Czy można wyobrazić sobie lekcje na promie na Morzu Bałtyckim? Dla klasy o profilu turystycznym w „Korfantym” nie jest to żadnym problemem. Młodzież wypłynęła w rejs, podczas którego realizuje szkolny materiał nauczania.
Żory wspólnie z miejską komenda policji organizują konkurs dla uczniów uczęszczających do klas o profilach ratowniczych i mundurowych. W rywalizacji, która odbędzie się we wtorek (17.08.) wezmą udział uczniowie ze szkół w Żorach, Rybniku, Cieszynie, Jastrzębiu-Zdroju oraz Rydułtowach.
Pierwszy tydzień nauki już minął. Ten czas szczególnie ważny jest dla pierwszoklasistów. Nastolatki rozpoczęły naukę w szkołach średnich i właśnie z myślą o nich organizowane są zajęcia integracyjne. O tym, jak wyglądają i jakie odczucia mają nowo przyjęci uczniowie, mogliśmy przekonać się, odwiedzając popularnego „Korfantego”.
Blisko pół miliona uczniów wraca dziś do szkół w województwie śląskim. Wszyscy powinni się czuć bezpiecznie na drogach i chodnikach dzięki wrześniowej akcji policyjnej, niektórzy pojadą do szkoły za darmo, inni z kolei wrócą dziś do domów ze specjalnymi tytami!
- Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Oddajemy ten czas nauki i wychowania w opiekę Pana Boga. Niech Chrystus, Nauczyciel nauczycieli, obdarza wszystkich potrzebnymi łaskami - piszą biskupi w Słowie Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. W swoim przesłaniu nawiązują także do zmian w nauczaniu religii w szkołach.
Zmarł Henryk Orliński, nauczyciel fizyki, ale również organizator wymiany polsko-francuskiej pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu-Zdroju, a Lycée Sacré-Coeur w Tourcoing.
Na początku lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki egzaminów uczniów kończących szkołę podstawową. Jastrzębie-Zdrój wypadło najsłabiej w całym województwie śląskim. Co Urząd Miasta zamierza zrobić z tym problemem?
Tegoroczni maturzyści rankiem 9 lipca mogli sprawdzić swoje wyniki egzaminu dojrzałości. Jak uczniowie Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia, Rybnika, Raciborza, Żor i okolic wypadli na tle Polski?
Odpowiednio dobrane obuwie na WF jest niezwykle istotnym elementem szkolnej wyprawki każdego ucznia i uczennicy. Buty na zajęcia sportowe nie są tym samym co te przeznaczone do noszenia po szkole, ponieważ muszą spełniać specjalne wymogi. Jeśli zastanawiasz się, jakie buty na WF wybrać dla swojej pociechy, to dobrze trafiłeś. W tym wpisie...
Tekst sponsorowany
W Jastrzębiu-Zdroju egzamin po ósmej klasie pisało łącznie 205 osób. Średni wynik dla miasta-powiatu to 54,87 proc. Jak prezentowały się wyniki dla poszczególnych szkół?
Wyniki pokazały, że średnio uczniowie uzyskali 61 proc. punktów z języka polskiego i 52 proc. z matematyki. Wśród języków obcych, najczęściej wybieranym był angielski, na który zdecydowało się aż 96,3 proc. ósmoklasistów – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE).
Ostatnio Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało rozporządzenie o nowych podstawach programowych, ale nie tylko. Drugim rozporządzeniem jest to, dotyczące szkolnego BHP. W szkolnej toalecie mają obowiązkowo znajdować się: mydło, papier toaletowy, ręcznik lub suszarka do rąk.
Pojechaliśmy z Rybnika do Gliwic. Nowym połączeniem, które zyskuje na popularności. Rybnik czekał prawie ćwierć wieku na powrót tej linii. Wsiedliśmy do porannego pociągu o 7.00 i za 49 minut znaleźliśmy się w Gliwicach.
Uczniowie rozpoczęli wakacje. Podsumowaniem ich osiągnięć są świadectwa szkolne, niektóre z biało-czerwonym paskiem. Znowu rozgorzała dyskusja czy takie wyróżnienie ma jeszcze sens. Czy rzeczywiście oddaje wiedzę, a nie tylko wykucie, pamięciowe opanowanie treści z kilkunastu przedmiotów. A więc zlikwidować „paski”, czy jednak...
Na tę chwilę czekało tysiące uczennic i uczniów w całej Polsce. W piątek rozdano świadectwa szkolne i rozpoczęły się upragnione wakacje. Ostatnim akcentem kończącego się roku szkolnego były uroczyste akademie szkolne, po nich kwiaty, podziękowania, dyplomy i ponad dwa miesiące laby.
Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w szkołach będzie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. Zajęcia będą mogły odbywać się w grupach międzyklasowych. Biskup Wojciech Osial wyraził opinię, że te zmiany są dyskryminujące.
W związku z obchodami 100. rocznicy powstania Lasów Państwowych w dniach 28-29 czerwca 2024 roku w Rudach odbędzie się wydarzenie „Leśne spotkania na nowe stulecie”.