Wilno, które tak bardzo wpisało się w historię Polski, stało się celem wycieczki uczniów „Sobieskiego”. Młodzież i nauczyciele odwiedzili zaprzyjaźnioną szkołę w Solecznikach, podążając „Szlakiem polskości”.
Mimo że tereny osiedli mieszkaniowych nie są miejscem do prowadzenia wyścigów samochodowych, bywa inaczej. Dlatego mieszkańcy domagają się montowania progów zwalniających. Jeden z nich pojawi się na osiedlu Staszica.
W Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju odbył się kiermasz ciasta, z którego dochód został w całości przeznaczony na pomoc 5-letniemu Antosiowi. Chłopiec walczy z poważną chorobą - nowotworem mózgu.
To dopiero druga edycja Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego, a już zaskarbiła sobie serca uczestników po obu stronach granicy polsko-czeskiej. Impreza zorganizowana z myślą o cyklistach, ale każdy znalazł na niej coś, co mogło przypaść mu do gustu.
To była pierwsza Noc Muzeów w Łaźni Moszczenica – „Carbonarium”, ale za to jaka! Tłumy mieszkańców zwiedzały obiekt aż do godziny 24:00. Chętnych było tylu, że nie dla wszystkich wystarczyło biletów, a te kosztowały w tym wyjątkowym dniu tylko 1 zł.
Jastrzębie-Zdrój już po raz kolejny włącza się w Noc Muzeów. Z tej okazji galeria „Epicentrum” zaprosiła na wieczór pełen atrakcji. Była wystawa, której myślą przewodnią stały się uczucia. Zaprezentowano ekspozycję pt. „Mysi świat”. Dla dzieci przygotowano pokaz filmów ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
Geneza terenów, na których znajduje się nasze miasto, sięga średniowiecza. Oczywiście najciekawsze dzieje to te związane z uzdrowiskiem, powstawaniem kopalń, budową miasta oraz narodzinami „Solidarności”. Teraz historii tej można posłuchać z podcastów. Autorem jest znany badacz przeszłości Marcin Boratyn.
Rada Rodziców "Korfantego" organizuje akcję pomocową dla Antosia Janasa z Jastrzębia-Zdroju. Jest on bardzo poważnie chory, a leczenie kosztowne. Rada Rodziców zachęca wszystkich mieszkańców do włączenia się w działania na rzecz chłopca. Wystarczy upiec ciasto i przynieść do szkoły. Zapraszamy też każdego, kto chciałby w zamian...
Jastrzębska „smoczyca”, czyli Malwina Nowak od lat wspiera Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju. W tym roku udało się zebrać prawie 5 tys. zł i przeznaczyć je na zakup wartościowej karmy dla psów i kotów.
Kiedy w „Korfantym” rozeszła się informacja, że można wyjechać do Włoch na zagraniczny staż, a na dodatek dostać kieszonkowe, uczniowie z entuzjazmem podeszli do tej propozycji. Wiadomo, Adriatyk, plaża no i ta niesamowita włoska kuchnia, jednym słowem - Bella Italia. Tak właśnie może wyglądać nauka zawodu i nikt nie myśli o wagarach.
Wielu mieszkańców kojarzy, że przy ulicy Mazowieckiej od niepamiętnych czasów znajdowała się księgarnia. Jakiś czas temu została zamknięta. Podobno w jej dawnych pomieszczeniach ma znajdować się fast food, czyli bar szybkiej obsługi. Każdy ma gusta kulinarne, jakie ma, ale taka zamiana nie każdemu musi się podobać.
W weekend na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można skosztować potraw w różnych wariacjach. Wszystko to dzięki food truckom, które przyjechały do Jastrzębia. Mieszkańcy chętnie zamawiają oferowane specjały.
Trzech jastrzębian zajęło I miejsce podczas XVI Integracyjnych Regat Żeglarskich na mazurskim jeziorze Kisajno w Giżycku. Zawodnicy z naszego miasta już po raz kolejny potwierdzili swoje wysokie umiejętności w tej dyscyplinie sportowej.
Na 8 maja przypada Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji jastrzębianie mogą uczestniczyć w ciekawych spotkaniach z autorami i koncertach. Również i w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna stanęła na wysokości zadania i zaprosiła do siebie Katarzynę Groniec i zespół „Piramidy”, grający muzykę filmową.
W środę, drugi dzień zmagań maturalnych, młodzież zdaje „królową nauk” – matematykę. Zwykle to ona najbardziej spędza sen z powiek abiturientom. Dla wielu z nich to najtrudniejszy egzamin. Młodzież z ZS nr 6 mówi, jaki ma sposób na matematykę.
„Nie możemy dać sobie wyciąć trzy czwarte mózgu” – takie słowa padły na spotkaniu z prof. Stanisławem Nicieją podczas wernisażu wystawy pt. „Moja wielka wołyńska rodzina”, który odbył się w jastrzębskiej Galerii Historii Miasta.
Zaczął się maraton maturalny. Pierwszym przedmiotem egzaminacyjnym jest tradycyjnie język polski. Następnie abiturienci zmierzą się z matematyką, językiem angielskim i wybranym przedmiotem rozszerzonym. O tym, jakie mają obawy, na jakie lektury stawiają, mówi młodzież z „Korfantego”.