W Galerii Historii Miasta odbyło się spotkanie przybliżające postać Henryka Sławika. Do Jastrzębia-Zdroju przyjechał dr Tomasz Kurpierz z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki pt. „Henryk Sławik 1894–1944. Górnośląski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Wszystko to w ramach cyklicznych spotkań pt. Przystanek Muzeum.
Jeszcze niedawno nie można było wyobrazić sobie wesela bez bram. Państwo młodzi musieli się wykupić, aby móc dojechać do kościoła. Na Śląsku tego typu zapora nazywa się szloga. W Galerii Historii Miasta zorganizowano widowisko obrzędowe przybliżające ten zwyczaj.
Na 15 lipca przypada 130. rocznica urodzin Henryka Sławika. Według oficjalnych danych uratował on przed zagładą 5 tysięcy Żydów w czasie II wojny światowej. W niedzielę w sołectwie Szeroka, gdzie się urodził, odprawioną mszę świętą w jego intencji.
Hazardowa gra w karty, brak stałego zameldowania i pracy, wszczynanie burd po pijanemu w miejscach publicznych czy oddawanie moczu na pięknie zadbany kwietnik, a nawet kradzieże z placu budowy - to przewinienia, za które płaciło się niemałą grzywnę, wynoszącą kilka tysięcy złotych. Tak było 50 lat temu w Jastrzębiu-Zdroju.
Powołano Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Został nim bryg. Jan Cepiel. Funkcję zastępcy powierzono bryg. Danielowi Lebiodzie. Na uroczystą zbiórkę do Jastrzębia-Zdroju przybył Śląski Komendant Wojewódzki st.bryg. Wojciech Kruczek.
Ostatnio w mediach społecznościowych głośno jest o wycince drzew, a to w Parku Zdrojowym, a to w innych częściach miasta. Jastrzębianie chcą dbać o przyrodę i to bardzo dobrze. Czy jednak w tym są konsekwentni? Bo troska o drzewa to jedno, a asfaltowanie naszych osiedli w poszukiwaniu miejsc parkingowych, to drugie.
Niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się nowym miejscem do wypoczynku. Będzie to zielony skwer przy ulicy Śląskiej, tuż nieopodal al. Piłsudskiego. Projekt "4 Pory Roku" skupia się na wprowadzeniu różnorodnej roślinności, która będzie odzwierciedlać piękno zmieniających się pór roku.
To impreza dla każdego, kto ceni zwyczaje śląskie lub chciałby je poznać. W najbliższy piątek w Galerii Historii Miasta śląskie zespoły folklorystyczne zapraszają na widowisko obrzędowe pt. „Szloga”. To może być ciekawe spotkanie z kulturą.
Przedstawiciele gmin członkowskich Międzygminnego Związku Komunikacyjnego spotkali się po raz pierwszy po wyborach samorządowych i wybrali władze Związku. Przewodniczącym zarządu został Grzegorz Dulemba, wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju.
W centralnym miejscu parku, koło Domu Zdrojowego i dawnym budynku Galerii Historii Miasta, mieszkańcy zauważyli wycinkę drzew. W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja. Pojawiły się pytania, kto i dlaczego wyciął drzewa z Parku Zdrojowego, my – sprawdzamy.
Uff, jak gorąco! Lato daje nam popalić. Każdy więc myśli, czym ugasić pragnienie. Niekoniecznie muszą to być napoje znanych marek, w których czasami jest więcej chemii niż ożywczych, naturalnych składników. Poznajmy więc tradycyjne specjały na upalne dni. Pochodzą one ze znanej książki o śląskich kulinariach pt. „Pełny...
Upalna, lipcowa pogoda skłoniła grupę jastrzębian, aby poszukać ochłody w Granicznych Meandrach Odry. Wybrali jednak turystykę aktywną, czyli spływ kajakowy. Nie pożałowali - byli zachwyceni otaczają przyrodą.
Galeria Historii Miasta pękała w szwach. Wszystko to z okazji wernisażu prac Stefanii Lachowicz, która wykonuje filcowe figurki i lalki. Każdy, kto w piątek przyszedł na wystawę, mógł poczuć się, jak w zaczarowanym świecie. Barwne i misternie wykonane prace zachwycały precyzją. Autorka opowiadała, jak znalazła pasję, która stała...
Blok przy ulicy Północnej w Jastrzębiu-Zdroju stał się placem budowy, a przynajmniej jeden z jego segmentów. Decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego przystąpiono do usuwania nadbudowy, znajdującej się na nim. Dodajmy, nadbudowy znanej w całej Polsce.
Czy Jastrzębie jest fenomenalnym miastem pod względem urbanistycznym? Zapewne zdania w tej kwestii są podzielone. Jednak, kiedy sięgniemy do artykułów prasowych sprzed 50 lat, widzimy tam właśnie taki obraz. Podziwiano pagórkowaty teren, pozwalający uniknąć monotonii urbanistycznej. Warto dodać, że w gronie osób zachwycających się...
Jeśli wśród Czytelników są osoby chcące poczuć smak adrenaliny, gotowi na nową przygodę – to propozycja w sam raz dla nich. We wrześniu odbędzie się druga już edycja imprezy sportowej pod intrygującą nazwą Hajer Indoor Triathlon. Bez obaw, początkujący są również mile widziani.
Deptakiem w Zdroju, na ulicy 1 Maja, interesują się mieszkańcy i radni. Pojawiły się nawet zapytania o to, czy zostanie zlikwidowany lub przywrócony tam ruch samochodowy. Do sprawy odniósł się prezydent Michał Urgoł, udzielając odpowiedzi na jedną z interpelacji.