„Orlęta. Grodno ‘39” na ten film udają się ostatnio wycieczki szkolne. Także młodzi jastrzębianie zasiądą w fotelach kinowych, aby obejrzeć realizację na temat napaści sowieckiej na Polskę. Bez wątpienia jest to film o patriotyzmie, ale też o podziałach, czy nawet nienawiści, która nie ustępuje w czasach wojny, a nawet wybucha...
Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił nabór do kolejnej, siódmej już edycji projektu "Śląskie - Inwestujemy w talenty".
Raciborska uczelnia stale rozwija bazę dydaktyczną. Ostatnim nabytkiem jest zestaw konferencyjny wraz z dźwiękoszczelną, dwumiejscową kabiną tłumaczeniową najnowszej generacji. System będzie wykorzystany głównie przez studentów kierunku filologia (język angielski, niemiecki i czeski) podczas zajęć z tłumaczenia ustnego na specjalności...
Kiedy był małym chłopcem, tatę rozstrzelali mu sowieci. Wraz z mamą został załadowany do bydlęcego wagonu i w samym środku zimy, przy bardzo dużych mrozach, wywieziony na Syberię. Dziś, 90-letni pan, Ryszard Czernecki, przekazuje zadanie stania na straży pamięci, młodszemu pokoleniu. Od niedawna prezesem Związku Sybiraków Oddział...
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach podjęła współpracę z Zespołem Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Obie placówki stawiają na rozwój i wspólne przedsięwzięcia dydaktyczne.
Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim po raz pierwszy zorganizował uroczyste Wyzwolenie Czeladnicze dla uczniów - absolwentów szkół ponadpodstawowych. Wzięła w nim udział młodzież z Wodzisławia, Raciborza, Jastrzębia, Rydułtów, Pszowa i okolic.
Światowy Dzień Turystyki przypada na 27 września. Także w Jastrzębiu z tej okazji odbędzie się impreza turystyczna – bezpłatny spływ kajakowy z imprezą towarzyszącą. Będą kajaki, muzyka, kiełbaska z grilla, a wszystko to bezpłatnie.
W związku z trudną dostępnością węgla i peletu w regionie, pytamy o to, czym ogrzewane są placówki oświatowe, a co za tym idzie, czy nie będzie problemów z ciepłem, czego konsekwencją mogłoby być nauczanie zdalne. Żadna jastrzębska szkoła nie jest ogrzewana węglem.
Malarstwo Zdzisława Beksińskiego i kulinaria? To zestawienie, choć na pierwszy rzut oka niemożliwe, jest jednak realne. Udowodnili to uczniowie Technikum Gastronomicznego w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, wygrywając konkurs „Sztuka na Talerzu”.
Z oferty skorzystać mogli uczniowie szkół podstawowych i średnich zamieszkali w Jastrzębiu-Zdroju, którzy potrafili udokumentować (wymaganymi przez program zaświadczeniami) zatrudnienie członka swojej rodziny (rodziców, dziadków, pradziadków) w dowolnym PGR na terenie kraju.
Wakacje dobiegły końca. Uczniowie wrócili dziś do szkolnych ławek. Dla niektórych był to dzień, kiedy zrobili to po raz pierwszy. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej nr 13 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie w uroczystym pasowaniu na ucznia udział wzięła prezydent Anna Hetman.
Największa szkoła w mieście Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zainaugurowała rok szkolny. Naukę rozpoczęło ponad tysiąc uczniów. Nowością jest to, że nie zabrzmiał tradycyjny pierwszy dzwonek.
O tym, że w polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli mówi się nie od dziś. Jako, że 1 września tuż tuż, postanowiliśmy sprawdzić, jak ma się sprawa w jastrzębskich placówkach.
Decyzją Ministra Edukacji i Nauki, profesora Przemysława Czarnka, raciborska uczelnia zmieni swoją nazwę na Akademię Nauk Stosowanych w Raciborzu. Stosowne rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 3 sierpnia 2022 r., a nowa nazwa będzie obowiązywać od 1 października 2022 r.
Uczniowie trzecich klas technikum z Jastrzębia-Zdroju skorzystali z możliwości odbycia praktyk zawodowych w ramach projektu Unii Europejskiej Erasmus+ PO WER „Zadbaj o swoją przyszłość – zagraniczne stażu uczniów CKZ”. Byli na praktykach w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech.
Uczniowie trzecich klas technikum z Jastrzębia-Zdroju skorzystali z możliwości odbycia praktyk zawodowych w ramach projektu Unii Europejskiej Erasmus+ PO WER „Zadbaj o swoją przyszłość – zagraniczne stażu uczniów CKZ”. Byli na praktykach w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech.
Oferta studiów podyplomowych na kierunku "menedżer produkcji" będzie skierowana do kadry zarządzającej - dozoru wyższego i kierownictwa kopalń.