Galeria Historii Miasta zaprasza na dwie ekspozycje, które można oglądać w nowej siedzibie. W piątek odbył się wernisaż, w którym wzięli udział mieszkańcy oraz władze miasta.
Tak jak w ubiegłym roku, ruszyła sprzedaż charytatywnego kalendarza z psami ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju. Pieniądze pozyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na karmę dla zwierząt.
Kolejne spotkanie z cyklu „Babiniec”, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Filia Nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju zgromadziło grono zainteresowanych pań. Tym razem tematem był profesjonalny makijaż. Jednak rozmawiano również o sprawach osiedlowych.
Jechać czy nie jechać autobusem miejskim? Już niedługo będzie to możliwe zupełnie za darmo, a więc komunikacja publiczna stanie się bardziej dostępna, czy jednak oznacza to, że – bardziej atrakcyjna? Wkrótce przekonamy się, jak mieszkańcy rozwiązali ten dylemat.
Patrząc na ledwo stojący jeszcze budynek, z trudem odnajdujemy ślady dawnej świetności. Trzeba naprawdę wielkiej wyobraźni, aby uwierzyć, że miejsce to odwiedził prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy uznany pisarz. A przecież w tej ruinie odbywały się kiedyś rauty, spotkania, a nawet ślub.
Ze łzami w oczach wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego, kiedy nie dał rywalom żadnych szans na Mistrzostwach Świata Klasy Hansa 2.3 w regatach. Andrzej Bury, jadąc do portugalskiej miejscowości Marina de Portimão wiedział, że jest w stanie powalczyć. Jednak wynik przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Do Jastrzębia-Zdroju wrócił ze złotym medalem.
W Jastrzębiu-Zdroju obchody Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Bziu i mszy świętej za Ojczyznę w kościele „na górce”. Był też polonez w wykonaniu uczniów „Korfantego”, musztra klas mundurowych oraz koncert pieśni patriotycznych. Odbył się również Marsz Niepodległości.
Świętowanie Dnia Niepodległości w „Korfantym” przybrało w tym roku szkolnym wyjątkowy charakter. Rozpoczęto od uroczystego tańca narodowego - poloneza. Ze względu na dużą liczbę uczestników - około 1 tysiąc, rolę sali balowej przejęło boisko sportowe. Piękna, jesienna aura stanowiła naturalną scenografię dla tego wydarzenia.
Mieszkańcy osiedla Staszica od dłuższego czasu postulowali, aby przy ulicy Opolskiej powstał sklep spożywczy. W poniedziałek ich oczekiwanie zostanie spełnione.
Jakub Kornhauser był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Tradycyjnie na spotkanie przyjechał na rowerze. Tematem jego opowieści były zwierzęta, gdyż jest on autorem książek, w których są głównymi bohaterami.
Na wiosnę na osiedlu Staszica zakwitną wiśnie japońskie. Nasadzenia drzewek zostały wykonane w ramach programu unijnego „Śląskie. Przywracamy błękit”, który jest wdrażany przez Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój.
W naszym regionie istnieje cmentarz, który bez przesady możemy nazwać cmentarzem grozy. Powstał w 1922 roku i był miejscem pochówku pacjentów szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Jednak najwięcej zmarłych przyjął w czasie II wojny światowej – byli to zamordowani pensjonariusze lecznicy.
W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich oraz miejsca pamięci narodowej. Wielu z nas zapala symboliczny znicz. Organizowane są także zbiórki na rzecz Hospicjum Domowego im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC przy parafii św. Katarzyny i Opatrzności Bożej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.
W dniu Wszystkich Świętych wspominamy osoby, które odeszły. Najczęściej są to bliscy. Wówczas palimy znicze na ich grobach. Są jednak miejsca w Jastrzębiu, gdzie nikt nie jest pochowany, a mimo to ludzie darzą je estymą. Jest też jeden grób szczególny - tych wszystkich, którym nie było dane się narodzić.
Cecylia Śmieja, pracownik Poczty Polskiej, odeszła na zasłużoną emeryturę po prawie 30 latach pracy. Mieszkańcy osiedla Staszica znają ją doskonale, ponieważ pracowała w placówce PP przy ulicy Opolskiej.
Dużą wagę przywiązuje się w ostatnich latach do segregowania odpadów. Niedawno na ulicach Jastrzębia-Zdroju pojawił się specjalny pojemnik na elektrośmieci. Jednak czy mieszkańcy z niego korzystają.
Rola biblioteki w środowisku szkolnym, jej pozycja w oczach uczniów i rodziców, a także potencjał w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań dzieci i młodzieży, to tylko niewielki wycinek tematów, o których dyskutowały bibliotekarki szkół jastrzębskich. Okazją do wymiany doświadczeń było spotkanie w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha...