Przewodniczący zarządów osiedli i sołectw uważają, że ich dieta w wysokości 300 zł, jest za niska. W tej sprawie do władz miasta wpłynęła petycja z prośbą o podwyżkę. Magistrat konsultuje projekt uchwały w tym temacie, bo na dodatkowe pieniądze musi zgodzić się rada miasta.
Najmłodsi jastrzębianie wyruszyli na wycieczkę do szkoły magii i czarodziejstwa, działającej w starym, renesansowym zamku w Tarnowicach. Wrócili stamtąd odmienieni, bo wzbogaceni w umiejętność czarowania, czyli czytania, eksperymentowania, stosowania się do instrukcji i wzmocnieni zawodami sportowymi. Nie mieli problemów z rozumieniem,...
Wakacyjna pora i piękna pogoda zachęcają do wyjścia z domu, a może nawet do rekreacji na świeżym powietrzu. Mieszkańcy Mszany chętnie swoje kroki kierują do Parku Aktywnej Rekreacji. Właśnie tam odbył się Amatorski Turniej ping-ponga.
Na osiedlu Arki Bożka pojawiła się kolejna propozycja dla mieszkańców. Tym razem zaproszeni są wszyscy, którzy lubią szydełkować na drutach lub chcieliby rozpocząć swoją przygodę z robótkami.
W czwartek w Parku Zdrojowym królowały zioła, a wszystko to z okazji Święta Ziół. Nieprzypadkowo imprezę zorganizowano 15 sierpnia, bo właśnie na ten dzień przypada w polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej, kiedy święci się kwiaty i zioła w kościołach. Jednak zwyczaj ten ma o wiele starszą genezę, bo sięgającą czasów przedchrześcijańskich.
Walki trwały trzy godziny i Niemcy wywiesili białą flagę. Już mogło się wydawać, że Polacy brawurową akcją opanowali dworzec kolejowy, gdzie bronił się wróg, kiedy usłyszeli turkot nadciągającego pociągu pancernego nr 32. Silny ogień artyleryjski zmusił powstańców do wycofania się. W sierpniu, 105 lat temu wybuchło I Powstanie Śląskie.
Zmarł Henryk Orliński, nauczyciel fizyki, ale również organizator wymiany polsko-francuskiej pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu-Zdroju, a Lycée Sacré-Coeur w Tourcoing.
To była niezwykła noc, noc spadających gwiazd. Jastrzębianie głodni wiedzy o kosmosie wzięli udział w prelekcji zorganizowanej w gościnnych murach Łazienek III. Prowadzącymi byli twórcy Centrum Edukacji Kosmicznej Astrolab z Czernicy.
W czerwcu zmarła wybitna judoczka, jastrzębianka Beata Maksymow-Wendt. Mieszkańcy z żalem przyjęli tę wiadomość. Szybko pojawiła się inicjatywa, aby uhonorować wybitną sportsmenkę. Sieć internetową obiegł pomysł, aby upamiętnić ją muralem. Co o tym wszystkim myślą władze miasta?
O niebywałym przeżyciu może mówić jastrzębianin Wojciech Lizak, gdyż wziął udział w Maratonie Amatorów XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Był jednym z 2024 uczestników z całego świata.
Wino i miód z Jastrzębia-Zdroju to produkty lokalne, które znajdują uznanie także poza naszym miastem. Podczas konkursu pod nazwą „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” wytwory te zostały wysoko ocenione przez jury.
Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej uważają, że ich firma jest w trudnej sytuacji. Ma na to wskazywać spadek produkcji zauważalny z roku na rok oraz sięganie po środki zgromadzone na tzw. Funduszu Stabilizacyjnym. Nie bez znaczenia ma być także polityka Unii Europejskiej związana z procesem dekarbonizacji.
Występ Mariusza Kalagi w ramach Jastrzębskiego Lata Muzycznego przyciągnął do Parku Zdrojowego prawdziwe tłumy. Jastrzębianie licznie wzięli udział w koncercie, spędzając w ten sposób jedną z wakacyjnych niedziel.
Miasto uwolnione od tysięcy samochodów, emitujących CO2, parkingi wkomponowane w zieleń, najlepiej piętrowe lub podziemne - to konieczność, czy już nie tak odległa rzeczywistość. Może to, że od 2035 roku nie kupimy nowych samochodów benzynowych i silnikiem Diesla, przyspieszy tę wizję. Czy się to komuś podoba, czy nie, samochody...
Lato ma tę zaletę, że można wyczarować prawdziwe cuda kulinarne z owoców. Zatem dzisiaj będzie propozycja, do której potrzebne będą truskawki lub borówki. Wprawdzie te pierwsze już powoli się kończą, ale borówki, czy jak kto woli jagody, są dostępne. Ciasta z ich udziałem to sama słodycz. Zajrzyjmy więc do śląskich przepisów,...
Piątkowe, wakacyjne popołudnie to dobry czas na zabawy w Parku Zdrojowym. Dzieci beztrosko dokazywały, korzystając z wakacyjnej laby. A wszystko to pod kierunkiem doskonale znanej grupy animatorów sKuMaJ Team.
Jak wygląda segregowanie odpadów na naszych osiedlach – widzimy. Nierzadko pod śmietnikami znajdują się odpady budowlane, a do kontenerów na śmieci zmieszane wrzucane są plastiki czy papiery. Widać też stare meble. Zdarza się sprzęt AGD. Czy nasze miasto, a właściwie jastrzębianie, osiągają wymagane limity segregacji odpadów?