monumentalne, jak i statuetki czy rzeźby okolicznościowe.

Zakończenie roku szkolnego w „Korfantym” [ZDJĘCIA]  

Na tę chwilę czekało tysiące uczennic i uczniów w całej Polsce. W piątek rozdano świadectwa szkolne i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ostatnim akcentem kończącego się roku szkolnego były uroczyste akademie szkolne, po nich kwiaty, podziękowania, dyplomy i ponad dwa miesiące laby.

Do Jastrzębia wróciły pokazy zabytkowych sikawek konnych. Impreza przyciągnęła tłumy [ZDJĘCIA, WIDEO]  

W sobotę skwer przy ulicy Północnej należał do ochotniczych straży pożarnych i ich sympatyków. Zorganizowano imprezę pod nazwą „Pokazy zabytkowych sikawek konnych - jak dawniej gaszono pożary?” Nie zabrakło atrakcji dla publiczności.

Jastrzębie pożegnało Beatę Maksymow-Wendt  

W sobotę w kościele pw. św. Brata Alberta mieszkańcy pożegnali Beatę Maksymow-Wendt – „Kruszynkę”. Wybitną judoczkę - dwukrotną mistrzynię świata (1993,1999) i trzykrotną mistrzynię Europy (1986,1991,1997) oraz trzykrotną olimpijkę z Barcelony (1992), Atlanty (1996) i Sydney (2000).

Trzeci dzień Dni Miasta pod znakiem operetki i musicali [ZDJĘCIA]  

Trzeci dzień święta miasta zyskał uroczą oprawę Parku Zdrojowego. Miejsce to stało się scenerią dla najpiękniejszych arii operetkowych i przebojów musicalowych. Publiczność dopisała, a pogoda okazała się łaskawa.

Jastrzębie zabetonowanym miastem? Mit czy prawda?   

Ostatnio w mediach społecznościowych trwa ożywiona dyskusja na temat tego, czy w Jastrzębiu panuje tak zwana betonoza. Pozwolę sobie i ja dorzucić przysłowiowe trzy grosze do tych rozważań, dodam subiektywne, bo to przecież felieton. A więc jesteśmy zabetonowani czy nie?

Zobacz więcej